Sunteți pe pagina 1din 3

Școala Gimnazială “George Călinescu”, Iași

Clasa Pregătitoare A
www.clasapregatitoaresgc.wordpress.com
Proiect didactic

Propunător : Prof. Drd. Corduneanu Flaviana

Disciplina : Matematică și explorarea mediului


Aria curriculară : Matematică și Științe ale naturii
Tip de curriculum - trunchi comun
Unitatea tematică : “O lume dispărută”
Subiectul lecției - Dino învață să numere!
Tipul lecției – mixt
Durata : 35 min.
Scopul :îmbogățirea cunoștințelor despre formele geometrice plane și despre evoluția vieții pe Terra;

Obiective operaționale :

 să grupeze jetoanele după mărime și culoare;


 să numere elementele mulțimii formate;
 să raporteze corect cifra la cantitate;
 să compare două mulțimi utilizand limbajul matematic specific;
 să formuleze propoziții simple și dezvoltate corecte din punct de vedere gramatical;
 să deseneze după contur planeta unde au trăit dinozaurii;
 să denumească formele geometrice plane: triunghi, dreptunghi, pătrat, cerc;

Strategii didactice :
Metode și procedee : observația, învățarea prin descoperire, învățarea prin cooperare, brainsorming,
explicația, elemente de problematizare;
Mijloace didactice: fișe de lucru,jetoane, creioane colorate ;
Forma de organizare: frontal, individual;

Programul zilei:

Comunicare în limba română - „Spune – mi tot ce ´știi despre dinozauri”;


Matematică și explorarea mediului : Dino învață să numere!
Religie

Limba Engleză
Școala Gimnazială “George Călinescu”, Iași
Clasa Pregătitoare A
www.clasapregatitoaresgc.wordpress.com

SCENARIUL LECȚIEI
Etapele Ob. Conţinut instructiv – educativ Strategii didactice Evaluarea
activităţii Metode şi Mijloace Forme de formativă
procedee didactice organizare
1. Set anticipativ - organizarea colectivului de elevi în
a) Moment verea asigurării condițiilor optime
introductiv pentru desfășurarea activității ; conversația frontal

Elevii vor primi un set de jetoane


b) Captarea (dinozauri). Ei vor fi încurajați să le învățarea prin
atenţiei observe (dimensiune, culoare). descoperire
Să-l învățăm pe Dino să numere!
2. Anunţarea Astăzi la ora de Matematică și evaluarea
temei şi a explorarea mediului vom învăța să conversația, curiozităţii şi a
obiectivelor numărăm corect și vom afla explicația frontal interesului
informații noi despre dinozauri. manifestat de
elevi faţă de
tema anunţată;

3. Dirijarea capacitatea de a
învăţării grupa jetoanele
O1 Elevii vor grupa jetoanele primite după criterii
după criteriile stabilite de cadrul explicația, set de frontal date;
didactic (dimensiune, culoare). Ei exercițiul jetoane
vor număra eleméntele mulțimilor capacitatea de a
O2 formate și le vor compara, utilizând compara
limbajul matematic adecvat . mulțimile date
Vor găsi în clasă cifra folosind un
O3 corespunzătoare numărului de limbaj
elemente din fiecare mulțime matematic
formată adecvat;
Voi provoca elevii să găsească și alte
O4 criterii după care pot fi clasificați capacitatea de a
dinozaurii (de exemplu: carnivori / număra corect
ierbivori). în concentrul 0 –
10;

capacitatea re a
raporta cifra la
cantitate și
invers

4. Obţinerea
performanţei Elevii vor fi solicitați să numească
planeta unde au trăit dinozaurii. conversația plastilină individual capacitatea de a
Elevii vor formula ipoteze legate de demonstrația planșete formula
dispariția dinozaurilor .(Cum credeți propoziții scurte
O5 că au dispărut dinozaurii ?). Ei vor și dezvoltate ,
primi o fișă care suprinde toate corecte din
planetele din Univers și vor avea ca punct de vedere
sarcină să coloreze planeta unde au gramatical;
Școala Gimnazială “George Călinescu”, Iași
Clasa Pregătitoare A
www.clasapregatitoaresgc.wordpress.com
O6 trăit aceștia. Apoi atenția elevilor va
fi îndreptată spre forma pe care o capacitatea de a
au planetele. desena după
O7 Ei vor fi încurajați să observe contur planeta
dimensiunea planetelor. Vor numi pe care au trăit
cea mai mică și cea mai mare dinozaurii;
planetă din Univers. capacitatea de a
recunoaște
formele
geometrice
plane;
5. Încheierea Voi face aprecieri individuale sau
activităţii O7 colective legate de implicarea conversația capacitatea de a
elevilor în activitatea propusă. aprecia lucrarea
proprie și pe a
altor copii;

S-ar putea să vă placă și