Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECȚIE

DATA: 06.05.2015
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială ,,Pia Brătianu”
CLASA: Pregătitoare E
ÎNVĂȚĂTOR: Florina Ion
ARIA CURRICULARĂ: Matematică și Științe ale naturii
DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului
UNITATEA TEMATICĂ: AVENTURILE TIMPULUI ÎN LUMEA ANOTIMPURILOR
SUBIECTUL LECŢIEI: Numerele naturale în concentrul 0-20 – Surse de lumină
TIPUL LECȚIEI: Consolidare și sistematizare
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată – MEM+DP+CLR+MM
DISCIPLINE: Matematică și explorarea mediului
Dezvoltare personală
Comunicare în limba română
Muzică și mișcare
SCOPUL LECŢIEI: Dezvoltarea capacității de a opera cu numere în concentrul 0-20.
DURATA: 35 activitatea + 15 minute activități recreative
Competenţe specifice

 Matematică şi explorarea mediului


1.3. Sesizarea magnitudinii unui număr în concentrul 0 – 20, folosind poziţionarea pe axa numerelor.
6.2. Utilizarea unor unităţi de măsură pentru determinarea/ estimarea duratelor unor evenimente familiare
5.2. Rezolvarea de probleme în care intervin operaţii de adunare sau scădere cu 1-5 unităţi în concentrul 0 – 20, cu ajutorul obiectelor.

Competenţe integrate

 Dezvoltare personală:
2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară
 Comunicare în limba română:
2.3. Participarea la dialoguri scurte, în situaţii de comunicare uzuală
 Muzică și mișcare:
2.1. Cântarea în colectiv, asociind mişcarea sugerată de text.
Obiective operaţionale:
Pe parcursul si la finalul lecției fiecare elev va fi capabil:

O1 Să ordoneze corect numerele în concentrul 0-20 , pe baza experienței acumulate anterior; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev
ordonează corect cel puțin un șir de la 0-20.
O2 Să identifice vecinii numerelor în concentrul 0-20, pe baza explicațiilor și exemplelor primite; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare
elev identifică corect cel puțin vecinii unui număr.
O3 Să numească sursele de lumină cunoscute pe baza exercițiilor anterioare, a explicațiilor primite; obiectivul se consideră realizat dacă
majoritatea elevilor numesc cel puțin o resursă de lumină.
O4 Să determine unitatea de măsură a unei zile, pe baza experienței acumulate anterior; obiectivul se consideră realizat dacă fiecare elev
determină unitatea de măsură a unei zile.

Strategii didactice:
a) Metode şi procedee : jocul didactic, conversaţia, explicaţia, exercițiul, problematizarea,
b) Materiale și mijloace de învăţământ : răvaș, jetoane cu steluțe, jetoane cu planete, jetoane cu rachete, jetoane cu astonauți, jetoane cu
nave spațiale, imagini cu problemele illustrate.
c) Forme de organizare : frontală, pe grupuri, individual
Forme şi tehnici de evaluare : observarea sistematică, aprecieri verbale,

BIBLIOGRAFIE:
 MECTS -„Programa pentru disciplinele Comunicare în limba romană, Matematică si explorarea mediului, Arte vizuale si lucru manual,
Dezvoltare personala, aprobată prin ordinul ministrului nr.3656/29.03.2012”, Bucuresti, 2012;
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Momentele Ob. Conținutul activității Strategii didactice Evaluare


lecției Op Metode Mijloace Forme de
organizare

Conversația Frontal Observarea


1.Moment Se asigură condițiile optime desfășurării activității: sistematică
organizatoric aerisirea sălii de clasă, pregătirea materialului didactic, a elevilor
plasarea organizată a copiilor în spaţiul educaţional.

Se
2.Captarea Se va prezenta un răvaș (bilet) lăsat de către Scăpărici, Conversaţia Frontal apreciază
atenției prin care acesta dorește să cunoască mult mai multe modul de
lucruri despre elevii clasei pregătitoare E. ANEXA1 Explicația receptare a
mesajului
de către
elevi
Conversaţia Frontal
3.Anunțarea Se anunţă tema zilei . ,, Numere natural în concentrul
temei și a 0-20-Suse de lumină”. ” Am primit un ravaș de la
obiectivelor prietenul nostru, Scăpărici prin care suntem invitați să îl
ajutăm să dezlege tainele ascunse ale numerelor ,insa
vom avea de trecut niste probe pana a ajunge unde ne
dorim.
4.Sistemati- Probele prin care trebuie să treacă fiecare elev sunt: Explicația
zarea și  SCĂPĂRICI VREA SĂ NUMERE FELINARELE: Frontal Observarea
consolidarea Exercițiul sistematică
cunoștințelor Problematiza- Individual a elevilor
rea

Elevii îl vor ajuta să le numere.

 SCĂPĂRICI VREA SĂ APRINDĂ


LUMINILE FELINARELOR. CE CULOARE
VA FOLOSI?
Jetoane
cu
Jocul didactic
planete
 SCĂPĂRICI VREA SĂ AFLE LA CE
NUMĂR LOCUIESC PRIETENII LUI:
GĂRGĂRIŢA-ZUZA ŞI VIERMIŞORUL
VIVI

Jetoane
cu
rachete

Jetoane
cu
astronauți
 SCĂPĂRICI VREA SĂ POPOSEASCĂ ÎN
COPACUL AL ŞAPTESPREZECELEA. CÂŢI
COPACI MAI SUNT DE PARCURS?
DESENEAZĂ-I ŞI NUMEROTEA-ZĂ-I! Jetoane
cu nave
spațiale
Conversația

O1

O2 Imagini
cu
probleme
ilustrate
 SCĂPĂRICI VREA SĂ AFLE DACĂ SUNT
MAI MULŢI MELCI SAU MAI MULŢI
LICURICI.

O4

Răspuns sunt mai mulți………


 SCĂPĂRICI VREA SĂ DESCOPERE
REGULA ŞI SĂ CONTINUE DUPĂ MODEL.

5.Asigurarea O1 Fiecare elev va primi o fișă de lucru pe care va trebui Explicaţia Frontal Aprecieri
retenţiei şi a O2 să o rezolve cu ajutorul lui Scăpărici și al doamnei verbale
transferului O3 învățătoare.

O4
6.Încheierea Se fac aprecieri globale și individuale cu caracter Explicația Frontal Aprecieri
lecției motivant privind participarea elevilor la desfășurarea verbale
lecției
7.Activitate Cântec-: Expliacția Joc Frontal
recreativă Licuriciul (joc cu text şi cânt)
Toți copiii vor fi antrenați în acest joc despre licurici.
SĂ-L AJUTĂM PE SCĂPĂRICI! +

 SCĂPĂRICI VREA SĂ NUMERE FELINARELE.

SCĂPĂRICI VREA SĂ APRINDĂ LUMINILE FELINARELOR.


CE CULOARE VA FOLOSI?
 SCĂPĂRICI VREA SĂ AFLE LA CE NUMĂR LOCUIESC
PRIETENII LUI: GĂRGĂRIŢA-ZUZA ŞI VIERMIŞORUL VIVI

16
15 …. 18 .....
.

SCĂPĂRICI VREA SĂ POPOSEASCĂ ÎN COPACUL AL


ŞAPTESPREZECELEA. CÂŢI COPACI MAI SUNT DE
PARCURS? DESENEAZĂ-I ŞI NUMEROTEAZĂ-I!

11
 SCĂPĂRICI VREA SĂ AFLE DACĂ SUNT MAI MULŢI
MELCI SAU MAI MULŢI LICURICI.

….
. ….
.
RĂSPUNS: SUNT MAI MULŢI ...................................

 SCĂPĂRICI VREA SĂ DESCOPERE REGULA ŞI SĂ


CONTINUE DUPĂ MODEL.
O
........... ......... ....... ...........

SCĂPĂRICI E TARE MULŢUMIT. TU EŞTI? ...........


SĂ-L AJUTĂM PE SCĂPĂRICI!

 SCĂPĂRICI VREA SĂ ÎŞI NOTEZE SURSELE DE LUMINĂ


PE CARE LE-A ÎNTÂLNIT:
- ..............................................
- ..............................................
- ..............................................
- ..............................................
- ..............................................
- ..............................................
- ..............................................
- ..............................................
- ..............................................
- ..............................................
- ..............................................
 SCĂPĂRICI VREA SĂ COLOREZE MANTRA LUCRURILOR
CARE PRODUC LUMINĂ:
 SCĂPĂRICI VREA SĂ ÎŞI NOTEZE SURSELE DE CĂLDURĂ
PE CARE LE-A ÎNTÂLNIT:
- ..............................................
- ..............................................

 SCĂPĂRICI VREA SĂ ÎŞI NOTEZE PERIOADELE DE TIMP:


- PERIOADA DE LUMINĂ A UNEI ZILE = ..........................
- PERIOADA DE ÎNTUNERIC A UNEI ZILE = .......................

 SCĂPĂRICI VREA SĂ COLOREZE MANTRA ZILEI:

SCĂPĂRICI VREA SĂ CITEASCĂ DE PE CADRAN DOAR


NUMERELE SCRISE CU CÂTE 2 CIFRE. SUNT ... NUMERE

SCĂPĂRICI ŞI-A TERMINAT TREABA ŞI E MULŢUMIT.


TU EŞTI? .................

S-ar putea să vă placă și