Sunteți pe pagina 1din 14

PROIECT DIDACTIC

Profesor învățământ primar:


Data:
Instituția:
Clasa: a II-a
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Unitatea de învăţare: „Învățăm să ne comportăm”
Subiectul: „Despre prietenie”
Tipul lecţiei: Recapitulare a cunoștințelor
Scopul: Recapitularea cunoștințelor elevilor din unitatea de învățare numărul 6
Obiectivele operaţionale – pe parcursul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1 – să ordoneze cuvintele primite pentru a obține o propoziție cu sens;
O2 - sa formuleze întrebări și răspunsuri clare și corecte pentru a putea fi înțelese;
O3 - să identifice cuvinte cu sens asemănător sau opus pentru cuvintele date;
O4 - să folosească semnul două puncte în alcătuirea unor propoziții, respectând criteriul dat;
O5 – să creeze un scurt dialog pornind de la tema dată;
Metode, procedee, tehnici: Conversația euristică, Explicația, Exercițiul, Problematizarea, Jocul didactic
Mijloace de învăţământ: planșă copac, ghiocei, toporași, fișe de lucru, stele, plic cuvinte, Scrisoare Zâna Primăvară
Forme de organizare: frontală, individuală, în grup
1
Resurse:
temporale: 50 minute
umane:
Bibliografie:
Hobjilă, Angelica, (2016), Limbă și comunicare – perspective didactice. Aplicații pentru învățământul primar, Editura Universității
“Alexandru Ioan Cuza”, Iași
Ionescu, M., (1982), Lecția între proiect și realizare, Editura Dacia, Cluj-Napoca;
Mihăilescu, C.;Pițilă,T. (2018), Comunicare în limba română, Editura Didactică și Pedagogică, București.
Norel, Mariana, (2010), Didactica Limbii și Literaturii Române pentru învățământul primar, Editura ART Group Editorial, București
Programa Școlară pentru disciplina Comunicare în Limba Română, aprobată prin Ordin al Ministrului Nr. 3418/19.03.2013 

2
DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Strategia didactică
Nr. Ob.
Etapele lecției Conținutul instructiv-educativ Metode, Forme de Evaluare
Crt. Op. Mijloace de
procedee, organizare a
învățământ
tehnici activității
1. Momentul Voi asigura condiţiile necesare desfăşurării
organizatoric optime a lecției:
1 minut - aerisirea sălii de clasă
- aranjarea mobilierului
- distribuirea materialului didactic.
2. Captarea atenției Captarea atenției se va realize tot cu Conversația Scrisoare de la Frontal
elevilor ajutorul mesajelor de la Zâna euristică Zâna
4 minute Primăvară. (Anexa 1) Primăvară
3. Comunicarea titlului - Astăzi la ora de Comunicare în limba Conversația - Frontal -
lecţiei şi a română vom recapitula principalele euristică
principalelor elemente ce compun unitatea de învățare 6
coordonate ale cu ajutorul unui joc cu diferite probe.
acesteia “Astăzi, pe parcursul orei de Comunicare
2 minut în Limba Română vom încerca să ne
reamintim și să înțelegem mai bine
conținuturile unității de învățare numărul 6
folosind diferite exerciții și probe.”
4. Recapitularea Sunt anunțați că vor lucra în echipe: Conversația Planșă copac Frontal
conținuturilor Echipa Toporașilor și Echipa Ghioceilor. euristică Ghiocei În grupe
26 minute „Copăcelul nostru înflorit trebuie inveselit. Explicația Toporași Frontal
De aceea, vom realiza un joculeț cu mai Jocul didactic Fișe de lucru
multe probe. Pentru fiecare răspuns corect Exercițiul Stele
echipa va primi o floare, care va fi așezată Plic cu cuvinte
la baza copăcelului. La finalul lecției, va

3
câștiga echipa care are cele mai multe
flori.”
Se stabilesc echipele, împarțindu-i astfel
încât să fie omogene din punct de vedere al
O1 nivelului de dezvoltare intelectuală:
Proba 1: Se evaluează
Ordonează cuvintele și descoperă capacitatea elevilor de a
propoziția: ordona cuvintele
Echipa Toporașilor: avea / fii/ Un țăran/ primite pentru a obține
patru o propoziție cu sens.
Echipa Ghioceilor: îi dau/ Am ales/
piersica /lui/ să (Anexa 2)
După întregirea propozițiilor se precizează
textul din care fac parte acestea „Cele
patru piersici”- poveste pupulară
Se va citi individual povestea de la pagina
80, din manual.
O2 Proba 2
Cu ajutorul unor întrebări scrise pe steluțe,
se poartă o conversație despre text: Se evaluează
Echipele își adresează reciproc întrebări: capacitatea elevilor de a
Echipa Ghioceilor: steluțe cu CINE , CE , formula întrebări și
DE CE? pe care le adresează echipei răspunsuri clare și
Toporașilor corecte, pentru a putea
Echipa Toporașilor: steluțe cu CÂND, fi înțelese.
UNDE, CUM?
Fiecare răspuns corect, exprimat clar,
complet și concis primește o floare pe
planșa Copăcelului.

Echipele primesc sarcini pe care trebuie să


le rezolve în scris. Fiecare echipă își

4
desemnează un reprezentant care va
prezenta modul de rezolvare a sarcinilor
primite. Fiecare sarcină rezolvată corect
aduce echipelor câte un stimulent pe planșa
de concurs.

Proba 3
O3 Scrieți cuvinte cu înțeles asemănător Se evaluează
pentru: capacitatea elevilor de a
- Echipa Toporașilor: se întristă, îl sfătui, identifica cuvinte cu
fii, bucuros sens asemănător sau
- Echipa Ghioceilor: la urmă, prieten, opus pentru cuvintele
bolnav, rosti date.
Proba 4:
Găsește cuvinte cu sens opus pentru (dacă
nu e așa...cum e ):
- Echipa Toporașilor: prieten, lăcrimând,
Se evaluează
primul, a aruncat
capacitatea elevilor de a
- Echipa Ghioceilor: se întristă, dau, folosi semnul două
bucuros, adevărat puncte în alcătuirea
O4 Proba 5: unor propoziții,
Formulează enunțuri în care se folosește respectând criteriile
semnul „două puncte”: date.
- Echipa Toporașilor: înaintea unei
enumărări;
- Echipa Ghioceilor: înaintea unui dialog.
5. Obținerea O În această etapă fiecare elev trebuie să se Problemati- Individual Se va evalua capacitatea
performanței 6 gândescă la un mic dialog în care vor cere zarea În grupe elevilor de a creea un
10 minute și vor oferi informații despre ce ar face cu Conversația Frontal scurt dialog pornind de
piersica primită, daca ar fi unul din fii euristică la tema dată.
tăranului. Mai apoi, fiecare grup va discuta

5
și va alege unul dintre dialoguri, pe care il
vor scrie și apoi îl vor prezenta în fața
celorlalți. Prezentarea va fi pe roluri.
Echipele vor primi punctul pentru această
probă dacă dialogul va respecta cerința
dată, iar întrebările și răspunsurile sunt clar
și corect formulate.
6. Asigurarea retenției - Se va stabili echipa câștigătoare, prin Conversația - Frontal -
și a transferului numărarea stimulentelor acordate fiecăreia. euristică
5 minute Se va aplauda echipa câștigătoare.
Voi da tema pentru acasă: din manual
exercițiul 2 și 3 pagina 80.
7. Încheierea activității - Voi încheia activitatea prin a le adresa Conversația - Frontal -
2 minute copiilor aprecieri verbale, individuale şi euristică
colective, cu privire la modul în care s-a
desfăşurat activitatea.

6
Anexa 1 – Captarea atenției

Dragi copii,
După cum știți, pentru a putea să revin mâine în țara vostră, acum
am nevoie de ajutorul vostru. Prietenul meu, copăcelul este trist și se simte
singur. Hai să îl înveselim, chemând toporași și ghiocei.
Cu mult drag, prietena voastră, Zâna Primăvară

7
Anexa 2

8
9
Anexa 3 – Proba 1

Echipa Toporașilor:

avea fii Un țăran patru

Echipa ghioceilor:

îi dau Am ales piersica lui să

10
Ce? De ce?
Anexa 4 - Proba 2

Cine?

Când? Unde? Cum?

11
Anexa 5

ECHIPA TOPORAȘILOR: ECHIPA GHIOCEILOR

Proba 3: Proba 3

Scrieți cuvinte cu înțeles asemănător pentru: Scrieți cuvinte cu înțeles asemănător pentru:

- se întristă = - la urmă =
- îl sfătui =
- prieten =
- fii =
- bucuros = - bolnav =
Proba 4:
- rosti =
Găsește cuvinte cu sens opus pentru (dacă nu e Proba 4:

așa...cum e): Găsește cuvinte cu sens opus pentru (dacă nu e

- prieten = așa...cum e):

- lăcrimând = - se întristă =
- dau =
- primul =
- bucuros =
- a aruncat = - adevărat =

12
Anexa 6 - Proba 5:

Echipa Toporașilor:

Formulează enunțuri în care se folosește semnul două puncte:

- înaintea unei enumărări;

Echipa Ghioceilor:

Formulează enunțuri în care se folosește semnul două puncte:

- înaintea unui dialog.

13
Anexa 7- Proba 6

Imaginează-ți că ești unul dintre fii țăranului. Scrie un dialog în care să ceri și să oferi informații despre ce ai fi
făcut tu cu piersica primită.

14

S-ar putea să vă placă și