Sunteți pe pagina 1din 6

Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

Proiect didactic

Unitatea: Liceul Teoretic Buziaş


Data: 19.05.2016
Clasa: a VI-a A
Disciplina: Limba şi literatura românǎ
Profesor : Ciobanu Elena-Corina
Tema: Părţi secundare de propoziţie: Atributul
Tipul lecţiei: formare de priceperi şi deprinderi
Durata: 50 min

Competenţe generale/Competenţe specifice:


2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în
situaţii de comunicare monologată şi dialogată.
2.3. alcătuirea unor propoziţii şi fraze corecte din punct de vedere grammatical.
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse.
3.4 sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate.

Competenţe vizate/Obiective operaţionale:


La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili să:
a) Cognitive:
C1: să identifice atributele din texte/ din enunţuri date;
C2: să precizeze ce valoare morfologică are elementul regent al fiecărui atribut;
C3: să indice prin ce parte de vorbire se exprimă atributele identificate;
C4: să alcătuiască enunţuri în care diferite cuvinte date îndeplinesc funcţia sintactică
de atribut;
C5: să analizeze atributele din diferite enunţuri date;
b) Psihomotorii: C1’: să utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite, flipchart-ul, spaţiul
caietului, al fişelor de lucru;
c) Afective: C1’’: să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei;
C2’’: să participe cu interes la activitate;
C3 ’’: sǎ se autoevalueze corect, dovedind astfel obiectivitate.

Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: exerciţiul, conversaţia, mozaicul, învǎţarea prin cooperare,
învǎţarea prin descoperire, problematizarea;
b) Mijloace de învăţământ: fişe de experţi, fişe de sistematizare, fişe de autoevaluare,
caiete notiţe,caiete teme, videoproiector, flipchart, material Power-Point, manual, culegeri;
c) Forme de organizare a activităţii: activitate pe grupe, activitate în perechi, activitate
frontală, activitate individuală.

Profesor Ciobanu Elena-Corina, clasa a VI-a A, Atributul, metoda Mozaicului Page 1


Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

d) Resurse şi managementul timpului:


- spaţiu de lucru: Centrul de Documentare şi Informare Buziaş;
- capacităţi normale de învăţare ale elevilor;
- cunoştinţele lor anterioare;
- timpul de învăţare: 50 minute.

Modalităţi de evaluare:
- evaluare frontalǎ;
- evaluare formativǎ;
- evaluare oralǎ;
- evaluare prin calificative;
- fişe de autoevaluare.

Bibliografie:

- Programe şcolare pentru clasele V-VIII. Aria curriculară: Limbă şi comunicare,


Bucureşti, 2010;
- Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba şi literatura română–
învăţământ primar şi gimnazial, Ministerul Educaţiei şi Cercetării, 2002;
- Alexandru Metea, Limba română esenţială. Fonetică, vocabular, gramatică, Editura
Signata, Timişoara, 2001;
- Alina Pamfil, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise,
Editura Paralela 45, Piteşti, 2007;
- Anca Şerban, Sergiu Şerban, Limba şi literatura română- manual pentru clasa a VI –a,
Editura ALL, Bucureşti, 2005;
- Carmen Iordachescu, Să dezlegăm tainele textelor literare, Editura Carminis, Pitesti, 2001;
Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid
teoretico-aplicativ, Iaşi, Editura Polirom, 1999.
- Daniela Nedelcuţ, Exerciţii de limba română, compuneri şi tehnici de studiu, Editura
Cardinal, 1994;
- Eliza-Mara Trofin (coord), Gramatică-fişe de lucru (itemi de evaluare), Editura Paralela
45, Piteşti, 2010;
- Valeriu Marinescu, Metodica predării limbii şi literaturii române, Editura Fundaţiei
România de mâine, Bucureşti, 2002;

Profesor Ciobanu Elena-Corina, clasa a VI-a A, Atributul, metoda Mozaicului Page 2


Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

Scenariul didactic

Nr. Etapele lecţiei Conţinutul învăţării Strategia didactică Evaluare

Timp
crt Metode şi Mijloace de Forma de

C.S.
procedee învăţământ organizare
Se asigură condiţiile necesare
1 Moment organizatoric defăşurării optime a activităţii: conversaţia activitate
1’ asigurarea liniştii, pregătirea frontală
materialului didactic.
Se verificǎ tema cantitativ; se formativă
corecteazǎ eventualele greşeli. caiet de frontală
Verificarea temei scrise, Elevii, împarţiţi în echipe teme orală
a cunoştinţelor anterior – grupuri de câte 6 – primesc câte spargerea
2 însuşite o fişǎ de lucru pe care vor gheţii
şi descoperi seturi de cuvinte: manual activitate
captarea atenţiei C1 Echipa nr. 1 : frumos, copil, lui, individuală
10’ încântător, dificil. culegeri
Echipa nr.2 : trist, băiat, jocul
lui, ea, ei. didactic
Echipa nr. 3: vesel, elevă, ei,
mamă, casă.
Echipa nr. 4: înalt, bătrân, lor,
C2 nuci, mare.
(!) Cerinţa: Alcǎtuiţi o scurtǎ problemati-
povestire amuzantǎ – de cel mult zarea
cinci rânduri – în care sǎ folosiţi fişe de lucru formativă
şi cuvintele descoperite pe fişǎ. activitate în frontală
Alegeţi un titlu potrivit; precizaţi echipe orală
apoi valoarea morfologicǎ şi
funcţia sintactică a cuvintelor de
pe fişǎ.
Se citesc textele create de elevi şi, apreciere prin

Profesor Ciobanu Elena-Corina, clasa a VI-a A, Atributul, metoda Mozaicului Page 3


Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

în funcţie de natura morfologicǎ a calificative:


C1 ’’ cuvintelor descoperite pe fişele problemati- cartonaşe foarte bine,
primite, cele patru echipe primesc zarea cu numele bine etc.
câte un nume: Atributul adjectival, echipelor
Atributul pronominal; Atributul
substantival; Atributele.
Li se cere elevilor ca, pe
parcursul orei, sǎ gǎseascǎ o
C2’’ justificare pentru denumirea
primitǎ.
Profesorul anunţǎ tema şi videpro-
3. Anunţarea temei şi a obiectivele lecţiei. Acestea, cât şi iector
obiectivelor sistematizarea teoretică a conversaţia activitate
2’ atributului, se află într-un material flipchart frontală
Power-Point ce poate fi urmărit pe caiete de
videoproiector. notiţe
Elevii, împǎrţiţi în grupele
anterior menţionate, primesc fişele conversaţia fişe de lucru
Dirijarea învǎţǎrii C2 de experţi – Anexa 1 - activitate în observarea
şi Rezolvǎ exerciţiile propuse şi echipǎ sistematicǎ a
obţinerea desemneazǎ un reprezentant al elevilor
performanţelor echipei care va prezenta pentru
4. C3 întreaga clasǎ rezolvarea. exerciţiul
Profesorul pune întrebări
30’’ referitoare la atribut, urmărind caiete
urmǎtoarele criterii: conversaţia
C4 - definiţie activitate
- clasificare videpro- individuală aprecierea
- funcţie sintacticǎ / rol la nivel problemati- iector rǎspunsurilor
C5 sintactic zarea elevilor
Se realizeazǎ astfel şi
reactualizarea teoretică a explicaţia

Profesor Ciobanu Elena-Corina, clasa a VI-a A, Atributul, metoda Mozaicului Page 4


Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

atributului. activitate în
C1’ Elevii justificǎ denumirea test de perechi evaluare
echipelor. învǎţare evaluare formativǎ
Elevii primesc o fişă de prin scrisǎ
sistematizare – Anexa nr. 2 – pe cooperare
care o vor rezolva în pereche.
Se verificǎ frontal fişa, se evaluare
C1 corecteazǎ eventualele greşeli. activitate frontalǎ
Se fixeazǎ tema: Alcǎtuiţi o conversaţia frontalǎ
Asigurarea retenţiei şi a compunere intitulatǎ ,,Povestea
5. transferului de atributului, prin care sǎ dovediţi
cunoştinţe C2 cǎ aţi înţeles rolul acestei pǎrţi de autoevaluare
7’ propoziţie. fişe de
C3 Elevii primesc o fişǎ de autoeva-
autoevaluare – Anexa nr. 3 – pe luare
care o completeazǎ. explicaţia aprecierea
Se fac aprecieri legate de rǎspunsurilor
C3’’ modul şi gradul de participare a activitate elevilor prin
elevilor la lecţie, de calitatea rǎs- individualǎ note sau / şi
punsurilor, aprecieri generale şi calificative
individuale.

Profesor Ciobanu Elena-Corina, clasa a VI-a A, Atributul, metoda Mozaicului Page 5


Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

Profesor Ciobanu Elena-Corina, clasa a VI-a A, Atributul, metoda Mozaicului Page 6

S-ar putea să vă placă și