Sunteți pe pagina 1din 13

Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

PROIECT DIDACTIC

Unitatea: Liceul Teoretic Buziaş


Data: 22.01.2019
Clasa: a V-a A
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura românǎ
Profesor: Ciobanu Elena-Corina
Unitatea de învățare: Pe strada mea
Tema: Substantivul. Noțiuni generale
Tipul lecţiei: reactualizare a cunoștințelor
Durata: 50 de minute

Competenţe generale/ Competenţe specifice:


1. Participarea la interacţiuni verbale în diverse situaţii de comunicare, prin receptarea şi
producerea textului oral
1.4. Realizarea unei interacţiuni verbale cu doi interlocutori, folosind strategii simple de
ascultare activă și manifestând un comportament comunicativ politicos faţă de
interlocutor(i);
3. Redactarea textului scris de diverse tipuri
3.3. Analizarea constantă a propriului scris/a unor texte diverse din punctul de vedere al
corectitudinii, al lizibilităţii, al coerenţei şi al clarităţii;
4. Utilizarea corectă, adecvată şi eficientă a limbii în procesul comunicării orale și scrise
4.2. Aplicarea achizițiilor lexicale și semantice de bază, în procesul de înțelegere și de
exprimare corectă a intențiilor comunicative;
4.4. Respectarea normelor ortografice și ortoepice în utilizarea structurilor fonetice,
lexicale și sintactico-morfologice în interacțiunea verbală;
4.5. Utilizarea competenței lingvistice în corelație cu gândirea logică/analogică, în
procesul de învățare pe tot parcursul vieții.

Competenţe vizate/ Obiective operaţionale:


La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
a) Cognitive:
C1: să identifice substantivele din texte date;
C2: să precizeze categoriile gramaticale specifice substantivului (număr, gen);
C3: să  analizeze substantivele dintr-un text dat;
C4: să alcătuiască propoziţii după o schemă dată;
C5: să utilizeze corect substantivele în diferite situații de comunicare.

b) Psihomotorii: C1’: să utilizeze corect mijloacele auxiliare folosite, tabla, spaţiul caietului,
1
Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

al fişelor de lucru;
c) Afective: C1’’: să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei;
C2’’: să participe cu interes la activitate;
C3’’: sǎ se autoevalueze corect, dovedind astfel obiectivitate.

Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: învǎţarea prin cooperare, învǎţarea prin descoperire, exerciţiul,
conversaţia, problematizarea, rebusul, chestionar de autoevaluare.
b) Mijloace de învăţământ: fişe de experţi, fişe de evaluare, fişe de autoevaluare, tabla,
caiete notiţe, videproiector, flipchart, material PPT.
c) Forme de organizare a activităţii: activitate individuală, activitate pe grupe, activitate în
perechi, activitate frontală.
d) Resurse şi managementul timpului:
- spaţiu de lucru: sala de clasǎ;
- capacităţi normale de învăţare ale elevilor;
- cunoştinţele lor anterioare;
- timpul de învăţare: 50 de minute.

Modalităţi de evaluare:
- evaluare frontalǎ;
- evaluare formativǎ;
- evaluare oralǎ;
- evaluare prin calificative;
- chestionar de autoevaluare.

Bibliografie:

1.*** Curriculum Național - Programa școlară pentru disciplina Limba și literatura


română, clasele V– VIII, București, 2017;
2. Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba şi literatura română –
învăţământ primar şi gimnazial, Ministerul Educaţiei şi Cercetării, 2002;
3. Sâmihăian, Florentina, Dobra, Sofia, Halaszi, Monica, Davidoiu-Roman, Anca, Limba şi
literatura română - manual pentru clasa a V -a, Editura Art Educaţional, Bucureşti, 2017;
4. Nedelcuţ, Daniela, Exerciţii de limba română, compuneri şi tehnici de studiu, Editura
Cardinal, Craiova, 1994.
5. Trofin (coord), Eliza-Mara, Gramatică - fişe de lucru (itemi de evaluare), Editura Paralela
45, Piteşti, 2010;
6. Marinescu, Valeriu, Metodica predării limbii şi literaturii române, Editura Fundaţiei
România de Mâine, Bucureşti, 2002.

2
Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

Scenariul didactic

Nr. Etapele lecţiei Conţinutul învăţării Strategia didactică Evaluare

Timp
C.V.
crt. Metode şi Mijloace de Forma de
procedee învăţământ organizare
Se asigură condiţiile necesare
1. Moment organizatoric C1’ defăşurării optime a activităţii: conversația activitate
1’ asigurarea liniştii, pregătirea frontală
materialului didactic.
C1
Verificarea temei Se verificǎ tema cantitativ; se conversația manual activitate formativă,
scrise, a cunoştinţelor C2 corecteazǎ eventualele greşeli. videoproictor frontală
anterior însuşite şi 10’ Elevilor li se oferă spre rezolvare, rebusul caiete frontală,
2. captarea atenţiei C1’’ în perechi, un rebus, urmând ca pe problemati- material PPT
verticală să descopere titlul lecției. zarea fişe de lucru activitate în orală
echipă
C2’’ (Anexa 1)
Profesorul anunţǎ tema şi flipchart
3. Anunţarea temei şi a C2’’ 2’ obiectivele lecţiei: Substantivul. conversaţia caiete de activitate
obiectivelor Noțiuni generale. notiţe frontală
Elevii împǎrţiţi în patru
C1 grupe, primesc fişele de experţi. conversaţia fişe de lucru
Dirijarea învǎţǎrii (Anexa 2) activitate observarea
şi C1’’ Rezolvǎ exerciţiile propuse frontală sistematicǎ a
obţinerea şi desemneazǎ un reprezentant al elevilor
performanţelor echipei care va prezenta pentru flipchart
4. C2 întreaga clasǎ rezolvarea. exerciţiul
După rezolvarea sarcinilor fiecărei
30’’ grupe, profesorul împreună cu caiete

3
Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

elevii, va puncta, sub forma unui


C3 ciorchine (Anexa 3), noțiunile activitate în
referitoare la partea de vorbire, material PPT echipǎ aprecierea
cerând elevilor să exemplifice problemati- rǎspunsurilor
C4 acolo unde este cazul: zarea elevilor
- definiţie;
- clasificare după înțeles și explicaţia videoproiecto
C2’’ alcătuire; r
- categoriile gramaticale
specifice substantivului
C1’ (număr, gen);
- funcții sintactice. activitate în evaluare
Se realizeazǎ astfel reactualizarea învǎţare perechi formativǎ
practică și teoretică a prin fișă de lucru
substantivului. Noțiunile teoretice cooperare
C5 și exemplele aferente se notează
în caiete.
Elevii primesc o a doua fișă de
C1’’ învǎţarea
lucru (Anexa 4), pe care o vor
prin
rezolva în pereche. descoperire
Se verificǎ frontal fișa, se evaluare
Asigurarea retenţiei şi corecteazǎ eventualele greşeli. activitate frontalǎ
a transferului de C3’’ Se fixeazǎ tema: fișa de lucru conversaţia fișe de lucru frontalǎ
cunoştinţe 7’ înmânată de profesor. (Anexa 5)
5. Elevii primesc un chestionar autoevaluare
C2 de autoevaluare (Anexa 6), pe
care îl completeazǎ. explicaţia fişe de auto-
Se fac aprecieri legate de evaluare aprecierea

4
Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

modul şi gradul de participare a rǎspunsurilor


C3 elevilor la lecţie, de calitatea rǎs- chestionar activitate elevilor prin
punsurilor, aprecieri generale şi de individualǎ note sau / şi
individuale. autoevaluar calificative
e

5
Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

6
Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

Anexa 1

Rezolvând corect rebusul, pe verticala AB veți descoperi titlul lecției:

A
1
2
3
4

6
7
8
9

10
11
12
B
1. Indică ora exactă;
2. Capitala României;
3. Folosește la împachetat;
4. Obiect pentru scris;
5. Folosit pentru notițe;
6. Anotimp al vacanței;
7. Aduc ploi;
8. Numerele care se adună;
9. Animal "iute de picior";
10. Ploaie rapidă;
11. Șireata din pădure;
12. "De salvare,, sau "de mâncare,,.

Anexa 2

7
Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

Grupa 1

1. Alegeți forma corectă:


Toamnele/ Toamna bogată a trecut.
Au plecat pasărea/ păsările călătoare.
Iernile/Iarna friguroasă a sosit.
2.   Căutaţi substantivele din următorul şir de cuvinte şi grupaţi-le pe categoriile date (ființe
/lucruri /fenomene ale naturii): chitara, vine, copil, eu, carte, aleargă, oaie, brumă, ploaie.
3. Scrie în enunțurile de mai jos substantivul băiat la forma corectă, cerută de întrebările
dintre paranteze:
a) I-am spus (cui?) ……………………….. secretul meu.
b) (Cine?)…………………….. m-a sunat să-mi ceară temele.
c) Caietele (ale cui?) ………………….. sunt îngrijite.
d) Am vorbit (despre cine?) ……………………………………….. cel nou.
e) L-am văzut (pe cine?) ………………………………. cel deștept.

Grupa 2

1. Alcătuiţi enunţuri cu termenii păsările, Mihai, alune, precizând genul și numărul 


acestora.
2. Alegeţi forma corectă a următoarelor substantive: capot/capod; mănuşă/mânuşă;
mărfar/marfar; personaj/personagiu; pulover/pulovăr; şoarece/şoarice.
3. Corectează textul de mai jos, punând semnele de punctuație corespunzătoare:
Alice a întrebat
Unde mergi domnule
Mi-e frică să rămân singură în pădurea deasă rece și întunecată

Grupa 3

1. Precizează genul şi numărul substantivelor: flori, caiete, palat, tramvai, cărţi, penar,
vacanţă, câine.
2. Alcătuiți o propoziţie după următoarea schemă:

S   +     A  +   P 


subst.com   adj.         vb. predicativ
                         
3. Alege din paranteză (cu, la, sub, lângă, în) cuvintele potrivite și completează spațiile
libere:
a) Mergem ……... film săptămâna viitoare?
b) Vrei să-ți pui hainele ……... coșul cu rufe murdare?
c) A mâncat un corn ……. ciocolată.
d) Pisica s-a ascuns …..….. pat.
e) Câinele s-a așezat ….……. mine.

8
Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

Grupa 4

1. Încercuiește litera A, dacă enunțul este adevărat, și F, dacă enunțul este fals:
a) A/ F Cuvântul Maria este substantiv comun.
b) A/ F În propoziția Alina, Anca și Dan vin de la munte., există trei substantive proprii.
c) A/ F Substantivele fată, carte, stilou sunt de genul feminin.
d) A/ F Există doar substantive la numărul plural în seria eleve, scări, echipă.
e) A/ F Substantivul din enunțul Înghețata este delicioasă. este de genul feminin.

2. Completează spațiile punctate cu forma corectă a substantivelor dintre paranteze:


a) Câțiva …………………..…..(tigru) au fost văzuți la Grădina Zoologică.
b) Cei trei ………………..………. (prieten) s-au dus la film.
c) Este respectat de toți ……………..….. (coleg) săi.
d) Unele ………………..… (fată) poartă inele.
e) Mai are de alergat doi ………………………… (kilometru).

3. Alcătuiţi două enunţuri în care substantivul colegul să aibă funcţia sintactică de atribut, iar
Andrei să aibă funcţia sintactică de subiect.

9
Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

Anexa 4

10
Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

Fișă de lucru
Substantivul

1. Substantivul este o parte de vorbire (flexibilă/ neflexibilă) _______________ care


denumeşte în sens larg:
a. fiinţe: copil,____________________, __________________________;
b. lucruri: carte,____________________, _________________________;
c. plante: salcie,_____________________, _________________________;
d. fenomene ale naturii: vânt, ___________________, _________________;
e. acţiuni*: mişcare, _____________________, _____________________;
f. relaţii: prietenie, ______________________,______________________;
g. stări: bucurie, _____________________, _________________________;
h. însuşiri*: bunătate, _____________________, _____________________.

2. Substantivele sunt de mai multe tipuri:

a. Comune b. Proprii
Exemplu: _____________ Exemplu: ______________
3. Substantivele au şi categoria gramaticală a numărului:

a. Singular. b. Plural.
Exemplu: ______________________ Exemplu: _______________________

4. Substantivele au şi categoria gramaticală a genului. Genul substantivelor este fix.

a. Genul _________ b. Genul ___________ c. Genul _________


(un, doi) (o, două) (un, două)
Exemplu: ___________ Exemplu: ______________ Exemplu: ___________

5. Analizaţi morfologic toate substantivele din enunţurile de mai jos:


a. În oraş suspină un vals din fanfară. (George Bacovia „Nervi de primăvară”)
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
________________________________________________

Anexa 5
TEMĂ

1. Subliniază cu o linie substantivele simple și cu două linii substantivele compuse din


următorul text:
Pe câmp floarea-soarelui își pleacă capul sfioasă în fața soarelui. Razele îi mângâie
cu blândețe petalele firave, iar vântul le flutură ca niște aripi delicate de înger. Din
depărtare se văd ca un foc ce stă să ardă. Fiecare floare se bucură de bunătatea soarelui.
Doar ciuboțica-cucului plăpândă se pierde prin frumusețea zugrăvită de natură.

11
Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

2. Construiește un text de trei rânduri în care să integrezi substantive comune și


substantive proprii.
3. Alege forma corectă de plural a următoarelor substantive comune:
festivaluri – festivale
chitări – chitare
suporţi – suporturi
ingrediente – ingredienţi
colonei – coloneli
monede – monezi
ciocolate –ciocolăţi
coale – coli
4. Cu cs sau cu x? Alege varianta corectă.
asterisc – asterix
rucsac – ruxac
escursie – excursie
escroc – excroc
escavator – excavator
eschimos – exchimos
escortă – excortă
ficsaţie – fixaţie
macsilar – maxilar
sconcs – sconx

Anexa 6

AUTOEVALUARE OBSERVAŢIILE
PROFESORULUI
Mi-a plăcut cel mai mult...............................

Nu mi-a plăcut …………………………….

12
Liceul Teoretic Buziaş, jud Timiş, Limba şi literatura românǎ

Pot sǎ rǎspund la o întrebare despre..............

Mai am o întrebare despre .........................

Eu îmi dau nota……....... şi sunt ...........

13

S-ar putea să vă placă și