Sunteți pe pagina 1din 16

Plan de lecție

Detalii CLASĂ
Școala Gimnazială
Profesor: Dată: 08.02.2024 Școală: Gheorghe Manu
Anghel Liliana Budești

Limba și
Aria
Limbă și comunicare Disciplina: literatura Clasa: III
Curriculară:
română

Ce putem afla dintr- ”Lada cu cărți”- Nr de elevi 18


o carte și la ce ne Bianca Bărbosu, prezenți
Titlul
Unitatea: ajută? Andra Beatrice
Lecției: Nr de elevi
Dima, Florin 18
Varga înscriși

Recapitulare
Dezvoltare abilități
Tipul lecției: Predare-învățare X și Evaluare
practice
Consolidare
Conexiunea UP cu obiectivele planului de lecție – Cum te ajută acest plan de lecție să dezvolți competențele
din unitatea de învățare?

Competențe
3.1. Extragerea unor informații de detaliu din texte informative sau literare
3.4. Evaluarea conținutului unui text pentru a evidenția cuvinte-cheie și alte aspecte importante ale acestuia

OBIECTIVELE DE ÎNVĂȚARE ȘI EVALUAREA PROGRESULUI Niveluri taxonomice


Obiective de învățare:
DIFERENȚIERE
1. A se crea condiții pentru toți copiii pentru ca toți să realizeze sarcinile
Creează
finale
Evaluează
2. Fiecare copil să participe la proiect cu ceva ce știe el cel mai bine.
Analizează
NIVEL 3: elevii vor compune mesaje, în diverse contexte de comunicare evidențiind
Aplică
cuvintele cheie și anumite aspecte ale acestora – obiectivul va fi atins dacă toți elevii
vor putea compune cel puțin un mesaj într-un context dat;
Înțelege

NIVEL 2: elevii vor explica sensurile cuvintelor cheie – obiectivul va fi atins dacă
Reactualizează
toți elevii vor putea explica sensurile cuvintelor cheie, introducându-le în situații de
comunicare date;

NIVEL 1: elevii vor completa o schemă cu informații din textul studiat – obiectivul
va atins dacă toți elevii vor putea identifica informațiile din text (se va lucre
suplimentar cu cei care nu reușeșc)
Cum incluzi elementele din Managementul clasei
în planul de lecție?
Rutine, proceduri să fie transpuse în lecție.
Diferențierea elevilor cu dificultate în învățare și cu
performanță sau la un mediu cultural diferit.
DESFĂȘURAREA LECȚIEI
O
bi Evaluare
ec Strategii didactice
ti (Ce trebuie să facă elevii
Momente și Activitatea de învățare (metode, mijloace și
ve pentru a demonstra că
Timp le resurse)
au atins obiectivele/au
le
progresat?)

iei
3.1 Asigurarea condițiilor necesare Conversația Elevii vor pregăti
Prework desfășurării în condiții optime a materialele necesare
familiarizare orei. desfășurării optime a orei
a/conectarea de curs: caiet, manual,
Verificarea frontală a temei.
cu subiectul creioane colorate.
Timp: 2 minute
3.1 Elevii vor viziona un materiale Conversația Elevii păstrează liniștea
video care redă în câteva minute o Explicația și poziția corectă în
3.4
lecție de viață bănci.
Video proiector
https://www.youtube.com/watch?
v=LuG0lxCsUi8 Elevii receptează
Cadrul didactic precizează că, informațiile transmise de
1. Sensing/ pentru orice faptă vom primi către cadrul didactic.
rasplată. Dacă suntem darnici,
Experiența Elevii răspund la
iubitori și respectoși cu cei din jur. provocarea de a reda o
Gather În același timp, trebuie să îi scurtă întâmplare în care
respectăm și să nu îi judecăm în au ajutat pe cei din jur,
funcție de diferențele pe care le indiferent de rasă, religie,
observăm (înalți, scunzi, bogați situație financiară aveau
săraci, romi, unguri, români etc.) aceștia.
Timp: 5 minute

3.1 Organizez clasa astfel încât fiecare


elev va citi câte un fragment al Elevii numără de la 1 la
3.4 poveștii ”Lada cu cărți„ (anexa 1). 3 formându-se astfel
Povestea va fi proiectată cu Conversația munca în grupele de lucru. Își vor
videoproiectorul. perechi desemna singuri un lider
După lecturarea poveștii elevii vor al echipe care va
2.Integrating fi împărțiți în echipe și vor prezenta schemele
Expand și completa schema cu informații realizate.
apply (anexa 2)

Timp: 10 minute
Plecând de la primul cuvânt pe care Elevii participă activ la
îl citește Lori, ”i daj”, le explic lecție, vor fi implicați toți
elevilor semnificația lui în limba elevii în pronunțarea
română. celor șase cuvinte în
Cer elevilor să dea exemple de alte limba romani.
cuvinte care denumesc membrii
familiei (tata, bunic, bunică, frate, Printre primii care vor
soră) începe să pronunțe, vor fi
Aceste cuvinte sunt foarte des conversația câțiva elevi de etnie
folosite când suntem în familie, iar romă pentru a da
faptul că unii dintre copii fac parte problematizarea exemplu de pronunție.
din etnia romă, ei le vorbesc în
3.Acting familie în limba romani. Exercițiul
Supun atenției elevilor câteva
Expand și
cuvinte în limba română și în limba
apply
romani:
mama - i daj
tata - o dad
bunic - o papos
bunica - i baba
frate -o phral
sora - i phen Elevii vor completa fișa
Solicit elevilor să dea exemple de de lucru.
cuvinte cheie care definesc ideile
pricipale ale lecturii, pe baza unei
fișe (anexa 3)
Timp: 15 minute
Elevii vor fi apreciați verbal pentru Conversația Elevii vor primi aprecieri
modul în care s-au implicat în verbale pentru activitate.
4.Embeddin cadrul activității, iar apoi sunt Explicația
g anuțați că vor avea de rezolvat Elevii vor citi cu atenție
Brainstorming
anumite sarcini cu ajutorul sarcinile de pe fețele
Receiving Exercițiul cubului și le vor rezolva.
feedback ”metodei cubului” (anexa 4).
Fiecare elev va folosi cubul pentru Elevii care sunt în regres,
a rezolva una din cele șase sarcini. care nu păstrează ritmul,
vor primi ca sarcină de
lucru să răspundă în ritm
propriu la una din
sarcini.
Tema pentru acasă: Imaginează-ţi
că eşti Lori, fetița din poveste și
vrei să transmiți un mesaj către
colegi despre ce înseamnă pentru
tine școala sau familia, folosind cel
puțin unul din cuvintele cheie
identificate anterior.
Timp: 13 minute
Cum adresezi posibilele bariere de mentalitate?
(prejudecăți, stereotipuri, discriminare vizibile în comportamentul elevilor)
Elevii aduc cu ei din familie și din societate, un bagaj emoțional bazat pe anumite mentalități legate de diferențe de
rasă, culoare, statut social, situașie financiară, etc.
Datoria noastră este să îi implicăm în activități care să dizolve aceste mentalități, să le dezvoltăm anumite emoții
care să îi facă să fie empatici cu cei din jur, indiferent de vârsta pe care o au sau o vor avea.
Un comportament sănătos este acele prin care nu judecăm pe cei din jurul nostru bazându-ne pe prejudecăți.
Prin povești de viață le putem exemplifica copiilor că și alți copii care au întâmpinat anumite greutăți, au primit
susținere.
În cadrul unui grup școlar bazat pe diferențe de etnie, diferențe sociale sau financiare, trebuie stimulată stima de
sine prin diverse activități didactice, extracurriculare și extrașcolare.
Sugestii metodologice
Sensing

● Oferă opțiuni pentru motivare, perseverență și dezvoltarea inițiativei și gestionarea propriilor emoții.

● Invită elevii să se gândească la absența unui element important și initiază o discuție de grup.
Cum ar fi lumea/viețile noastre diferite dacă nu ar exista…?
● Folosește momente de reflecție

● Gândește experiențial. Propune o experiență de învățare (joc de rol, experiment social, simulare etc) care
conectează elevii cu ideile principale ale orei, într-o manieră personală.
● Folosește improvizația. Invită elevii să pună în scenă un concept.

● Prezintă elevilor bibliografii educaționale.


Integrating

● Prezintă/explică/demonstrează toate cunoștințele/abilitățile/atitudinile subordonate obiectivului vizat, astfel


încât elevii să înceapă procesul de internalizare a punctelor cheie
● Verifică înțelegerea clară a materialului; clarifică nelămuririle elevilor

● Folosește materiale de facilitare / cuvinte-cheie

● Oferă opțiuni pentru demonstrarea abilităților de exprimare si a fluenței

● Oferă opțiuni de percepție diferită asupra unui subiect / context / temă etc

● Oferă opțiuni incluzive de percepție a informației, în funcție de profil (audio, video etc)

● Personalizează modul de prezentare a informației


● Oferă opțiuni pentru definirea vocabularului, decodarea textului, înțelegerea conceptelor cheie.

Acting

● Oferă opțiuni pentru activarea cunoștințelor și comportamentelor dezvoltate anterior

● Facilitează context în care elevii exersează toate cunoștințele, abilitățile și atitudinile vizate de obiectiv

● Implică toți elevii; consolidează

Embedding
● Determina elevii să rezume ce au învățat și să evidențieze importanța noțiunilor învățate

● Utilizează tehnici de facilitare a reflecției individuale și de grup

Embedding
● Invită elevii să creeze scheme care să conțină concepte cheie, instrumente cheie.

● Incearcă cercetarea tematică.

● Aplică principii incluzive și non-discriminatorii interdisciplinar atât în cadrul școlii, cât și în activitățile
extracurriculare
● Implică elevii în proiectarea unor activități și / sau proiecte care cultivă acceptarea, incluziunea, non-
discriminarea etc
● Dezvoltă împreună cu elevii un joc de rol despre cum o anumită invenție/acțiune/decizie a schimbat lumea.

● Invită elevii să își exprime părerile


ANEXA 1
ANEXA 2

O TRĂSĂTURĂ ACTIVITATEA
MORALĂ A PREFERATĂ A
PERSONAJUL
PERSONAJULUI PERSONAJULUI
PRINCIPAL:
PRINCIPAL: PRINCIPAL:
______________
________________ __________________
_

LADA CU CĂRȚI

CINE I-A OFERIT CARE ESTE PRIMUL


PERSONAJULUI CUVÂNT PE CARE ÎL
PRINCIPAL, LADA CU CITEȘTE PERSONAJUL
CĂRȚI? PRINCIPAL? ANEXA 4

________________________ _________________________

MESAJUL TRANSMIS DE UNUL DIN MESENII DIN VISUL PERSONAJULUI PRINCIPAL ESTE:

_______________________________________________________
_______________________________________________________
_______________________________________________________
___________
ANEXA 3

BUNĂTATE

LADA CU CĂRȚI
-CUVINTE CHEIE -

BUNIC
ANEXA 4

S-ar putea să vă placă și