Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE ACTIVITATE

Data: 28.04.2023
Profesor: Pleșa Cosmina Elena
Unitatea de învățământ: Grădinița nr. 268
Grupa: Mică A
Tema anuală de studiu: „Cum exprimăm ceea ce simțim?”
Tema saptamanii: „Păsări de curte”
Tema activității: „Prin ogradă ne plimbăm,găinușe căutăm”- traseu aplicativ
” Pana zboară” – joc liniștitor
Domeniul experiențial: D.P.M. – educație fizică
Mijloc de realizare: traseu aplicativ
Tipul activității: consolidare de priceperi și deprinderi
Scopul activității: consolidare deprinderilor motrice de bază și a celor utilitar - aplicative de
mers și alergare;

Dimensiuni ale dezvoltării:


A.1 Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viață familiare
A.2 Conduită senzorio-motorie, pentru orientarea mișcări

Comportamente vizate:
● A.1.2 Participă la activități fizice variate, adecvate nivelului lui de dezvoltare;
● A.2.2 Se orientează în spațiu pe baza simțurilor

Obiective
● O1 .- să execute exercițiile pentru influențarea selectivă a aparatului locomotor;
● O2: - să realizeze corect deprinderile motrice de bază: mers normal, mers cu ocolire
de obstacole, săritură, alergare într-o direcție dată;
● O3: - să acționeze prompt și eficient în condițiile respectării regulilor jocului.

Strategia didactică:
Metode și procedee: conversația, explicația, exercițiul, jocul
Mijloace didactice: obstacolole( cuiburi de oua) , balta cu apă, grăuțe,
stampile( recompense)
Forme de desfășurare: frontal, individual
Forme de evaluare:
- continuă (pe parcursul întregii activități, prin observarea comportamentului copiilor)
Resurse procedurale: timp: 15-20 min
loc: sala de grupă
Resurse bibliografice:
- Curriculum pentru Educație Timpurie, 2019
- Repere Fundamentale în învățarea și dezvoltarea timpurie a copilului de la naștere la 7 ani,
Unicef, 2010
- Ghid privind desfǎşurarea activitǎţilor de educaţie fizicǎ în grǎdiniţǎ,Piteşti, Editura Tiparg
- Exerciții și jocuri sportive pentru preșcolari , Ed. Sport-Turism 1976
DEMERSUL DIDACTIC

N
R.
VERIGILE STRATEGII
C CONŢINUT ȘTIINȚIFIC DOZARE FORMAŢII INDICAŢII METODICE EVALUARE
ACTIVITĂȚII DIDACTICE
RT
.

1. Organizarea
colectivului Adunarea copiilor în sala de grupă .
Linie pe un rând
și
Alinierea - Verificarea
anunțarea
poziţiei
temei și a
Verificarea echipamentului şi a stării de
obiectivelor ”drepţi” și ”pe loc
sănătate.Adoptarea de poziții la Respectarea
comandă: drepți, pe loc repaus, repaus”; Conversația
poziției și a
întoarceri stânga –dreapta 1’-2’ - „Capul sus,
privirea direcției
Explicația
corecte
Anunţarea temei: ”Astăzi, vom parcurge înainte”
un traseu prin curtea fermierului pentru
a observa dacă ne-am însușit - „Mâinile pe
corespunzător deprinderile motrice de lângăcorp!”
mers și alergare”

Pregătirea În coloană câte unul: - coloană câte unul, mers în ”Spatele drept, Explicația
organismulu Variante de mers: privirea înainte,
i brațele pe lângă corp” Mersul este
⇨ mers normal; 1 tură cerc; coordonat și
½ tură ”Păstrăm distanța!” elastic, fără a
⇨ mers pe vârfuri, cu braţele sus; ½ tură „Braţele sus, pe se
vârfuri” dezechilibra

⇨ mers cu pășire peste obstacol „Mâinile pe genunchi, Exercițiul


pentru efort
ghemuit!” fizic
Variante de alergare:
1 tură „Alergare uşoară!”

⇨ alergare uşoară, în cerc; ½ tură ”Exerciții de


⇨ alergare cu schimbarea sensului respirație”
½ tură
Se formează coloana de gimnastică.

3. Influenţarea Exerciţiul 1 (Ceasul): de 1-2 ori Se recită versurile: Exercițiul Executarea


selectivă a ” Ceasul mare bate fizic corectă a
P.I.: stând depărtat, palmele pe șolduri:
tare comenzilor
aparatului T 1: rotirea capului și a gâtului spre -în coloană de gimnastică,
locomotor stânga; în formă de cerc Tic-tac / Tic-tac
T 2: revenire; Ceasul de la mana /
T 3: rotirea capului și a gâtului spre Nu vrea sa ramana-n
dreapta; urma
T 4: revenire; Tic-tac / Tic-tac” Pe
parcursul acestora,
Exerciţiul 2 (Brațe scurte/lungi):
educatoarea va fi atentă Explicația
P.I.: stând depărtat cu brațele pe lângă
corp: la modul de execuție al
T 1: ridicarea braţelor cu mâinile pe fiecărui copil și va
umeri,
interveni dacă este
T 2: ridicarea brațelor în sus cu palmele

Demonstrația
paralele; cazul.

Exerciţiul 3 (culegem pene de găină):


P.I.: stând – îndoirea trunchiului înainte, depărtarea
cu ducerea braţelor în jos – genunchii picioarelor nu va fi
mai mare decât
întinşi::
lăţimea umerilor,
T 1-2: culegerea cu ambele mâini genunchii întinşi,
alternativ; capul căzând liber
T 3: revenire; jos între braţe.

” Mergem toți în pas


Exerciţiul 4 (mergem ca soldaţii): voios
P.I.: stând Ca soldații drept,
frumos,
T 1-2: mers pe loc cu îndoirea Cum merg ei
genunchilor, alternativ mergem şi
noi,
Un-doi, un-doi”
„Prin ogradă ne plimbăm,găinușe căutăm”- de 2-3 - coloană câte unul Exactitatea
Traseu aplicativ ori mișcărilor,
curajul,
echilibrul
Explicarea traiectoriei traseului şi
deprinderilor aplicate pe parcurs
Educatoarea explică și demonstrează realizarea
traseului: copiii vor merge pe marcajele de pe *Mers normal , brațele
Verificarea sol și anume pe drumul marcat între doua linii pe lângă corp
2x
deprinderilo (mers normal), vor ocoli obstacolele cuibarele
* Ocolește obstacolele Explicația
r cu ouă (mers cu ocolire de obstacole), vor
fără să le atingă
motrice sari peste balta de apă din urma ploii
- mers și ( saritură) și vor alerga până la cotețul găinilor *Alergare ușoară
alergare (alergare ușoară), unde le vor htani pe acestea
cu grăunțe. Exercițiul
(realizarea
Cu ajutorul unui copil se începe jocul de fizic
traseului
probă pentru a vedea dacă a fost înțeles de
aplicativ)
către copii.

Jocul propriu-zis
Pe rând câte un copil va porni la semnalul Jocul
educatoarei pe drumul spre cotețul găinilor, va
merge pe drumul din ogradă, va ocoli
obstacolele apărute în drumul său și va alerga
ușor spre coteț, oprindu-se la linie.

4.
Se executa jocul linistitor "Pana zboară”. - coloană câte unul, mers în - respectarea regulilor Gradul de
cerc; jocului; revenire
Copiii în coloană câte unul merg cu pas
al funcției
Revenirea liniștitor în cerc. La comanda educatoarei Explicația
cardiace
”Pana zboară”, copiii fac mișcări de brațe prin
organismului
lateral sus și apoi jos, însoțite de o respirație de 2
la starea
amplă. La altă comandă a educatoarei ”Pana a ori
obişnuită ajuns pe pământ”, copiii se opresc și se așează Jocul
în ghemuit. Jocul se repetă de 2-3 ori.

5.

6. Adunarea în linie pe un rând. 1’- Linie pe un rând - aprecieri verbale, Receptivit


Concluzii şi Aprecieri colective şi individuale. 2’ stimulative. ate

aprecieri Salutul şi acordarea unor recompense.

S-ar putea să vă placă și