Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC (ALA 2)

Data:
Unitatea școlară:
Propunător:
Grupa: Mare
Tema anuală: „Cine sunt/suntem!”
Tema proiectul tematic: „Eu şi lumea”
Subtema proiectului tematic: “Patria mamă”
Tema zilei: „România, țara mea de dor!”
Domeniul experienţial: Domeniul psihomotric
Categoria de activitate: Educaţie fizică şi euritmie
Tipul activităţii: Formare de priceperi şi deprinderi
Subiectul: “Drag mi-e jocul românesc”
Mijloc de realizare: Dans popular
Joc liniştitor: Cine sunt eu?
Scopul activitatilor: Dezvoltarea fizică armonioasă prin practicarea dansului popular; educarea trăsăturilor morale : voinţă,
perseverenţă, curaj, spirit de colectiv.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE :
O1: să execute cu corectitudine exerciţiile pentru influenţarea selectivă a aparatului locomotor;
O2: să execute paşii de horă (pas alăturat spre dreapta cu bătaie, spre stânga cu bătaie cu numărare);
O3: sӑ-şi exprime stări afective şi comportamente folosindu-se de mişcare.
Strategia didactică:
a) Metode şi procedeee: conversaţia, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, jocul
b) Materiale didactice: Planşa ilustrativă conţinutul de idei, muzica, calculator.
c) Forme de organizare: frontal, individual
Durata activităţii: 30 de minute
Bibliografie:
1. Coordonator prof.dr. Conona Petrescu,autori: Alina Ilie, Mihaela Axente, Ghid de educaţie fizică, Editura Diana, 2008;
2. Dragomirescu, Georgeta, Metodica predării educaţiei fizice în grădiniţa de copii, manual pentru liceele pedagogice de
educatoare, Editura Didactică şi pedagogică, Bucureşti, 1972.
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII INSTRUCTIV-EDUCATIV
Verigile Conţinutul activităţii Dozare Formaţii de lucru, Evaluare
activităţii Modalităţi de exersare
şi indicaţii metodice

Moment organizatoric Pregătirea climatului psiho-afectiv 2 minute Semicerc Observarea comportamentului


necesar desfăţurării activităţii. copilului.

Captarea atenţiei „Cine- a stârnit horile 1 minut Semicerc Capacitatea de concentrare a

Aibă ochi ca florile atenţiei

Şi faţa ca zorile

Versul ca privighetorile”(autor
popular)

Pregătirea Variante de mers şi variante de alergare 4 minute În şir câte unul pe marginea sălii. Capacitatea
organismului pentru Exerciţii de mers:
-mers în coloană câte unul -Se corectează ţinuta, mişcarea braţelor, copilului de a urmări
efort poziţia corpului.
-mersul uriaşului şi reţine explicaţiile date şi de a
-mersul piticului -privirea înainte, braţele se mişcă pe executa.
Exerciţii de alergare: lângă corp.
alergare cu genunchii sus Evaluarea executării corecte a
Exerciţii de respiraţie: -mers cu paşi mari, spatele drept, braţele exerciţiilor vizând diferite
“Suflă frunza” pe şolduri. segmente ale corpului.
Consolidarea paşilor 15 minute
Anunţarea temei:
de horă
Dans popular:”Drag mi-e jocul
românesc”.

- Audierea melodiei, executarea cu


copiii(2x)

-Explicarea mişcărilor pe strofe


(aceeaşi paşi se repetă la fiecare strofă -
se execută în formaţie închisă de cerc, Se audiază melodia dansului: Se evaluează capacitatea
copiii prinşi de mâini cu coatele copiilor de-a executa paşii de
îndoite, mâinile prinse la înălţimea -se execută cu copiii, melodia
horă pe numărătoare, apoi pe
umerilor, corpul se menţine cu spatele ritmul muzicii coordonarea,
-se demonstrează, se explică tehnica
drept, privirea îndreptată în direcţia buna orientare în spaţiu şi
dansului.
deplasării). ţinuta corectă a corpului.
-se precizează piciorul cu care se execută
1.Drag mi-e jocul românesc,/
mişcarea, poziţia mâinilor şi a corpului.
Dar nu ştiu cum să-l pornesc,/

-Patru paşi laterali spre dreapta pornind


cu piciorul drept şi aducând
piciorul stâng alături, la primii trei paţi.

Hei! Tra-la-la-la, la,


la, la, la, la, la, la, la.- Bis

–Un pas înainte cu stângul şi


concomitent ridicarea braţelor sus.
Un pas înapoi cu dreptul, şi lăsarea
braţelor în jos

……………………………… -după demonstrare educatoarea va trece


în rândul copiilor şi va executa împreună
2.Nu te uita la cojoc,/ cu ei paşii respectivi pe versurile
Ci te uită cum mai joc. ,/ corespun-zătoare, apoi se execută cu
-Patru paşi laterali spre dreapta pornind melodia care este înregistrată.
cu piciorul drept şi aducând
piciorul stâng alături, la primii trei
paşi(se execută într-un tempo mai
vioi).

Hei! Tra-la-la-la, la, Explicaţia


la, la, la, la, la, la, la-Bis.

–Un pas înainte cu stângul şi


concomitent ridicarea braţelor sus.
Demonstraţia
Un pas înapoi cu dreptul, şi lăsarea
braţelor în jos

Se execută dansul popular atât de


probă, cât şi jocul propriu-zis.
Evaluarea continuă

Jocul
Revenirea Cerc
Joc liniştitor :”Cine sunt eu?”
organismului după 6 minute Se urmăreşte relaxarea
efort Unul dintre ei merge în mijloc şi Explicaţia
închide ochii. Din spate se apropie de organismului; exerciţii de
el un altul şi îl întreabă cu voce Demonstraţia respiraţie
schimbată: ”Cine sunt eu?" Este acesta Jocul
recunoscut de către cel din mijloc,
rămâne el în mijloc şi jocul continuă (în
funcţie de timpul disponibil).

Încheierea activităţii Se fac recomandări stimulative: Evaluarea întregii activităţi

-acordarea de recompense; 2 minute Conversaţia

-instalarea unui climat de bună


dispoziţie;

- copiii se aliniază pe un rând şi


părăsesc sala de grupă/sport.

S-ar putea să vă placă și