Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 28.11.2019
ORA: 11-12
PROFESOR CONSILIER ŞCOLAR:
UNITATEA ŞCOLARĂ
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Consiliere psihologică de grup
TEMA: Comunicăm prin muzică
TIPUL ACTIVITĂŢII: Formarea de priceperi și deprinderi practice
SCOPUL ACTIVITĂŢII: formarea deprinderilor de valorificare în practica muzical-instrumentală a
elementelor de limbaj receptate şi de comunicare cu ajutorul diverselor instrumente muzicale.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Cognitive:
O1- Să se concentreze pentru efectuarea rapidă și corectă a sarcinilor de lucru
O2- Să exploreze modalități de a produce sunete noi cu ajutorul părților corpului
O3- Să demonstreze diferențe de ritm și, intensitate în context variate
O4- Să dirijeze eficient formația pentru a emite sunete variate ca intensitate și ritm

Psihomotorii:
O5- să producă anumite sunete folosindu-şi propriul corp și instrumentele muzicale în ritmul și intensitatea
sugerate
O6- să execute corect comenzile și mișcările propuse de partenerii de activitate;
O7 - să se orienteze în spaţiu, mişcându-se liber*

Afective:

1
O7- să participe cu interes la activitate*
O8- să ȋși aștepte rândul pentru a cânta la instrumente;*
O9- Să colaboraeze în vederea emiterii în echipă unei linii melodice armoniaose
* Obiective comune şi pentru elevii cu CES.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: M1 - Demonstraţia, M2 - Exerciţiul, M3 - Imitaţia, M4 - Jocul
Mijloace didactice: Instrumente muzicale: tamburină, clopoței, castaniete, xilofon, maracas, tobă, chitară.
Resurse temporale: 45 min.;
Resurse umane: 6 elevi + 1 elev CES (IQ 62);
Forme de organizare: în grup
SISTEM DE EVALUARE:
Metode de evaluare: observarea curentă, evaluare orală;
Forme de evaluare: continuă

BIBLIOGRAFIE:
1. COJOCARIU, V., Mihaela, Teoria şi metodica instruirii, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti,
2002;
2. MUŞU, I., AUREL, T., Terapie educaţională integrată. Editura PRO HUMANITATE, 1997.
3. GHERGUŢ A., FRUMOS L., RAUS M., Educaţia specială. Ghid metodologic, Editura Polirom, 2016.

Desfășurarea activității

Nr. Etapele Ob. Metode Mijloace


Activitatea profesorului Activitatea elevilor Evalua
Crt. activității Op. didactice didactice

2
1. Moment Se creează condiţiile necesare pentru Elevii ȋși pregătesc scaunele ȋn
organizatoric buna desfăşurare a activităţii. Se formă de cerc pentru activitatea de
pregătesc instrumentele muzicale. meloterapie.

2. Captarea Salutul de ȋnceput: profesorul Copiii răspund salutului M4 Tamburina Observar


atenției O9 ȋntinde tamburina către fiecare copil profesorului, lovind tamburina și curentă
și ȋl salută. cântând: “Bună dimineața!“

3. Anunțarea Se anunță că azi ne vom juca mai


temei și a multe jocuri cu instrumentele
obiectivelor musicale şi vom comunica prin
muzică.
4. Dirijarea Exerciții M1, M2, Tamburina Observar
învățării O1. Joc de încălzire: Profesorul ȋntinde Elevii trebuie să fie atenți, căci M3 curentă
O6. repede tamburina, iar elevii trebuie să tamburina poate fi retrasă foarte
O9 o lovească. repede și s-ar putea ca ei nu apuce
să o lovească.
Sunetele corpului: elevilor li se
spune că vor juca un joc ȋn care vor Elevii imită sunetele demonstrate. M1, M3,
cânta cu ajutorul corpului. Astfel, li Elevii pot să inventeze sunete noi M4 Evaluare
O 2. se demonstrează ce vor trebui să facă: realizate cu ajutorul propriului orală
O5, 7 umflăm obrajii şi pocnim, folosind corp.
O8 degetele, batem din palme, frecăm
palmele, pocnim degetele, lovim
genunchii, lovim podeaua cu
picioarele.

Corul clasei: profesorul le spune Elevii vor cânta mai tare, mai M1, M2,
O2. elevilor că vor cânta ȋmpreună, ȋncet, mai rar, mai repede. M3
O6. utilizând sunetele corpului, ca ȋntr-un
cor.

Fă ca mine: De data aceasta, Elevii sunt atenți la ritm și ȋl imită M1, M2, Instrumentele
O3. profesorul cântă cu ajutorul cu ajutorul mai multor instrumente M3 muzicale
O6 instrumentelor muzicale, iar elevii muzicale.

3
O7 trebuie să imite ritmul pe care ȋl aud. Eleva cu CES e ajutată de către
colegi să imite sunetele pe care le
aude. M1, M2,
Dirijorul: Profesorul le spune Elevii vor fi dirijori, pe rând, iar M4 Instrumentele
O4. elevilor că fiecare, pe rând, va dirija ceilalți elevi vor cânta după ritmul muzicale
O5,6. cântecul celorlalți, iar ceilalți elevi impus, la toate instrumentele
O 10. trebuie să respecte ritmul și ordinea muzicale, prin rotație.
impuse de dirijor. Elevei cu CES i se oferă sprijin
atunci când are nevoie. M2, M3 Tamburina,
Tamburina doarme: elevilor li se Clopoțeii,
spune că tamburina a adormit și că ei Elevii ȋși dau unul altuia tamburina Maracas
O1, 3 trebuie să o treacă din mână ȋn mână fără să o miște prea mult. Se face
O5,7 fără să se audă un sunet. Se repetă același exercițiu și cu alte
O9 exercițiul de mai multe ori, chiar și cu instrumente.
alte instrumente muzicale.
5. Încheierea O5. Salutul de final: Profesorul ȋl salută Elevii se salută ȋntre ei, cântând la M1, M3 Tamburina Observar
activității O9. pe elevul de lângă cu tamburina, tamburină. curentă
acesta ȋl salută la rândul lui pe
colegul de lângă el și tot așa.

S-ar putea să vă placă și