Sunteți pe pagina 1din 3

Liceul Tehnologic Special pentru Deficienţi de Auz Cluj-Napoca

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data: 30.03.2017
Grupa: specială (deficienţe asociate)-sector preşcolari
Prof.psihopedagog: Holom Anca
Activitatea: Antrenament auditiv
Unitatea de învăţare: Percepţia auditivă a sunetelor neverbale şi verbale
Subiectul lecţiei: Detectarea şi reproducerea stimulilor sonori neverbali şi verbali
Tipul activităţii:- formare de priceperi şi deprinderi
Forma activităţii- frontală
Obiective operaţionale: P.I - Să identifice onomatopee prezentate de profesor fără ecranare
- Să arate imaginea corespunzătoare onomatopeei (oaie-beee….)
B.D.- Să identifice onomatopee şi cuvinte prezentate de profesor cu şi fără ecranare (oaie, vacă, câine, pisică)
– Să reproducă sunete, onomatopee, cuvinte percepute pe cale auditivă şi vizuală (beee-oaie….)
P.C. - Să semnaleze existenţa senzaţiei auditive prin răspunsuri simple (mişcarea braţelor, arată vaca,prinde
oaia, da-mi pisica)
Strategia didactică:
Mijloace de ȋnvăţământ:- jucării din pluş, calculator-program Logopedix, jetoane
Metode şi procedee didactice:- joc didactic, demonstraţia, exerciţiul, imitaţie, direcţionarea prin prompting, explicaţia, observaţia.
Etapele activităţii Desfășurarea activităţii Observaţii/ activităţi Evaluare
alternative
Observarea comportamentului
1. Momentul Asigurarea condiţiilor optime pentru desfăşurarea copiilor ȋn timpul activităţii.
organizatoric activităţii:
-pregătirea materialului didactic;
-verificarea aparatelor auditive ( dacă au aparate);

Joc didactic, demonstratia imitaţie, direcţionarea prin prompting


2. Captarea atenţiei ,, Fă la fel ca mine” Întăriri pozitive prin aprecierea
Profesorul va cânta un cântec, iar copiii vor imita implicării copiilor
acţiunile realizate de către acesta.

Observarea comportamentului
3. Anunțarea temei Anunțarea temei activității- tema activității Detectarea copiilor ȋn timpul activităţii.
şi reproducerea stimulilor sonori neverbali şi verbali

Joc didactic, demonstratia imitaţie, direcţionarea prin prompting, Observaţa curentă


4.Demonstrația/execuția exerciţiu, explicatia Joc/exerciţiu de mişcare: Se consideră reuşită implicarea ȋn
model Copiii vor alerga ȋntre două activitate şi receptivitatea tuturor
Prezentarea animalelor domestice: câine, pisică, vacă, obstacole,iar startul va fi copiilor
oaie. Prezentarea unor seturi de onomatopee şi cuvinte bătaia ȋn tobă.
de către profesor. Copiii vor fi atenţi ȋn ascultarea
stimuliror auditivi prezentaţi. Realizarea corespondenţei
ȋntre obiect şi sunetul produs de către acesta.
Vaca-muuu
Oaia-beee
Joc:,,Cum face..?”
Profesorul aşează animalele prezentate ȋn faţa copiilor şi
le solicită, pe rând, să meargă la animalul rostit cu sau
fără ecranare utilizând comanda ,,Adă!”
Profesorul va demonstra modelul, după care va acorda
sprijin permanent ȋn realizarea sarcinilor.

Joc didactic, demonstratia imitaţie, direcţionarea prin prompting,


5. Antrenarea elevilor în exerciţiu
realizarea activității Întăriri pozitive prin aprecierea
,,Ghiceşte unde este…?” implicării copiilor
Se va prezenta copiilor calculatorul- programul Joc,, Unde auzi?” Evaluare pe itemi:
Logopedix care conţine o planşă cu ferma bunicii unde Profesorul va bate ȋn mai reuşită totală– dacă identifică
se regăsesc animalele amintite . multe obiecte diferite, iar sarcina independent
Copiii vor identifica animalul al cărui stimul sonor copiii vor arăta locul sau reuşită parţială- dacă identifică
(onomatopee) ȋl aud. obiectul de unde vine sarcina cu sprijin fizic parţial
Profesorul va demonstra model, după care va acorda sunetul. nereuşită – dacă identifică sarcina
sprijin permanent ȋn realizarea sarcinilor. cu sprijin fizic total
Ȋncurajarea elevilor prin prompt
fizic

Aprecieri asupra modului de participare a copiilor la Aprecieri generale. Întăriri


6.Aprecieri.
activitate.Copiii vor primi un ecuson cu animalul pozitive asupra activităţii copiilor.
preferat.

S-ar putea să vă placă și