Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DIDACTIC

DATA: 23.11.2017
GRUPA:Mijlocie
UNITATEA DE INVATAMANT : Gradinita P.N Agapia
EDUCATOARE:Asofiei Adina Cristina
FORMA DE REALIZARE: Proiect tematic O poveste sa-ti mai spun...!
TEMA: CU CE SI CUM EXPRIMAM CEEA CE SIMTIM ?
SUBTEMA: ,,Unde au fugit odata jucariile de la un copil’’

I. ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP)


SALUTUL
E zi deosebită pentru copii . Sala de grupă e pregătită să-şi aştepte,,ursuletii
voinici”.Aceştia nu sunt altcineva decât copiii grupei mijlocii care s-au îmbrăcat
frumos şi au venit la grădiniţă curioşi să vadă ce surprize(cutia cu surprize) le mai
oferă şi această zi,dar poate şi emoţionaţi ştiind că vor avea musafiri.
Când toţi copiii au sosit, cu zâmbetul pe buze, cu privirea curioasă, vor intra în sala
de grupă cântând cântecul ,, ,Bună dimineaţa, dragă grădiniţă”:Apoi se vor opri în
locul destinat întâlnirii de dimineaţă în semicerc

Educatoarea salută copiii: ,,Bună dimineaţa!,iar copiii saluta educatoarea:’’Buna


dimineata’’La intalnirea de dimineata copii vor discuta despre tema ,,Intalnire cu
bunica,,
năimineaţa, drăguţi fluturaşi!
PREZENŢA
Dimineata , la sosirea la grădiniţă, fiecare copil urmareste cum doamna
educatoare numeste copii prezenti si aşează poza de la panoul cu copii prezenţi si
absenti,sau alta varianta un băiat va numi fetiţele- prezente, iar o fetiţă va numi
băieţii- prezenţi.

CALENDARUL NATURII
Se lucrează pe panoul mare:
- Ce zi a săptămânii este astăzi?
- Cum este vremea ?
- În ce anotimp suntem ?
Rutine – Micul dejun – deprinderi de igienă şi de comportare specifice)
“Ne pregatim pentru activitati”- deprinderea de a strange jucariile dupa joaca si a
merge la masute si scaunele cand incepem o activitate.

Tranziţie – in drumul spre sectoarele de activitate se va intona cantecul


‘’Degetul mare pleaca la plimbare’’

II .JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI DIDACTICE ALESE (ALA)

TEMELE ACTIVITĂŢII:

1. SECTORUL JOC DE MASA


Puzzle cu numere-joc cu jetoane in forma de numere
Puzzle cu girafa-joc cu jetoane
Mijloc de realizare: joc - exerciţiu
Metode didactice: conversaţia, explicaţia, exerciţiul
Mijloace de învăţământ: jetoane

II. ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE (ADE)

DOS1:“Domeniul om si societate ”

“Ce a gresit Petrisor”-convorbire

OBIECTIVE OPERATIONALE :

O1 - sa perceapa latura educativa a povestii ascultate ;

O2 - sa compare aspecte pozitive cu cele negative ale comportamentului


lor si consecintele generate;
O3 - sa formeze grupuri de lucru in functie de cerinta educatoarei ;

O4 - sa-si utilizeze abilitatile de cooperare in cadrul grupului;

O5 -sa denumeasca ustensile de lucru accesibile varstei;

O6- sa gaseasca utilitate tuturor obiectelor realizate (decor, expozitie,


jucarie, masca);

O7 -sa-si exprime opinia fata de lucrarea proprie si sau fata de


lucrarea celorlalti motivandu-si parerile;

Strategii didactice:

Strategii didactice:

Metode si procedee: conversatia, problematizarea, metoda palariilor


ganditoare, expunerea;

Material didactic: palarii colorate diferit, plicuri, pasta de lipit, foarfeca,


personajul “Petrisor”

Bibliografie:

1. Programa Activitatilor Instructiv-Educative in gradinita de copii,


Editura VI Integral, Bucuresti, 2005

2. Elemente de pedagigie prescolara aplicata, Carmen Popa, Editura


Universitatii din oradea, 2006;

3. Curriculum pentru invatamantul Prescolar(3,67 ani)Ministerul


Educatiei , Cercetarii si Tineretului;
SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentul Continutul stiintific Strategii Evaluare


didactic didactice
I Organizarea Asigurarea conditiilor
activitatii optime pentru
desfasurarea in bune
conditii a activitatii;

pregatirea materialului
didactic necesar
desfasurarii activitatii
activitate ;
II Evocarea Copiilor le este Surpriza Suportul
prezentata surpriza pentru
a. captarea activitatii ,si anume Conversatia expunerea
atentiei “Petrisor”, personajul din povestii
povestea cunoscuta expunerea
b. anuntar lor(silueta);
ea temei
si a -educatoarea le va
obiectiv reaminti pe scurt
elor continutul povestii”Cum
au fugit odata jucariile de
la un copil”

“-Azi il vom ajuta pe


Petrisor sa inteleaga
unde a gresit , si cum ar
putea chiar singur sa-si
construiasca jucarii”
III Realizarea Copii sunt asezati in Expunerea Evaluare
sensului semicerc pe scaunele formativa
ascultand derularea Conversatia continua
naratiunii,aducandu-si
propria contributie atunci Explicatia Relationare
cand sunt solicitati; a in cadrul
Palariile grupului
Se imparte grupa de ganditoare prin
copii in 4 subgrupe, comunicare
fiecare grupa primind Palariile si actiune
cate o palarie colorata ganditoare
diferit,asezandu-se Evaluare
fiecare grupa in jurul unei Conversatia formativa
palarii, formand grupe orala
distincte. Problematizarea
Evaluare
Pe borul fiecarei palarii Metoda orala,frontal
se gaseste un plica care mozaicului(jigsa a si
contine cate un bilet pe w) individuala
care este notata
cerinta pe care trebuie Explicatia
sa o dezbata fiecare
Conversatia
grup. Plicul va fgi adus
educatoarei de catre un Munca in grup
copil de la fiecare grupa.

PALARIA ALBA-
INFORMEAZA

-Despre cine este vorba


in poveste?

“-In poveste este vorba


despre un copil pe nume
petrisor de la care au
fugit odata jucariile”

li se cere copiilor sa
motiveze afirmatiile
facute;

PALARIA ROSIE-SPUNE
CE SIMTI!

“_Ce simtiti voi cand va


ganditi la atitudinea lui
Petrisor fata de jucarii?”

copiii sunt stimulati sa


aprobedezaprobe
comportamentul pus in
discutie. De asemenea
se va avea in vedere
exprimarea copiilor in
propozitii corect
formulate din punct de
vedere gramatical.

PALARIA ALBASTRA-
OPTIMISTII

“-Cum ar trebui sa se
comporte Petrisor cu
jucariile?”

li se cere copiilor sa
gaseasca solutii de
indreptare a
comportamentului nepotr
ivit pe care la avut acesta
fata de jucarii;

PALARIA ROZ-
SENSIBILII

“-Ce credeti copii a


regretat Petrisor fapta
sa,cand si de ce?’

Acest grup va relata


partea povestii in care
Petrisor isi gaseste
jucariile pe raftul din
magazin;

pe parcursul derularii
activitatii, educatoarea va
avea grija ca toti copii de
sub fiecare palarie sa fie
antrenati in dezbatere;
IV Reflectia Evaluare
formativa
Fiecare grup va aprecia Conversatia continua in
discutiile noastre , le functie de
compara cu ale grupului obiective
sau, se comunica
impresiile .

V Incheierea Educatoarea va face Expunerea Fron


activitatii aprecieri cu referire la
intreaga activitate
integrata desfasurata in
acea zi.

Copiii vor primi


stimulente;

S-ar putea să vă placă și