Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 18.11.2010 Grupa: mare Gradinita: Pinocchio Craiova Educatoare: Mitrulescu Veronica Propunator: Tudor Pricuta Luminita, Toma Andreea,Vasnita Cristina Tema :Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim? Subtema: Lumea fermecat a notelor muzicale Domeniul estetic si creativ Denumirea activitatii: educatie plastica Tema activitatii: Chipul notelor muzicale Tipul activitatii: formare de priceperi si deprinderi Locul desfasurarii: sala de grupa Obiective operationale: O1- sa denumeasca materialele necesare realizarii temei O2- sa aplice corect tehnica de lucru, in functie de tema plastica O3- sa foloseasca imaginatia pentru realizarea lucrarii O4- sa manuiasca cu indemanare materialul primit O5- sa lucreze curat pentru a pastra aspectul ingrijit al lucrarii O6- sa participe activ si constient la activitate O7- sa-si exprime opinia fata de lucrarile proprii si ale celorlalti colegi motivandu-si parerea. Metode si procedee: conversatia, explicatia, observatia, demonstratia, exercitiul, Material didactic: fisa de lucru cu conturul notelor nuzicale, creioane colorate,o fi model Durata: 30 minute. Bibliografie: - curriculum pentru invatamant prescolar, MECT, 2008 - Preda, V., Breben, S.,.. Invatarea bazata pe proiecte, Editura Arves, 2009

Momentele lectiei 1.Momentul organizatoric 2.Reactualizarea cunostintelor

Ob. op O7

Desfasurarea activitatii Etapele lectiei Se asigura conditiile optime pentru realizarea activitatii, se pregatesc materialele didactice, se stabileste ordinea si linistea in clasa. Se realizeaza prin adresarea de intrebari ce au ca scop amintirea notelor muzicale. Care sunt notele muzicale? Cu ajutorul lor ce se obine? Cum le deosebim unele de altele? Se va realiza printr-o scurta discutie: ,,Noi astzi vom realiza mpreun nfiarea notelor muzicale. -Cum v imaginai voi notele muzicale? Se vor da indicii cum s realizeze fiele. Aceste indicii vor fi sub form de ntrebri.,,-Notele muzicale pot fi fetie zmbitoare cu codie? Sau bieei ncruntai? Se prezint o fi model. ,,Astzi la activitate vom realiza chipul notelor muzicale ca acela pe care v-i l-am prezentat mai devreme. Va rog sa fiti foarte atenti la explicatiile pe care le voi da, pentru ca fia voastr sa fie cat mai corect si frumos realizat.

Strategii didactice

Evaluare

Observarea comportamentului Conversatia euristica

3.Anuntarea temei si a obiectivelor

Evaluare frontala orala Conversatia

4.Demonstrarea si analiza modelului

Conversatia Se prezinta modelul realizat si tehnica de lucru. Observatia Ce parere aveti despre aceasta plansa? Se realizeaza prin urmatoarele intrebari: Ce materiale aveti voi pe masute? Au primit toti copiii aceste materiale? Explicatia Demonstratia

5.nclzirea muchilor mici ai minilor

Se vor executa miscari pentru incalzirea muschilor mici ai mainilor: -inchiderea si deschiderea pumnilor -morisca inainte si morisca inapoi -ploua, tuna, a iesit soarele etc Educatoarea le ureaza copiilor spor la lucru. Se verifica pozitia corecta a copiilor la mesele de lucru. In timpul efectuarii lucrarilor se vor acorda indicatii suplimentare acolo unde este cazul, individuale sau colective. Sunt incurajati copiii timizi, sunt corectati cei care nu lucreaza corect. Se va insista pe lucrul ingrijit si copiii vor fi stimulati sa finalizeze lucrarea. Se vor afisa la tabla magnetica toate plansele realizate. Se va verifica daca au fost respectate indicatiile date, precum si etapele de lucru. Sunt implicati si copiii in evaluare. Se fac aprecieri si recomandari asupra conduitei copiilor pe durata activitatii, precum si la modul in care au efectuat lucrarile.

Exercitiul Evaluare frontala orala Exercitiul

6.Executarea lucrrilor de ctre copii

7.Analiza i evaluarea lucrrilor

Aprecierea

8.ncheierea activitii.

S-ar putea să vă placă și