Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

GRADINITA PINOCCHIO CRAIOVA GRUPA: mica EDUCATOARE: Veronica Mitrulescu DATA: 09.11.2011 TEMA: Cand, cum si de ce se intampla? SUBTEMA: Culorile toamnei DOMENIUL : Om si societate TEMA:Culorile toamnei MIJLOC DE REALIZARE; joc didactic SCOP: Evaluarea cunostintelor asimilate, referitoare la anotimpul Toamna . SARCINA DIDACTICA: Copilul va cinta,va recita,va forma propozitii, va desena,va lipi, in functie de sarcina primita. CONDITII INITIALE: copiii au mai derulat proiecte despre anotimpul toamna; poseda cunostinte despre toamna; au invatat cantece si poezii despre toamna, fructe, legume, flori; OBIECTIVE OPERATIONALE: -sa si recunoasca frunzele colorate la o alta activitate; -sa raspunda la intrebarile educatoarei, intrebari scrise pe frunze; -sa recunoasca partile componente ale plantei; -sa formeze propozitii; -sa cinte un cintec despre toamna; - sa descrie imbracamintea specifica anotimpului toamna; - sa identifice fenomene specifice toamnei; -sa recite poezii despre toamna,despre fructe,despre legume; -sa lipeasca frunzele pe un copac. STRATEGII DIDACTICE: METODE:explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea, invatarea prin descoperire. REGULI DE JOC: Copilul care isi recunoaste frunza pictata, raspunde la sarcina precizata de educatoare si care este scrisa pe frunze. Cilalti copii asculta raspunsurile colegilor, aduc completari, aplauda daca raspunsul este corect. MATERIAL DIDACTIC:frunze pictate, creioane colorate, lipici, casetofon, caseta. BIBLIOGRAFIE: -Noul curiculum pentru invatamintul prescolar-2008 -Metoda proiectelor in gradinita, -Jocuri didactice pentru prescolari

DESFASURAREA ACTIVITATII Momentele activitatii Activitatea educatoarei 1.Moment Aseaza scaunelele in semicerc, organizatoric pregateste materialul didactic. Organizeaza colectivul de copii pentru activitate. 2.Introducerea in activitate. Educatoarea prezinta o scrisoare de la Zana Toamna care doreste sa vada ce au invatat copiii din grupa mica despre ea. Se anunta tema, titlul jocului si sarcina didactica. Copilul numit isi va recunoaste frunza pictata, o aduce educatoarei si raspunde la intrebarea de pe frunza. Se va desfasura un joc de proba pentru a vedea daca au inteles sarcinile si modul de desfasurare. Se trece la desfasurarea propriuzisa a activitatii. Pe rand, copiii vin in fata si raspund la intrebari. Dupa ce raspunde corect copilul ia lipiciul si lipeste frunza pe copac sau alaturi. Se procedeaza asa pana se termina toate frunzele. Se urmareste ca raspunsurile sa fie corect formulate, in propozitii. Daca un copil nu stie raspunsul va raspunde un coleg iar el va repeta. Vor fi activizati toti copiii din grupa. Se interpreteaza cantecul Acum e toamna, da cu acompaniament. Cind frunzele s-au terminat copiii spun ce joc au jucat. Se fac aprecieri asupra modului cum au raspuns,cum s-au jucat. Activitatea copiilor Intra in sala de grupa cantand cantecul Toamna si se aseaza pe scaunele.

Copiii asculta cu atentie si recepteaza.

3.Anuntarea temei .

Copiii repeta denumirea jocului.

4.Explicarea regulilor de joc.

Copiii asculta regulile jocului si raspund la solicitarile educatoarei.

5.Desfasurarea jocului

Ceilalti copii din grupa asculta raspunsurile colegilor, completeaza unele raspunsuri, aplauda raspunsurile corecte.

6.Incheierea jocului, aprecieri, fixare

Spun numele jocului, precizeaza cum s-au jucat. Educatoarea ii apreciaza pe copii, acestia primesc stimulente.

SARCINILE DE PE FRUNZE: 1.-In ce anotimp suntem acum? 2.-Cate anotimpuri stii? 3.-Spune cateva fructe care se coc toamna. 4. Recita poezia Perele. 5.-Numeste cateva legume de toamna. 6.-Ce deosebire exista intre legume si fructe. 7.-Recita poeziaSupa de zarzavat. 8.-Spune cateva caracteristici ale anotimpului toamna. 9.-Ce este desenat pe frunza? Formeaza o propozitie cu cuvintul mar. 10.-Canta cantecul Avenit toamna 11.-Cum este vremea toamna? 12.-Ce se intampla toamna in gradina si livezi. 13.-Ce contin fructele si legumele? 14.-Ce trebuie sa facem mai intai cu fructele si legumele pe care vrem sa le mancam? 15.- Cum ne imbracam toamna? 16.- Recita poezia Crizantema. 17.- Recunoaste desenul de pe frunza (copac dezgolit de frunze). 18.- Spune care sunt partile crizantemei? 19.- Ce culori au frunzele de toamna? 20.- Reconstituie crizantema din bucati.

S-ar putea să vă placă și