Sunteți pe pagina 1din 12

Proiect didactic

cu predare integrată
Data: 27.03.2024
Unitatea de învăṭământ:
Clasa: I
Profesor înv. primar: Adela Popescu
Discipline integrate: Arte vizuale și abilități practice; Matematică și explorarea mediului; Dezvoltare personală;
Arte vizuale și abilități practice
Disciplina: Limba și literatura română
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Unitatea de învățare: Magia primăverii

Subiectul lecṭiei: : Consolidarea cunostintelor


 Text suport: ,,Aventurile lui Habarnam”, Nikolai Nosov ( două ore)
Forma de realizare: activitate integrată
Scopul lecției: Formarea abilităților de receptare a mesajului scris și de exprimare corectă în scris și oral
Tipul lecṭiei: Formare de deprinderi și priceperi intelectuale
Durata: 50 minute

Link către suportul digital al lecției


https://view.genial.ly/65ed4efd0e86d400148e09a8/presentation-aventurile-lui-habarnam-lectie

1
Competențe specifice:
CLR
1.2. Identificarea unor informaţii variate dintr-un text audiat
2.1. Formularea unor enunţuri proprii în situaţii concrete de comunicare
2.2. Transmiterea unor informaţii printr-o suită de enunţuri înlănţuite logic
2.3. Participarea cu interes la dialoguri, în diferite contexte de comunicare
3.1. Citirea unor mesaje scrise, întâlnite în mediul cunoscut
3.2. Identificarea mesajului unui text în care se relatează întâmplări, fenomene din universul cunoscut
4.1. Scrierea unor mesaje, în diverse contexte de comunicare
4.3. Exprimarea unor idei, sentimente, păreri prin intermediul limbajelor convenţionale

DP
2.3. Explorarea abilităţilor de relaţionare cu ceilalţi

MM
2.2.Cântarea în colectiv, asociind acompaniamentul sugerat de ritm şi de măsură

AVAP
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei

Obiective operaţionale
O.1. Să citească în mod corect, conştient, fluent şi expresiv textul ,,Aventurile lui Habarnam”, după Nikolai Nosov
(CLR 3.1)
O.2. Să răspundă corect la întrebările referitoare la textul ,,Aventurile lui Habarnam”, după Nikolai Nosov,
dovedind înţelegerea acestuia(CLR 2.3)
O.3.Să identifice titlul, autorul, timpul, locul, personajele şi evenimentele întâmplării, realizând harta povestirii
(CLR 3.2; 4.1)

2
O.4. Să ilustreze printr-un desen textul ,,Aventurile lui Habarnam”, după Nikolai Nosov, utilizând linia, punctul,
culoarea şi forma (CLR 1.2; AVAP 2.2)
O.5. Să povestească textul ,,Aventurile lui Habarnam”, după Nikolai Nosov, respectând ordinea evenimentelor
întâmplării (CLR 2.2)
O.6. Să formuleze propriile păreri referitoare la comportamentul lui Habarnam, susţinându-le cu argumente
(CLR2.3; 4.3; DP 2.3)
O.7. Să identifice însușirile personajelor, pe baza comportamentului lor (CLR 1.3)
O.8. Să formuleze enunţuri corecte din puncte de vedere gramatical în care să evidenţieze înţelesurile diferite ale
cuvintelor date (CLR 2.1)
O.9. Să intoneze corect cântecul ,,Doipitici” însoţindu-l cu mişcări inspirate de ritm şi de versurile melodiei (MM
2.2)

Strategie didactica:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, harta povestirii, diagrama, problematizarea, jocul didactic
Mijloace de învăţământ: computer, videoproiector, fişe de lucru
Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

Webografie si bibliografie:
 Programa şcolară pentru clasa I, aprobată prin ordin al ministrului nr. 3371 / 19.03.2013
 Cleopatra Mihăilescu,Tudora Pițilă, 2018, Limba și literatura română, Manual Clasa a I-a, Editura
Didactică și Pedagogică.
 wordwall.net
 genial.ly

3
Desfăşurarea activităţii

Nr. Momentel Conținutul învățării Activitatea Strategii didactice


crt. e elevilor
Lecției Metode și Resurse Forme de Evaluare
procedee materiale și organizare
temporale
1. Moment Asigur condițiile optime desfășurării orei.
Elevii se pregătesc conversația -materiale frontal; Observarea
organizato Le cer elevilor să își pregătească pentru oră. necesare lectiei; individual; sistematică
-ric rechizitele necesare acestei ore.

2. Verificare Verific calitativ și cantitativ tema de Elevii numiți citesc conversația Caiet, stilou, frontal; Observarea
a casă. tema, ceilalți explicația pix verde individual sistematică
cunoștințe corectează
-lor eventualele greșeli.
dobândite
anterior
3. Captarea Se face cu ajutorul unui rebus (Anexa Elevii rezolvă conversația Rebus frontal; Observarea
atenției 1). rebusul și îl lipesc explicația planșă individual sistematică
Le cer elevilor cȃteva informații despre în caiet . joc didactic
numele obținut ,,Habarnam” .

4. Anunțarea Anunț că azi vom realiza explorarea Elevii ascultă și conversația Caiet frontal
titlului și a textului „Aventurile lui Habarnam” scriu în caiet data explicația stilou
obiectivelo după Nicolai Nosov, vom reciti textul, și titlul lecției.
r vom formula răspunsuri la întrebări și
vom lucra diverse exerciții legate de
textul studiat.
Scriu pe tablă titlul lecției :
Textul ,,Aventurile lui Habarnam”,
Nikolai Nosov.

4
5. Dirijarea Expun pe tablă prezentarea de pe conversația Prezentare frontal;
învățării genial.ly: explicația genial.ly individual
https://view.genial.ly/ Elevii citesc textul citirea
65ed4efd0e86d400148e09a8/ în lanț, selectiv , pe
presentation-aventurile-lui-habarnam- roluri cu voce tare Tabla
lectie interactivă
Calculator

Le solicit elevilor să citescă textul în


lanț, selectiv și pe roluri .
Răspund
Pentru verificarea înțelegerii textului, întrebărilor
le propun ,, Jocul provocărilor” cu adresate
ajutorul aplicației wordwall,
Elevii vor citi selectiv cateva
propoziții:
-din care aflăm cine era Habarnam;
-din care aflăm cine l-a lovit în ceafă
pe Habarnam; Jocul didactic
-din care aflăm ce a crezut Habarnam
că i s-a întâmplat; Elevul solicitat
-din care aflăm cu cine s-a întâlnit intoarce cartea,
Habarnam; citește intrebarea și Conversația Caiet
-din care aflăm ce s-ar fi întâmplat îi cere unui alt dirijată
dacă s-ar fi desprins o părticică din coleg să formuleze
soare; răspunsul.
-din care aflăm cine i-a liniştit pe
pitici;
-din care aflăm cum a fost considerat
Habarnam de ceilalţi pitici după pozna
5
sa.

Cuvinte cu înțeles asemănător


(joc wordwall) Tabla
interactivă
Conversaţia Calculator
Exerciţiul

Le solicit elevilor să căute în text


cuvinte necunoscute, care vor fi
explicate si notate in caiet:
- aventură;
- vestit;
- poznă ; Elevii răspund
întrebărilor.Elevii Munca
-a născoci;
vor căuta în text independentă
Se vor alcătui individual propoziții pe cuvinte Exerciţiul
caiet, apoi verific frontal modul de necunoscute, care Conversaţia
rezolvare al acestora. vor fi explicate și
se vor alcătui
În limita timpului,o să interpretăm un propoziții pe caiet.
căntec de primavară.

6
6. Fixarea Se va verifica înţelegerea textului citit Elevii răspund Conversația Fișa de lucru Frontal Formulare
cunoștințe prin adresarea unor întrebări și întrebărilor. dirijată Individual a corectă
-lor selectarea răspunsului potrivit.(joc a
interactiv) Rezolvă răspunsul
ui la
întrebări

observare
a
sistematic
-Când se petrece acţiunea descrisă în ăa
text?
comporta
-Care sunt personajele care participă la
mentului
desfăşurarea acţiunii?
-Ce făcea Habarnam când a fost lovit
de cărăbuş? aprecieri
-De cine credea Habarnam că a fost verbale
lovit?
-Ce spune Habarnam, privind spre cer?
-Cum se numea astronomul renumit?
-Din ce cauză s-au speriat piticii?
-Ce fac piticii, auzind povestea?
-Cine i-a liniştit pe pitici?
-Cum a fost privit Habarnam pentru
pozna sa?
Povestirea
Ordonarea propozițiilor (joc wordwall) corectă a
și povestirea pe scurt a întâmplărilor. Conversaţia textului,
Individual
Exerciţiul respectân
d ordinea
eveniment
elor
întâmplări
7
i

Aprecieri
verbale

În perechi
PRO și CONTRA Argument
Conversația area
Recitește ultimul enunț din text.
Completează, într-o diagramă, Problematizarea propriilor
argumente pro și contra pentru ideea Diagrama păreri
transmisă.

Conversația Aprecieri
Jocul didactic verbale

Joc interactiv – Alege pentru fiecare


personaj insușirile potrivite.

7. Asigurare Le cer elevilor să completeze Elevii individual Conversația Fisă de lucru Frontal
a retenției individual „ciorchinele” identificând completează Ciorchinele Caietul Individual
în text însușiri ale lui Habarnam . „ciorchinele”. Munca Creioane
independentă colorate

8
Dacă avem timp suficient, le solicit să
ilustreze printr-un desen personajul
principal din ,,Aventurile lui
Habarnam”, după Nikolai Nosov,
utilizând linia, punctul, culoarea şi
forma.
8. Încheierea Apreciez modul în care s-au Elevii notează Conversația Caiet Aprecieri
organizată comportat elevii la oră și faptul că ne- tema de casă. Explicația stilou verbale
a am atins obiectivele și anume: au citit
activității corect textul, au formulat răspunsuri la
întrebări și au înțeles mesajul textului.
Fixez tema de casă: exercițiul 1 si 2 de
pe fisa de lucru (Anexa 2)

9
Anexa 1

10
Anexa 2

11
12

S-ar putea să vă placă și