Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data: 10 mai 2023


Propunător: prof.ȋnv.primar Moisuc Raluca Daciana
Școala :Gimnazialǎ „Dr.Ioan Mihalyi de Apṣa”
Clasa: a IV-a B
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea de învăţare: Penelul naturii
Subiectul lecției: Legenda Privighetorii
Tipul lecţiei: lecție de predare -ȋnvǎțare
Competenţe generale:
1. Receptarea de mesaje orale în diverse contexte de comunicare
2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare
3. Receptarea de mesaje scrise în diverse contexte de comunicare
4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare
Competenţe specifice:
1.1. Extragerea unor informaţii de detaliu dintr–un text informativ sau literar
accesibil
1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de
comunicare familiare
2.2. Povestirea unei întâmplări cunoscute pe baza unui suport adecvat din partea
profesorului
2.3. Prezentarea unei activităţi realizate individual sau în grup
3.1. Extragerea unor informaţii de detaliu din texte informative sau literare
3.3. Formularea unei păreri despre o povestire/personajele acesteia
Obiective operaţionale:
O1 – să-şi exerseze creativitatea în compunerea orală a povestirilor;
O2 – să citească fluent, corect, expresiv;
O3 - să înţeleagă conţinutul textului,
O4 - să integreze cuvintele noi în propoziții
O5 – să participe activ la investigarea textului;
O6 - să coopereze în rezolvarea sarcinilor colective;
Strategia didactică:
a) Metode şi procedee: conversaţia, tehnica ,,termeni cheie iniţiali”, exerciţiul,
explicaţia, explozia stelară, problematizarea, metoda ,,pălăriilor gânditoare”,
munca independentă, observaţia, aprecierea;
b) Mijloace didactice: manual, caiet, fişe de lucru, instrumente de scris;
c) Forme de organizare: individual, frontal, în perechi, pe grupe
RESURSE:
 Umane: 23 elevi
 Spațiale: sala de clasă
 Temporale: 50 minute
FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: observarea sistematică a
comportamentului elevilor, autoevaluarea, aprecieri verbale, interevaluarea
BIBLIOGRAFIE:
*** Antologie de texte literare-clasele I-IV, Bucureşti, Aramis, 2005.
*** Programe şcolare pentru clasele a III-a şi a IV-a, 2014
Bout, Odarca, Ghid de practică pedagogică, Sighetu Marmaţiei, Aska Grafika,
2006.
Corniţă, Georgeta, Metodica predării şi învăţării limbii şi literaturii române,
Baia Mare, Umbria, 1993.
Adina Grigore, Elena –Adriana Spînu, Limba şi literatura română, manual
pentru clasa a IV-a, Bucureşti, Ed. Ars Libri, 2015.
Ungureanu, Adalmina, Metodica studierii limbii şi literaturii române-
învăţământ primar, Iaşi, AS'S, 2003.
O
ETAPELE B. ACTIVITATEA ACTIVITATEA TI METODE EVALUARE
LECŢIEI O PROPUNĂTORULUI ELEVILOR MP
P.
I.Moment Asigur un climat psihopedagogic Se pregătesc pentru oră, 1’
organizatoric favorabil desfăşurării lecţiei. eliminând alte preocupări.
Pregătesc materialele necesare.

II.Verificarea Verific cantitativ şi calitativ tema, Urmăresc tema individual, 5’ conversaţia Aprecieri verbale
temei prin citirea acesteia. corectându-se acolo unde
este cazul.
III.Captarea Tehnica ,,termeni cheie iniţiali” „termeni cheie
O1
atenţiei Scriu pe tablă cinci cuvinte cheie: Se concentrează şi compun 7’ iniţiali” Observarea
păsări, cȃmtau, cheamă, un scurt text folosind conversaţia sistematică a
dimineață, împărat. Cer elevilor cuvintele date. problematizarea comportamentului
să compună un scurt text utilizând elevilor
aceşti termeni. Ascult textele Citesc textele realizate.
realizate.
IV.Anunţarea temei Comunic elevilor tema lecţiei şi 1’
şi a obiectivelor obiectivele urmărite. Ascultă atent explicaţiile
Vom studia un text în care sunt învăţătoarei.
conţinuţi termenii precizaţi
anterior. Rămâne de văzut dacă Formativă
povestioarele voastre seamănă cu explicaţia
cea din textul ce urmează a fi
studiat. În urma lecturării textului
va trebui să vă exprimaţi propriile
păreri şi cunoştinţe referitoare la
conţinutul textului. Lecţia de azi
se numeşte .,,Legenda
privighetorii”
Anunţarea temei o voi face clar
pentru a fi auzită de toţi elevii.
V.Desfăşurarea Cer elevilor să deschidă manualul la Deschid manualul. 18’
lecţiei O2 pagina 137.
Aprecieri verbale
Intuirea ilustraţiei problematizarea
Formulez întrebări referitoare la Privesc ilustraţia şi
imaginile care însoţesc textul. răspund la întrebări.
( Ce vedeţi în imagine? Unde are Observarea
loc acţiunea? În ce anotimp?) sistematică a
O3 Propun citirea textului. Citesc lecţia în ritm munca comportamentului
propriu, în şoaptă sau în independentă elevilor
gând.
Citesc lecţia-citirea model. Urmăresc în manual.
Numesc elevii care vor citi lecţia. Cei numiţi de propunător
citesc lecţia.
Scriu pe tablă: data şi titlul lecţiei, Scriu în caiete: data şi
reamintind regulile de aşezare în titlul.
pagină. Notează în caiete,
O5 Întreabă ce este o ,,legendă” şi se amintindu–şi de alte
scrie explicaţia: legendă: o povestire legende: ex. Legenda conversaţia Orală
prin care se explică geneza unui Mărţişorului
lucru, a unei fiinţe;
VI. Obţinerea Împart elevii în grupe. Fiecare grupă Elevii formulează întrebări. 12' explozia Observarea
performanţei va primi o stea pe care e scrisă o stelară sistematică a
O6 întrebare (cine? ce? unde? când? comportamentului
cum?) Reprezentantul fiecărei elevilor
Adună stelele şi formează explozia grupe citeşte întrebările, iar
stelară. ceilalţi elevi apreciază sau
aduc completări.
VII. Realizarea Pun 6 pălării de culori diferite (roşu, Cei numiţi de propunător 5’ metoda ,,pă Frontală
feed-back-ului galben, alb, verde, albastru, negru) pe vin în faţă, aleg o pălărie şi lăriilor Observarea
O5 catedră. Pe baza caracteristicilor răspund la întrebarea gânditoare” sistematică a
fiecărei pălării va fi ,,investigat” corespunzătoare pălăriei. comportamentului
textul, argumentând răspunsul (vezi elevilor
anexa 3).
VIII.Încheierea Fac aprecieri generale şi individuale. 1’ aprecierea Aprecieri verbale
lecţiei Notez elevii care au participat activ la Notează în caiete tema
lecţie. pentru acasă.
Notez pe tablă tema pentru acasă şi
dau explicaţiile necesare.
ANEXA 1
ANEXA 2

Cine era împăratul?

Ce a făcut împăratul într-o dimineață?De ce?

Ce păsări au fost alese să meargă la curtea


împăratului?

Cum era îmbrăcămintea grangurului?

Cum era îmbrăcămintea mierlei?

Cum era îmbrăcămintea privighetorii?

Care pasăre l-a uimit?

Cum a fost răsplătită aceasta ?

Care este învățătura textului?


Anexa 3
Pălăriile gânditoare

I. Pălăria albă-informează
Precizează personajele!

II. Pălăria roşie-Spune ce simţi!


Ce îţi place cel mai mult din text? De ce?

III. Pălăria neagră-Identifică greşeli!


Ce nu ţi-a plăcut din text? De ce?

IV. Pălăria galbenă- aduce beneficii


Descrie relaţia dintre privighetoare și celelalte păsări!

V. Pălăria albastră- clarifică


Adresează colegilor tăi o întrebare din text, să vedem dacă l-au
înţeles!

VI. Pălăria verde-generează noi idei


Imaginează-ţi un alt final!

S-ar putea să vă placă și