Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de lecție

DATA: 7.04.2022
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială Găgeşti- Boloteşti
CLASA: a II-a A
PROFESOR ÎNV. PRIMAR: Perișan Simona
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Bun venit, primăvară!
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Comunicare în limba română (CLR)
SUBIECTUL LECȚIEI: Scrierea corectă a cuvintelor s-au/sau
TIPUL LECȚIEI: Predare de noi cunoștințe

COMPETENȚE SPECIFICE:
Comunicarea în limba română (CLR)
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute
2.1. Formularea unor enunțuri proprii în situații concrete de comunicare.

Competenţe integrate:

Dezvoltare personală:
1.2. Respectarea unor reguli de igienă personală.

Matematică și explorarea mediului:


3.2 Manifestarea grijii pentru comportarea corectă în relație cu mediul natural și social.

Arte vizuale și abilități practice:


2.1. Explorarea unor caracteristici/proprietăți ale materialelor în diverse contexte.
COMPETENȚE DERIVATE
CLR
C1 - identificarea diferențelor celor două cuvinte sau/s-au;
C2 – scrierea corectă a cuvintelor sau/s-au;
C3 - formularea unor enunțuri cu cele două cuvinte;
C4 - completarea unor texte lacunare cu cele două cuvinte;
C5 – alegerea variantei corecte;

DP
C7- respectarea regulilor de comportament impuse de pandemie,
MEM
C8- identificarea elementelor din mediul natural,
AVAP
C8- lipirea jetoanelor pe fișa de lucru.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, demonstrația, problematizarea, jocul.
MIJLOACE DE ÎNVĂTĂMÂNT: tablă magnetică, markere, planșă, jetoane, fișă de lucru,lipici;
MOD DE ORGANIZARE A ÎNVĂŢĂRII: Individual, frontal;
FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: aprecieri verbale, observare sistematică.
TIMP: 50 de min

BIBLIOGRAFIE:
Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română, clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, aprobată prin ordin
al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Programa şcolară pentru disciplina Muzică și mișcare, clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, aprobată prin ordin al
ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Cerghit, Ioan, (2002), Metode de învățământ, Polirom, Iasi;
Cucoș, Constantin, (2009), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare și grade didactice, Polirom, Iasi;
Desfăşurarea lecţiei
Com-
peten-
Etapele Metode şi Forme de Evaluare
țe Activitate propunător Activitatea elevilor Mijloace
Lecției procedee organizare
deri-
vate
1.Moment Se creează condiţiile optime pentru Îşi pregătesc Conversaţia Frontal
organizatoric desfăşurarea lecţiei. materialele necesare.
(1 min) Se pregătesc materialele.
2.Captarea Ștrumful săptămânii va găsi în cutia cu Ștrumful săptămânii Conversația Scrisoare Frontal
atenţiei mesaje a clasei o scrisoare de la Iepurașul de va citi scrisoarea, iar
(5min) Paște.( Anexa 1) ceilalți ascultă scrisoarea
și răspund la întrebările
învățătoarei.
3.Reactualiza- C1 Se verifică temele pentru acasă cantitativ și Elevii răspund oral. Conversația Caiete Frontal Aprecieri
rea C2 se fac aprecieri verbale.Se adresează speciale verbale
cunoștințelor întrebări despre lecția anterioară.
(2 min)
4.Anunţarea Se comunică elevilor subiectul lecţiei şi Elevii ascultă cu Explicaţia Tabla Frontal Aprecieri
temei și a performanţele aşteptate de la ei. interes și notează titlul în magnetică verbale
obiectivelor Astăzi vom învăța scrierea corectă a caiete. Caietele
(2 min) cuvintelor sau/s-au. Se scrie titlul pe tablă. de clasă Individual

5.Dirijarea C1 Se pornește o discuție pornind de la Elevii răspund la Explicația Tabla Individual


învăţării C2
scrisoarea primită de la Iepuraș. Li se întrebări , notează în magnetică Observarea
( 30 min) explică elevilor că pentru fiecare sarcină caiețele și îndeplinesc sistematică
C3 rezolvată corect vor primi numele unor flori sarcinile cerute de cadrul
C4 de primăvară.Acestea vor fi afișate la un didactic.
C5
panou pe parcursul zilei. Conversația Frontal
Se afișează la tablă o planșă unde sunt Tabla
scrise propoziții ce conțin cuvintele s-au și magnetică
sau. Se observă cuvintele care se repetă ( s-
au/sau) și se oferă explicațiile pentru regula Observarea
de scriere. sistematică
Se scrie la tablă regula de scriere a Markere
cuvintelor s-au/sau și a unor enunțuri
exemplu (Anexa 2) Individual
Se cere elevilor să alcătuiască oral câteva Planșă
enunțuri cu cele două cuvinte. Fisă de
Va împărți elevilor o fișă cu o sarcină de lucru Observarea
recunoaștere.( Anexa 3) Creoiane sistematică
colorate

6.Obţinerea C4 JOC :,, Lipește jetonul potrivit" Elevii ascultă Conversația Jetoane Individual Observarea
performanței C5 Elevii vor primi o fișă cu mai multe indicațiile și rezolvă sistematică
(8 min) propoziții lacunare și mai multe jetoane cu sarcinile de lucru. Problematiza Fișe de
sau și s-au. Trebuie să lipească pe fișă rea lucru
jetonul potrivit.(ANEXA 4) Lipici Frontal
7.Încheierea Voi face aprecieri asupra modului cum s-au Copiii ascultă. Conversaţia Frontal Aprecieri
activității comportat elevii la lecţie și cum au răspuns verbale
(2 min) și vom afișa la panou numele a două flori de
primăvară.
ANEXA 1

Dragi ștrumfi,
M-am întâlnit de curând cu Zăna Primăvară și era tare supărată! Cu atâtea lucruri de făcut, a
încurcat florile și nu mai știe care sunt florile de primăvară și se teme ca nu cumva să uite să trimită vreo
floare! M-a rugat pe mine s-o ajut, dar eu sunt foarte ocupat cu Paștele care se apropie și mi-am amintit că
voi, ștrumfii de la clasa a II-a A, sunteți tare pricepuți și harnici. Nu vreți voi să o ajutați pe Zâna Primăvară
să-și amintească ce flori înfloresc primăvara?
În timpul orelor de astăzi veți primi mai multe sarcini și indicii de la mine. Dacă veți rezolva cu atenție
toate sarcinile vă veți reaminti împreună care sunt florile de primăvară și astfel o veți ajuta și pe Zâna
Primăvară.
Ce ziceți, mă ajutați?
Cu drag,
Iepurașul de Paște.
Anexa 3

Colorează cu roșu expresiile care conțin cuvântul sau și cu portocaliu pe cele care conțin ortograma s-au.
ANEXA 4

Copiii ............... dus în poieniță.

Acolo ...............plimbat printre floricele.

Radu nu s-a putut hotărî dacă să adune ghiocei............zambile.

Raluca nu știa ce să admire mai întâi, florile..............fluturașii?

Copiii .............bucurat să petreacă timpul în natură.

S-ar putea să vă placă și