Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecție

DATA: 17.03.2021
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială Găgeşti- Boloteşti
CLASA: a I-a A
PROFESOR ÎNV. PRIMAR: Perișan Simona
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Din lumea celor care nu cuvântă
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Comunicare în limba română (CLR)/Partea II
SUBIECTUL LECȚIEI: Grupul de litere ge de mână
TIPUL LECȚIEI: Predare de noi cunoștințe

COMPETENȚE SPECIFICE:
Comunicarea în limba română (CLR)
3.1. Citirea unor cuvinte şi propoziţii scurte scrise cu litere de tipar sau de mână
4.1. Scrierea literelor de mână
Competenţe integrate:

Dezvoltare personală:
2.2. Identificarea şi aplicarea regulilor de comunicare specifice în activitatea şcolară

Matematică și explorarea mediului:


1.1. Scrierea, citirea și formarea numerelor până la 100.
COMPETENȚE DERIVATE
CLR
C1- scrierea grupului de litere ge de mana.
C2 - scrierea grupului de litere potrivite pentru a forma silabe/cuvinte;
C3 - să transcrie litere/cuvinte.
DP
C7- respectarea regulilor de comportament impuse de pandemie,
MEM
C8- citirea numerelor in concentrul 0-100.

STRATEGII DIDACTICE:
METODE SI PROCEDEE: conversaţia, explicaţia, exerciţiul, demonstrația, conversația euristică;
MIJLOACE DE ÎNVĂTĂMÂNT: tablă magnetică, markere, fișă de lucru, caiete tip I, caiete speciale;
MOD DE ORGANIZARE A ÎNVĂŢĂRII: Individual, frontal;
FORME ȘI TEHNICI DE EVALUARE: aprecieri verbale, observare sistematică.
TIMP: 40de min

BIBLIOGRAFIE:
Programa şcolară pentru disciplina Comunicare în limba română, clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, aprobată prin ordin
al ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Programa şcolară pentru disciplina Muzică și mișcare, clasa pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a, aprobată prin ordin al
ministrului Nr. 3418/19.03.2013
Cerghit, Ioan, (2002), Metode de învățământ, Polirom, Iasi;
Cucoș, Constantin, (2009), Psihopedagogie pentru examenele de definitivare și grade didactice, Polirom, Iasi;
Desfăşurarea lecţiei
Com-
peten-
Etapele Metode şi Forme de Evaluare
țe Activitate propunător Activitatea elevilor Mijloace
Lecției procedee organizare
deri-
vate

5.Dirijarea C1 -Prezentarea grupului de litere ge de mână . Elevii răspund la Explicația Planșa cu Frontal
învăţării C2 Prezint planşa cu grupul de litere ge de mână întrebări,îndeplinesc litere Observarea
( 25min) şi stabilesc literele componente . sarcinile cerute de cadrul sistematică
C3
-Se recunoaşte grupul de litere ge de mână didactic și scriu în
de pe planşă. caietele tip 1.
-Se demonstrează scrierea grupului de litere Conversația
la tablă, Tabla
-Elevii vor scrie grupul de litere la tablă. magnetică
-Se stabilesc asemănări si deosebiri cu alte
grupuri de litere. Observarea
-Scrierea literei „I” mare de mână sistematică
- Înainte de a scrie se fac exerciţii de Markere
încălzire a muşchilor mici ai mâinii (boboc-
floare, picură, plouă, tună).
Se reaminteşte poziţia corectă a trupului, Caiete tip Individual
picioarelor şi a caietului în timpul scrisului I
Observarea
sistematică

6.Obţinerea C1 Se propune Fișa de lucru nr 26 de la Elevii ascultă Conversația Individual Observarea


performanței C2 Editura Edu. indicațiile și rezolvă Fișe de sistematică
(10 min) C3 sarcinile de lucru. Problematiza lucru
rea
Frontal
7. Încheierea Voi face aprecieri asupra modului cum s- Copiii ascultă. Conversaţia Caiete Frontal Aprecieri
activităţii au comportat elevii la lecţie și cum au Elevii notează tema. speciale verbale
(5min) răspuns.
Se va comunica tema pentru acasă.

S-ar putea să vă placă și