Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ

PROPUNĂTOARE:
GHERGHIȘAN MANUELA-CLAUDIA
DATA: 14.12.2023
PROPUNĂTOR: Gherghișan Manuela-Claudia
PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR: Dima Gabriela
CLASA: pregătitoare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala gimnazială Nr. 28 Galați
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
SUBIECTUL LECȚIEI: Trenulețul Titi
TIPUL LECȚIEI: consolidarea cunoștințelor
DURATA:30 de minute + 15 minute activitate recreativă
COMPETENȚE SPECIFICE:
3.1. Recunoaşterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat, scrise cu litere mari şi mici de
tipar
4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse variate
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Cognitive:
O1:-să recunoască litera T, colorând-o după contur.
O2:- să unească punctele pentru a realiza șinele trenului.
O3:- să deseneze stâlpii pentru păsări, după modelul acordat.
O4:- să scrie pe spațiile libere, literele care lipsesc din numele copiiilor.
Psihomotorii:
O1: -să adopte o poziție corectă în timpul scrierii.
O2: -să utilizeze corect instrumentele de scris.
Afective:
O1:-să participe cu plăcere la activitatea organizată.
STRATEGIA DIDACTICĂ:
 Resurse procedurale: conversația, explicația, exercițiul, lectura explicativă.
 Resurse materiale: videoproiector, markere, fișe de lucru, creioane, laptop,
tablă.
Resurse temporale: 30 minute+15 minute activitate recreativă.
 Forme de organizare: frontal, individual.
 Forme de evaluare: observarea sistematizată, aprecierea verbală, evaluarea
scrisă.
BIBLIOGRAFIE:
 Programa şcolară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA ROMÂNĂ Clasa
pregătitoare, clasa I şi clasa a II-a Aprobată prin ordin al ministrului Nr.3418/19.03.20
 Manual de clasa pregătitoare.
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

Strategia didactică
Momentele Obiective Conţinutul instructiv-educativ
lecţiei operaționale al lecţiei Metode Mijloace Formă
şi procedee didactice de Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevilor organizare
Asigur un climat afectiv, Se pregătesc pentru oră,
1.Moment favorabil începerii orei: ascult cu atenție
Organizatoric -stabilesc ordinea și disciplina în indicațiile primite.
2 min
rândul elevilor;
-pregătesc materialele didactice.

2.Reactualizarea Întâlnirea de dimineață-salutul, Elevii interacționează Conversați Planșă Frontal Aprecieri


cunoștințelor prezența,calendarul naturii, activitate între ei, dar și cu doamna a explicația verbale
5 min de grup -Curiozitățile motanului Tom. învățătoare. frontale

Ofer elevilor fișe de colorat, pe care se Elevii sunt atenți la detalii Conversați Fișă de lucru Individual Observarea
3.Captarea află imagini cu cuvinte care încep cu pentru realizarea a sistematizată
atenţiei litera T. Explicația
2 min De exemplu: tren, tractor, tramvai.

Scriu pe tablă data, titlul Trenulețul Elevii notează pe caiete Conversați Tabla Frontal Aprecieri
4.Anunţarea Titi. data și titlul. a frontală verbale
temei şi a Anunț elevii că în decursul orei de Ascultă cu atenție Marker
obiectivelor astăzi vom trasa linii, ne vom distra obiectivele lecției. Explicația Verificarea
2 min căutând litera T, și vom completa Creioane orală
numele călătorilor din tren. Caiete
Propun spre rezolvare următoarele Elevii sunt atenți la Exercițiul Videoproiector Frontal Observarea
5.Dirijarea exerciții pe care le expun la tablă: explicațiile oferite. Conversați sistematizată
învățării Elevii trasează liniile
20 min OC1 1. Trasează linii pentru ca șinele șinelor. a Laptop
să fie complete. Aprecieri
Tablă Individual verbale
-îndrum elevii să traseze linii pe Elevii caută creioane de
spațiile punctate astfel încât să obțină diferite culori și caută Exercițiul
șinele pe care trece trenul. literele ascunse. Conversați Individual
OC2 a Observarea
2. Tanu a ascuns șapte litere T. Explicația sistematizată
Colorează-le diferit. Frontal
Elevii sunt atenți la modul Aprecieri
de execuție al cadrului verbale
-îndrum elevii să caute în penar didactic. Explicația Individual
creioane de diferite culori, și să căutăm Elevii trasează linii, Conversați
împreună literele T, pe care le-a ascuns formând stâlpii pe care a
Tanu. vor sta păsările. Exercițiul Observarea
OC3 sistematizată
3. Trasează stâlpișorii pe care stau
păsările, apoi completează după Aprecieri
model. verbale
-îndrum elevii să observe modul de
lucru pe care îl execut la tablă, urmând
să execute procedura pe caietul
individual.

6.Obținerea Propun elevilor spre rezolvare Elevii găsesc răspunsul Conversați Videoproiector Frontal
performanțelor OC4 următorul exercițiu: corect, scriind formula a Laptop Observarea
5 min Completează numele călătorilor din corectă a cuvântului pe sistematizată
tren. caietul special. Creioane Individual
E_ _ colorate Aprecieri
T_M_ verbale
AU_ _
M_ _IA
M_T_ _

Observ modul de lucru al elevilor, Ascult recomandările Conversați Videoproiector Frontal Aprecieri
7.Evaluarea oferind ajutorul celor aflați în oferite, cât și aprecierile a Individual verbale
performanțelor dificultate. verbale. Laptop
Cadranul Caiet
5 min
8.Activitate Le propun elevilor să repetăm Elevii cântă împreună cu Explicația Frontal Aprecieri
recreativă cântecelele pentru serbare. învățătoarele colindele Laptop verbale
4 min pentru serbare. Conversați Individual globale și
a Videoproiector individuale
ANEXE

S-ar putea să vă placă și