Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Disciplina: Limba şi literatura română


Titlul lecţiei: Verbul. Modul indicativ. Timpul perfect compus
Unitatea de învăţare: De-a ce mă joc
Tipul lecţiei: Predare-învățare-evaluare
COMPETENȚE GENERALE:

3. Receptarea mesajului scris, din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;

4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite


contexte de realizare, cu scopuri diverse.

COMPETENȚE SPECIFICE CONȚINUTURI ASOCIATE


2.3 alcătuirea unor propoziții și fraze corecte - modul de formare a timpului perfect
din punct de vedere gramatical; compus la modul indicativ;
3.4 sesizarea corectitudinii utilizării - verbul: modul indicativ, timpul perfect
categoriilor gramaticale învățate; compus;
- verbul auxiliar a avea;
4.3 alcătuirea unor propoziții și fraze corecte - depășirea dificultăților de scriere a unor
din punct de vedere gramatical, folosind categorii morfologice studiate ca: timpul
corect semnele ortografice și de punctuație; perfect compus, modul indicativ;

COMPETENTE DERIVATE/ OBIECTIVE OPERAȚIONALE

C1- identificarea în enunțurile date a verbelor la timpul perfect compus ( corelare cu c.s 3.4)

C2- explicarea modului de formare a timpului perfect compus ( corelare cu c.s 2.3)

C3- conjugarea unor verbe date la timpul perfect compus, modul indicativ ( corelare cu 4.3)

Activități de învățare:

A1 - exerciții de explicare a modului de formare a timpului perfect compus;


A2 - exerciții de identificare, în enunțurile date, a verbelor la timpul perfect compus;
A3 - exerciții de conjugare a unor verbe date la timpul perfect compus, modul indicativ.

STRATEGII DIDACTICE

Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia euristică, exerciţiul, jocul didactic, Știu/ Vreau să
știu/ Am învățat, Harta conceptuală Fishbone.

1
Metode şi tehnicide evaluare: observarea sistematică, aprecieri verbale, interevaluarea,
Metoda 3,2,1.

Forme de organizare: activitate frontală, activitate în perechi, activitate individuală

Resurse:
a. materiale/ mijloace tehnice de învătământ: tablă, cretă, flipchart, caiete de notiţe, fişe de
lucru, text-suport.
b. umane - capacităţi de învăţare: 24 elevi ai clasei a V-a, capacitatea de receptare a
elevilor, capacitatea elevilor de a colabora, cunoştinţele însuşite anterior; clasă omogenă
(ritmuri de învăţare apropiate).

Condiţii prealabile:
- clasă de nivel mediu;
- elevii vor lucra pe grupe compacte.
c. de timp: 50 de minute.

Locul desfăşurării activităţii: sala de clasă

Bibliografie:
 Constantin Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală. Ghid
teoretico-aplicativ, Iaşi, EdituraPolirom, 1999.
 Guguș, Carmen, Ora de limba română. Ghid metodologic al profesorului de limba
română, Editura Europolis, Constanța, 2004
 Florentină Sâmihăian, Sofia Dobra, Monica Halaszi, Anca Davidoiu-Roman, Limba și
literature română, Manual pentru clasa a V-a, Editura ART, 2017.

2
Desfășurarea lecției

Secvenţele Forme de Forme şi


instruirii Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode / Mijloace de organizare instrumente de
didactice/ Procedee învăţământ a activității evaluare
durata
1. Moment * Salutul; prezentarea invitaţilor; * Elevii se pregătesc pentru
Manualul
organizatoric notarea absenţelor în catalog; începerea orei de limba şi literatura
Caietele
asigurarea unui climat adecvat română. Instrumentel
e de scris
1’ desfăşurării lecţiei.
2. Captarea * Cer elevilor să extragă dintr- * Câțiva elevi citesc conținutul
un bol câte un bilet pe care este fiecărui bilet și identifică verbul și
atenţiei şi Jocul
trecut un verb și să menționeze timpul acestuia.
didactic Aprecieri
asigurarea timpul acestuia. Bilețele
Activitate verbale
momentului Conversaţia colorate frontală
Le precizez că astăzi vom studia
afectiv un nou timp verbal. euristică

3. Actualizarea Verific calitativ și cantitativ * Prin sondaj, 2-3 elevi citesc Conversaţia Caiete Activitate Evaluare orală
tema elevilor: pag. 65/ex. 2,3,4. rezolvarea temei pentru acasă. examinatoar frontală Calitatea şi
cunoștințelor
e cantitatea
anterior însușite * Înmânez elevilor o fișă care răspunsurilor
conține un tabel cu trei coloane: * Elevii completează textul dat cu date. Aprecieri
4’ Știu/Vreau
Știu/ Vreau să știu/ Am învățat. atenție. asupra modului
Solicit elevilor să completez un să știu/Am de realizare a
text lacunar după care să-l temei.
învățat
lipească în coloana Știu.
3
(Anexa 1)
*Anunţ elevii că vor: * Elevii ascultă și-și notează titlul Expunerea Tabla Activitate Observarea
comportamentu
- învăța noțiunile referitoare la lecției în caiete. Caiete frontală
lui elevilor
formarea timpului perfect
compus;
4. Anunţarea
- identifica în enunțurile date
titlului şi a
verbele la timpul perfect
obiectivelor
compus;
-conjuga la timpul perfect
3’
compus verbe date;
*Notez titlul lecției pe tablă:
Verbul. Modul indicativ. Timpul
perfect compus
5. Prezentarea *Le cer elevilor să urmăreasă *Elevii subliniază perfectul compus Știu/Vreau Tabla Activitate Aprecierea
coloana Vreau să știu a tabelului în coloana Vreau să știu, notează frontală verbală
sarcinilor de să știu/ Am
și să identifice și să sublinieze informațiile de la tablă.
învăţare și intrusul din șirul de cuvinte. învățat
(Anexa 2) Intrusul este verbul la
dirijarea Conversația
timpul perfect compus.
procesului de *În continuare propun elevilor euristică
să observe structura verbului.
învățare
20’ Apoi realizez schema lecției la Explicația
tablă. (Anexa 3) Fișele de
Observarea
*După această explicăție împart lucru comportamentu
elevilor, grupați în perechi, o *Rezolvă fișele de lucru. Exercițiul Activitate în lui elevilor

4
fișă de lucru.(Anexa 4)
A1: Distribui elevilor o fișă de
lucru care conține un text și le *Elevii colaborează în rezolvarea
cer să sublinieze verbele la sarcinii.
timpul perfectul compus. * Perechea elevului cu ritm lent de
Precizez timpul de lucru. învățare/ CES îl va ajuta să identifice perechi
(Anexa 4) verbul la timpul perfect compus.
A2: Solicit elevilor să
completeze tabelul din fișa de
lucru primită anterior. Precizez
timpul de lucru.
A3: Scriu la tablă un model de *Elevii își notează în caiete modelul Știu/ Vreau Aprecierea
conjugare a unui verb la modul de conjugare, apoi conjugă verbul Tabla verbală
6. Obținerea să știu/ Am Activitate
perfect compus, apoi împart dat și lipesc bilețelul în coloana Am
elevilor bilețele cu verbele de învățat învățat Fișele de frontală
performanței
conjugat. (Anexa 5). Precizez lucru Activitate în
10’ timpul de lucru. După perechi
finalizarea sarcinii rog elevii să Analiza
lipească bilețul în coloana Am produselor
învățat.

*Pentru verificarea noțiunilor, *Elevii rezolvă cerințele date, apoi Fișe de


distribui elevilor o fișă de lucru prezintă produsele.
7. Evaluarea care conține o hartă conceptuală Harta lucru
formativă Fishbone. Precizez timpul de *Elevul cu ritm lent de învățare/ conceptuală Activitate
lucru. ( Anexa 6) CES va avea de conjujat la timpul individuală Interevaluarea
5’ La expirarea timpului, le cer perfect compus, fără sprijin, verbul Fishbone Fișă de
elevilor să-și schimbe fișa între „a cânta”. lucru
ei pentru corectare. diferențiată
8.Intensificarea *Prezint elevilor tema pentru *Elevii își notează tema pentru Explicația Activitate
acasă care va fi la alegere: acasă. frontală

5
a) Realizează o compunere
de minim 80 de cuvinte,
în care să povestești o
întâmplare petrecută în
timpul unei excursii,
folosind cinci verbe la
timpul perfect compus.
b) Conjugă cinci verbe la
alegere la timpul perfect
procesului de compus.
retenţie şi c) Temă diferențiată pentru
elevii cu ritm lent de
transfer învățare/ CES: 1.
Conjugă verbele „a
colora” și „a citi” la
timpul perfect compus,
având ca model
exemplele din clasă.
2. Alcătuiește o
propoziție cu verbul „a
colora”, la timpul perfect
compus.
*Apreciez global participarea * Elevii notează şi prezintă Apreciere
elevilor la activitate. informaţiile solicitate. Conversația Activitate verbală
frontală
8. Evaluarea euristică
*Utilizez metoda 3, 2, 1: Metoda 3,2,1
activității 3 idei reţinute (Ce am aflat?)
2 deprinderi formate (Ce am
exersat?)
1 opinie despre tema lecţiei.

6
Anexa1

Textul lacunar

........................ este partea de vorbire flexibilă care exprimă acțiunea, ..............., ...................

Modul indicativ are forme pentru trei timpuri: ......... .... , ................., ..................... .

Anexa 2

Completează spațiile punctate din textul dat:

Știu Vreau să știu Am învățat


................... este partea de
vorbire flexibilă care exprimă
acțiunea, ..............., ............... citesc, scriu, alerg, am citit
.....
Modul indicativ are forme
pentru trei timpuri: ......... .... ,
................., ..................... .

Anexa 3

Schema lecției

Timpul perfect compus exprimă o acțiune trecută și terminată în momentul vorbirii.

Modul de formare:

verbul auxiliar a avea + verbul de conjugat la modul participiu

Exemplu:

Subiect Auxiliar Verbul la participiu


Eu am terminat
Tu ai terminat
El/Ea a terminat
Noi am terminat
Voi ați terminat
Ei/Ele au terminat

7
Anexa 4

Subliniază verbele la timpul perfect compus din text:

„Aseară, prin grădina amorţită,


Din tufe de pelin cu frunze mici
A apărut în taină un arici, -
O mică vietate ghemuită.
Copiii l-au zărit de pe cerdac
Cum se mişca domol pe subt gutui,
Şi toţi au alergat în jurul lui.
Iar el a-ncremenit pe loc, posac,
Cum îl prinsese vremea pe cărare, -
Ca o perniţă sferică în care
O fată rea ca să se joace
A-nfipt o sumedenie de ace.”
(Otilia Cazimir, „Ariciul”)

Verb la timpul perf. auxiliarul verbul la modul participiu


compus
Ex: a apărut a apărut

Anexa 5

a mânca, a uita, a pleca, a râde, a merge, a scrie, a privi, a desena, a găti, a spăla, a picta, a
alerga, a iubi, dansa.

Anexa 6

Completați schema:

Timpul perfect
compus

S-ar putea să vă placă și