Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învăţământ:Sc.generala nr 18 Timisoara


Profesor:Florescu Mihaela
Data: 10. 06 2019
Clasa: a VI a
Aria curriculară: Arte – Educaţie plastică
Obiectul/Disciplina: Educaţie plastică
Tema: Rolul decorativa punctului și liniei în domeniul artei populare romănești.
Subiectul: Frize
Tipul de lecţie: De formare de priceperi şi deprinderi
Durata : 50 min

Obiective operaționale

O1- să identifice diferența dintre compoziția plastică și compoziția decorativă


O2- să stabilească modalități de organizare a compoziției decorative
O3- să descopere motivul decorativ
O4- să realizeze frize decorative

Strategia didactică:
Metode şi procedee didactice: Conversaţia, explicaţia, expunerea, prelegerea,
demonstraţia didactică.
Mijloace şi materiale didactice: Culori, linie, creion, radieră, coală de hârtie.
Forme de organizare a clasei: frontală, individuală

Evaluare: observare sistematică, autoevaluare, feedback.


Bibliografie: Educaţie plastică - Manual pentru clasa a VI-a, ED ALL EDUCATIONAL 1998

Secvenţa lecţiei Timp/ Conţinutul Strategia didactică Evalu


Dozare învăţării Metode Mijloace Modul de
didactice didactice organizare
Moment 3 min Profesorul intră Conversaţia Frontală
organizatoric în clasă, salută
și face prezența.

Elevii salută și
se pregătesc
pentru oră

Captarea atenției 2 min Dialog profesor Conversaţia, Frontală


-elev axat pe individua
relația inter
umană și
nevoile afective
ale elevilor
Conversaţia,
explicaţia Individuală Observar
sistemati
Precizarea temei 2 min Profesorul Explicaţia, Frontală Observar
şi a obiectivelor anunță tema prelegerea sistemati
lecției și scrie
titlul pe tablă.
„ Rolul
decorativ al
punctului și
liniei în
domeniul artei
populare
Românești”
Comunicarea şi 10 min Profesorul le Explicaţia, Frontală Observar
însuşirea noilor vorbește prelegerea sistemati
cunoştinţe elevilor despre
rolul punctului
și liniei în arta
decorativă.
Elevii sunt
atenți la
explicațiile
profesorului.

Reactualizarea Profesorul le Explicaţia, Coală de Frontală Observar


unor cunostinte prezintă elevilor demonstraţia hârtie, sistemati
anterioare modalități de didactică culori,
organizare a f creion,
decorative și radieră
despre motivul
decorativ.
Elevii sunt
atenți la
explicațiile
profesorului.

Realizarea 10 min Profesorul îi Conversaţia Coală de Individuală


independentă ajută pe elevi să hârtie,
realizeze culori, Observar
compoziții creion, sistemati
decorative. radieră, autoevalu
Elevii încep să linie,
realizeze planșa compas
după
instrucțiunile
profesorului.
Aprecierea 10 min Profesorul Conversaţia Coală de Frontală Feedback
performanţelor observă hârtie,
elevilor şi progresul culori,
precizări privind elevilor, creion,
modulul de apreciind radieră,
continuare a lucrările și linie.
activităţii oferindu-le
indicații dacă
este cazul.
Elevii lucrează
la planșă și țin
cont de
precizările
profesorului.
În rubrica observații se vor trece aspecte ce țin de :

I. CALITĂŢI PERSONALE ŞI PROFESIONALE


1. Raportul cu elevii- foarte bun, elevii sunt comunicativi și receptivi.
2. Atitudinea în clasă- pozitivă, calmă.
3. Vocea- prietenoasă, calmă, blândă.
4. Cunoştinţe de specialitate- avansate.
II. PLANIFICAREA LECŢIEI
1. Claritatea formulării obiectivelor- obiectivele sunt foarte clar formulate.
2. Selectarea şi înlănţuirea materialului- materialul ales este adecvat temei,
folositor lecției.
3. Alegerea materialului auxiliar - este potrivită, materialul auxiliar ajută la
întelegerea lecției mai bine.
4. Echilibrarea activităţilor- timpul este împărțit potrivit pentru fiecare activitate,
activitățile se leagă între ele.
5. Anticiparea dificultăţilor- anticipează bine dificultățile și le rezolvă rapid.
III. DESFĂŞURAREA LECŢIEI
1. Folosirea materialului- material este folosit eficient pentru explicarea si
realizarea temei.
2. Capacitatea de a folosi materialul auxiliar - foarte bună.
3. Tehnici folosite pentru întrebări şi răspunsuri - conversația explicativă,
demonstrația.
4. Claritatea explicaţiilor şi instrucţiunilor- foarte clare.
5. Ritmul şi încadrarea în timp a lecţiei- se respectă timpul alocat pentru fiecare
secvență a lecției, ritmul de lucru fiind normal.
6. Realizarea obiectivelor- se ating toate obiectivele.
IV. MANAGEMENTUL CLASEI
1. Organizarea clasei- individual și colectiv.
2. Implicarea elevilor - elevii sunt implicați, activi, răspund la întrebările
profesorului și îi adresează întrebări.
3. Corectarea greşelilor- imediat, fiind urmată de explicații.
4. Monitorizarea lucrului - evaluează împreună cu elevii lucrările.
5. Timpul/durata cât a vorbit profesorul- 35 minute
6. Capacitatea de a menţine disciplina- foarte bună, a menținut disciplina pe
parcursul orei.
7. Evaluarea performanţelor elevilor- fiecare elev este evaluat după criteriile pe
care le-a stabilit profesorul în mod correct și nefăcându-se diferențe.

S-ar putea să vă placă și