Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

PLANUL ACTIVITĂŢII EDUCAŢIONAL – TERAPEUTICE

1. Unitatea de învăţământ: Centrul Școlar de Educație Incluzivă Primăvara Reșița


2. Propunător: prof. psihopedagog
3. Data: 27.01.2019
4. Clasa: a IV – a
5. Nume și prenume elevi: C. J., G. A., S.P.
6. Durata: 45 minute
7. Aria curriculară: Terapii specifice și de compensare
8. Domeniul: Educație psihomotrică
9. Forma de organizare: Activitate educațional – terapeutică, de grup
10. Unitatea de învățare: Linia cu scop decorativ
11. Tema activităţii: Farfurii decorative
12. Tipul lecției: formare de priceperi şi deprinderi
13. Scop: formarea priceperilor şi deprinderilor de a utiliza elemente de limbaj plastic în vederea
realizării unei compoziţii cu o temă dată; dezvoltarea dragostei pentru tradiţiile populare
româneşti.
14. Obiective operaționale:
 O1 să realizeze lucrări corecte, originale, în conformitate cu indicaţiile date;
 O2 să folosească culori specifice acestui subiect, pe baza explicaţiilor primite, pentru a
realiza armonia cromatică a lucrării;
 O3 să analizeze cu sprijin lucrările lor şi ale colegilor, raportându-se la criteriile de
evaluare precizate;
 O4 să participe activ la lecţie, răspunzând tuturor solicitărilor;
 O5 să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul lucrului şi pe tot parcursul orei.
15. Strategii didactice:
 Tipul de experienţă de învăţare: prin exersare
 Sistemul metodologic (metode şi procedee): conversaţia, dialogul dirijat, observaţia,
explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, munca independentă, exerciţiul-joc, joc de rol
 Sistemul mijloacelor de învăţământ: expoziţie cu vase din lut, covoraşe tărăneşti, planşe
model,cartoane de tort (farfurii), foi de desen, acuarele, pensule, pahare cu apă.
16. Forme de evaluare: curentă, observarea comportamentului elevilor, autoevaluare, evaluare
orală, aprecieri verbale,stimulente, calificative.
17. Resurse:
 Temporale: 45 minute
 Umane: 4 elevi
18. Bibliografie:
 Băran, Viorica; Horneţ, Natalia ; Anghel, Gheorghe-Album metodic de creaţie artistică,
„Arta grafică”, Bucureşti
DEMERSUL DIDACTIC

Evenimentul Ob. Activitatea Mijloace Forme de


Conţinutulştiinţific Evaluare
didactic Op. elevilor şimetode organizare
Aerisirea sălii de clasă şi pregătirea Se Conversaţia Frontal Curentă
materialelor necesare bunei desfăşurări a pregătescpentr Observarea
1.Moment
lecţiei ulecţie sistematică a
oragnizatoric
Se verifica de asemenea materialele elevilor comportamentu-
şi se completeaza dacă e cazul. lui elevilor

Captarea atenţiei se va face prin prezentarea Răspund la Explicaţia Frontal Aprecieri


2.Captarea
poveştii ,,Omul cu mâini de aur”. Anexa 1 întrebări. Observaţia verbale
atenţiei
Despre ce element al limbajului plastic am Problematizarea Frontal Observarea
3. Reactualizarea discutat ora tecută la educaţie plastică? Cretă sistematică a
cunoştinţelor - Cum am definit noi linia(...urma pe care o Tablă comportamentu-
lasă un instrument de scris în mişcare) lui elevilor
*Să trasăm câteva linii la alegere cu creta pe
tablă.
*Să ne amintim cum am clasificat noi liniile.
*Ce am construit noi cu ajutorul liniilor?

4. Anuntarea Azi vom putea vedea că liniile ne ajută atât Ascultă cu Conversaţia Frontal
temei şi a în construirea cât şi în decorarea unor atenţie
obiectivelor obiecte.

5. Dirijarea Fata cea harnică a moşneagului, harnică din Enumeră Observaţia


învăţării fire, ne-a lăsat câteva surprize. materialele. Conversaţia
Prezentarea Se prezintă elevilor obiectele pentru a le Explicaţia Observarea
materialului O2 intui. Frontal sistematică a
stimul Cum sunt ele decorate? Vase din lut, comportamentu-
Putem astfel observa cum linia are şi rol covoraşe lui elevilor
decorativ. ţărăneşti
Intuirea modelului O1 Dar fata moşneagului mai are o surpriză Privesc cu Explicaţia
O3 pentru noi : câteva farfurii de lut. atenţie. Observaţia
Farfurii de lut

Azi va trebui ca şi noi să decorăm cu ajutorul Urmăresc cu Conversaţia


liniilor farfurii, dar de carton. atenţie Farfurii de Frontal
explicaţiile. carton Individual
1-2 elevi
repetă etapele
de lucru şi
Demonstraţia Va trebui să realizăm lucrări frumoase, criteriile
modelului originale, corecte, folosind numai linii de Demonstraţia
diferite tipuri, astfel încât fata moşneagului Observarea
să fie mândră de noi. comportamentu-
Se prezinta frontal modul de lucru, subliniind lui
condiţiile tehnice necesare unei bune Frontal
realizări (să nu fie pensula prea plină de
culoare, prea îcărcată cu apă) .

Executarea O1 Se va încerca stimularea încrederii elevilor , Elevii execută Exerciţiul


lucrarii O2 încurajându-i. Se reiau explicaţiile dacă nu exerciţiile de Farfurii de
O4 au fost înţelese şi vor fi ajutati elevii care încălzire carton, acuarele
O5 întâmpină dificultăţi Elevii realizează pensule, vase de
lucrarea. apă Individual
Ascultăînacela
şitimpcântecep
otrivite temei.
6.Analiza şi O3 Se fac aprecieri individuale şi colective Realizează Conversaţia Frontal Aprecierea orală
evaluarea - lucrările sunt expuse în clasă expoziţia. Analiza
lucrărilor - se notează cele mai reuşite lucrări Individual produselor
Lucrările finite activităţii
ale elevilor Autoevaluare
7. Încheierea -curăţenie pe bănci Individual
activităţii - reorganizarea spaţiului de lucru
activităţii
ANEXA 1

Omul cu mâini de aur

Undeva, într-o ţară îndepărtată, trăia un om vestit


pentru priceperea şi îndemânarea lui. Oamenii spuneau că are
mâini de aur. Cel mai frumos îi ieşea pictura pe farfurii.
Avea omul nostru o întreagă colecţie de farfurii
ornamentate cu diferite tipuri de linii.
Într-o dimineaţă, omul s-a dus să-şi admire comoara,
când, ce să vezi? Toate farfuriile erau albe, de parcă n-ar fi fost
pictate niciodată. Tare s-a mai supărat bietul om, mai cu seamă
că oamenii au început să-l ocolească şi să spună că nu mai are
mâini de aur.
Vreţi să-l ajutăm să-şi recapete faima? Haideţi să
împodobim noi farfuriile şi să aducem din nou bucuria în
sufletul omului muncitor şi talentat.

S-ar putea să vă placă și