Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
CLASA: Pregătitoare B
ÎNVĂȚĂTOARE:
ARIA CURRICULARĂ: Arte şi tehnologii
DISCIPLINA: Arte vizuale şi abilităţi practice
DISCIPLINE INTEGRATE: DP, MM
SUBIECTUL LECTIEI: FRUCTE DE TOAMNĂ-MODELAJ
FORMA DE REALIZARE:Activitate integrată
TIPUL LECŢIEI: mixta
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1 - să denumească fructele și legumele de toamnă
O2 - sa realizeze o lucrare utilizand elemnte plastice si tehnicile invatate
respectand cromatica specifica temei
O3 - sa clasifice fructele respectiv legumele de toamnă
O4 - să mânuiască în mod corect instrumentele de lucru;
O5 - să evalueze lucrările, ţinând cont de finalizare, corectitudine, aspect estetic
RESURSE:
I. Metodologice
Strategii didactice:
a) Metode şi procedee: explicaţia, observaţia, exerciţiul, turul galeriei
b) Mijloace de învăţământ: plastelină, cartonaşe colorate, lucrări model,
Laptop
c) Forme de organizare: individual, frontal
II. Temporare: Ora are o durată de 45 minute, din care 35 minute activitatea
propriu-zisă și 10 minute activități recreative;
III. Bibliografice: Curs formare: Organizarea interdisciplinara a ofertelor de
invatare pentru formarea competentelor cheie la scolarii mici – program de
formare continua
Desfasurarea lectiei
Secvenţele Conţinutul informaţional şi demersul didactic Metode şi Mijloace Forme de Evaluare
lecţiei procedee organizare
1. Moment Se pregăteşte clasa pentru începerea activităţii. conversaţia Activitate
organizatoric frontală
2. Adresez câteva întrebări legate de cunoştinţele teoretice despre fructele conversaţia Activitate
Actualizarea și legumele de toamnă. frontală
cunoştinţelor
3. Captarea Se poartă o discuţie referitoare la anotimpul toamna, legume / fructe conversaţia Activitate Aprecieri
atenţiei preferate. Exerciţiului de spargere a gheţii: „Dacă aş fi o legumă as frontală verbale
vrea să fiu…………….., pentru că……………………..
4. Anunţarea Astăzi, la ora de educaţie plastică cu ajutorul plastelinei vom modela fructe și conversaţia Activitate Observarea
temei şi a legume de toamnă. frontală sistematică
obiectivelor
operaţionale
5.Dirijarea - Descrierea fazelor lucrarii observaţia planşe Activitate Observarea
invatarii explicaţia model frontală sistematică
- Demonstrarea modului in care urmeaza sa fie efectuala lucrarea
- Explicarea modul de realizare a planșei cu subiect dat
- Prezentarea unor planşe.
Se discută despre realizarea acestora şi tehnicile folosite. - pe baza
observaţiilor elevilor se enumeră materialele şi instrumentele de lucru
necesare în pregătirea lucrării/
Se prezintă criteriile de evaluare a lucrării şi se afişează la loc vizibil
elevilor:

6. Realizarea - În timpul lucrului se dau explicatii, indrumari, se urmăreşte bunul exerciţiul fond Activitate Observarea
lucrării mers al activităţii. explicaţia muzical pe grupe sistematică
- Se creează condiţiile optime creaţiei prin audierea unor melodii lente, plastelină
la volum mic. Pe acordul „Anotimpurilor” lui Vivaldi elevii vor trece
la realizarea efectivă a lucrărilor;

7. Asigurarea Le cer elevilor să-şi imagineze că sunt o legumă de toamna si sa spuna conversaţia Activitate Aprecieri
retenţiei şi a ce obseva in gradina frontală verbale
transferului
8. Evaluarea Lucrările realizate vor fi expuse in fata clasei. Se face turul galeriei observaţia Activitate Evaluare
lucrărilor Evaluarea lucrărilor se realizează astfel: fiecare elev va lipi o faţă turul frontală reciprocă
zâmbitoare în dreptul lucrărilor care l-au impresionat de pe macheta galeriei
toamnei. conversaţia
Elevii care apreciază lucrările colegilor vor ţine cont de următoarele
criterii:
- finalizarea lucrării;
- corectitudinea;
- aspectul estetic;
- acurateţea.
9. Aprecieri şi • Se fac aprecieri asupra modului de lucru al tuturor elevilor. analiza planşele Aprecieri
concluzii • Se evidenţiază cele mai reuşite lucrări. rezultatelor realizate verbale
activităţii de elevi

S-ar putea să vă placă și