Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DE LECȚIE

INSTITUȚIA DE ÎNVĂȚĂMÂNT:

PROPUNĂTOR: DATA: CLASA: I

ORA: 9.00

PROFESOR MENTOR:

DISCIPLINA: Matematică și explorarea mediului

SUBIECTUL LECȚIEI: Compararea și ordonarea numerelor naturale de la 0 la 31

TIPUL LECȚIEI: de consolidare a cunoștințelor

COMPETENȚE SPECIFICE:

- Scrierea, citirea și formarea numerelor până la 100;


- Compararea numerelor în concentrul 0-100;
- Ordonarea numerelor în concentrul 0 -100, folosind poziţionarea pe axa
numerelor, estimări, aproximări
- Utilizarea unor denumiri şi simboluri matematice (termen, sumă, total,
diferență,˂, ˃ = ) în rezolvarea şi/sau compunerea de probleme;

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1 – să compare mulțimi de obiecte utilizând simbolurile matematice “˂”,“˃” sau ”= ”


O2 – să numere crescător și descrescător în concentrul 0-31;
O3 – să fixeze locul numerelor în șirul numeric;
O4 – să recunoască vecinii unui număr în limitele 0-31;
O5 – să raporteze numărul la cantitate identificând cifra corespunzătoare grupului de
obiecte;
O6 – să compare numere utilizând simbolurile matematice “˂”, “˃” sau ”= ” ;

STRATEGIA DIDACTICĂ:

Metode: explicația, conversația, demonstrația, exercițiul, problematizarea

Mijloace: jetoane cu cifre, pălărie, imagine cu Zâna Toamnă, fișă pentru videoproiector,
videoproiector, fișă de lucru pentru elevi

Forme de organizare: colectiv, individual, pe grupe

EVALUARE: orală, scrisă, aprecieri individuale, aprecieri generale


BIBLIOGRAFIE:

 Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română pentru clasa


pregătitoare, clasa I și clasa a II-a, București 2013
 Mihail Roșu, Didactica matematicii în învățământul preșcolar, București, 2006
Secvențele lecției T Ob. Conținutul științific al lecției Strategia didactică Evaluare
i op. Metode Mijloace Forme de
m organizare
p
C G I
1.Organizarea 1’ Se creează condițiile necesare pentru conver- X
activității desfășurarea lecției și se pregătește materialul sația
didactic necesar.

2. Reactualizarea 5’ O1 Se va realiza prin compararea a două mulțimi. exerci- Fișă X Evaluare orală
cunoștințelor Elevii vor stabili care mulțime are mai multe țiul Video-
elemente, vor scrie cifra corespunzătoare și conver- proiector
vor compara numerele obținute utilizând sația
simbolul matematic corespunzător. ( anexa 1)

2. Captarea 2’ Se prezintă elevilor o imagine cu Zâna conver- Imagine X


atenției Toamnă care s-a rătăcit și dorește să ajungă la sația cu Zâna
casa ei. Elevii o pot ajuta pe zână dacă Toamnă
rezolvă exercițiile de matematică propuse.
Pentru fiecare exrcițiu rezolvat, zâna va
înainta un pas spre casa ei.

3. Anunțarea 1’ Propunătorul prezintă elevilor conținutul ce conver- X


temei urmează a fi consolidat: ”Compararea și sația
ordonarea numerelor naturale de la 0 la 31”.

4. Desfășurarea 36’ O2 Elevii vor rezolva exercițiile matematice


lecției propuse ( anexa 2): Jetoane
1.”Numără crescător de la: 14-23!” exerci- cu X Evaluare orală
Elevii selectați de propunător vor extrage din țiul numere
”pălăria magică” jetoane cu numere și se vor 14-23
aranja în ordine crescătoare în funcție de
jetonul ales. Jetoane
O2 2. ”Numără descrescător de la: 28-18!” exerci- cu X Evaluare orală
Elevii selectați de propunător vor extrage din țiul numere
”pălăria magică” jetoane cu numere și se vor 28-11
aranja în ordine descrescătoare în funcție de pălărie
jetonul ales.
Pentru rezolvarea acestor exerciții, șoricelul
va înainta doi pași spre casa lui.
Fișă
O3 3. .”Scrie numerele date pe axa: 10-20!” exerci- Video- X Evaluare orală
Se va rezolva exercițiul pe tablă de către țiul proiector
elevi.
Fișă
O4 4.”Scrie vecinii numerelor: 22, 14, 15, 19, exerci- Video- X Evaluare orală
30!” țiul proiector
Elevii vor stabili vecinii numerelor indicate și
le vor scrie pe tablă.
Fișă
O5 5.”Compară numerele și scrie simbolul exerci- Video- X Evaluare orală
O6 corespunzător. Folosește desene ca în țiul proiector
exemple date!”
Elevii vor compara zecile și unitățile cu
ajutorul desenului și vor scrie simbolul
corespunzător.

Fișă
O5 6. ”Completează în casete un număr mai mic exerci- Video- X Evaluare orală
O6 decât cel scris, dar mai mare decât 15: 17, 19, țiul proiector
21, 30!”
Elevii vor completa în casete, la tablă, numere
mai mici decât cele indicate, dar mai mari
decât 15.
Fișă Evaluare orală
O2 7.”Scrie în tabel, după model, numerele de pe proble- Video- X
O5 steluțe în ordine descrescătoare și literele matiza- proiector
corespunzătoare lor. Veți descoperi rea
denumirea unei forme naturală de energie.” demon-
În urma rezolvării exercițiului, elevii vor strația
obține cuvântul SOARE .
O2 8. ”Unește punctele!” Fișă de X Evaluare scrisă
Prin unirea punctelor, elevii vor oține exerci- lucru
imaginea unui soare pe care îl vor colora. țiul
În urma rezolvării sarcinilor de către elevi, explica-
Zâna Toamnă va ajunge la casa ei. ția

În cazul în care unul din elevi nu reușește să


rezolve sarcinile propuse, acesta va fi ajutat
de ceilalți elevi, iar propunătorul explică
suplimentar modalitatea de rezolvare.

4. Aprecierea 5’ Propunătorul va face aprecieri generale și conver- X Aprecieri


rezultatelor individuale privind modul de implicare a sația individuale
elevilor în activitate. Aprecieri generale
Anexa 1
Scrie cifra corespunzătoare numărului de elemente pentru fiecare mulțime și compară numerele obținute,
utilizând simbolul matematic corespunzător:”˂”, ”˃ ”sau ”=”
Anexa 2
Scrie numerele date pe axă: de la 10 la 20!

10 15 20

I I I I I I I I I I
I Scrie vecinii numerelor:
22 14 15

19 30

Compară numerele date.! Folosește desene ca în exemplele date:


12 cu 15 13 cu 10 9 cu 8

1 0 = 1 0

2 ˂ 5

1 2 ˂ 1 5

Completează în casete un număr mai mic decât cel scris, dar mai mare decât 15:

17 19 21 30

Scrie în tabel, după model, numerele de pe steluțe în ordine descrescătoare și


literele corespunzătoare lor. Vei descoperi denumirea unei forme naturale de
energie.
19 14 18 16 25

O E A R S
NUMĂR 25
LITERA S

Anexa 3 Unește cifrele în ordine crescătoare:

S-ar putea să vă placă și