Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

ȘCOALA: Gimnazială nr.1 Chieșd


DATA: 22.03.2024
CLASA: I
ÎNVĂȚĂTOARE: Gui Diana - Gabriela
ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: ,,Primăvara”
SUBIECTUL LECȚIEI: Sunetul și litera [f] de tipar și de mână;
TIPUL LECȚIEI: fixarea şi consolidarea cunoştinţelor despre sunetul și litera [f] de tipar și de
mână.
DISCIPLINE INTEGRATE: CLR, MEM, MM;
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
O1 să indice cel puțin trei cuvinte care conțin sunetul ,,f”, pe baza cunoștințelor asimilate
anterior, pentru a-și îmbogăți vocabularul;
O2 să formuleze cel puțin două propoziţii folosind cuvinte care conțin sunetul „f”, pe baza
indicațiilor date ;
O3 să identifice poziția sunetului [f]: iniţială, mediană şi finală, pe baza explicațiilor date;
O4 să scrie corect și caligrafic, în caiet, cuvinte care conțin litera ,,f” respectând liniatura
și așezarea în pagină;

STRATEGII DIDACTICE:
a) METODE ŞI PROCEDEE: conversația, explicația, povestirea, demonstrația, exercițiul,
jocul didactic;
b) MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Fluturașul Fifi, imagini care reprezintă cuvinte ce conțin
sunetul f, fișă de lucru, creioane colorate, tablă, marker.
c) FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual;
RESURSE:
- UMANE: 27 de elevi;
- TEMPORALE: 35 minute + 10 minute activitate recreativă;

Etapele lecției Conținutul instructiv-educativ Strategii didactice Evaluare


Metode și Mijloace Forma de
procedee didactice organizare
1. Momentul Stabilirea ordinii; Conversația Frontal
organizatoric asigurarea/pregătirea celor necesare
1 min pentru desfăşurarea activităţii.
Elevii se pregătesc de începerea orei.
2. -Despre ce am vorbit ieri la ora de Aprecieri
Reactualizarea Comunicare în limba română? Ce verbale
cunoștințelor sunet și literă am învățat noi oare? Conversația
anterioare ,, - Noi ieri am învățat sunetul și
5 min litera f.” Exercițiul Observarea
,, -Dați exemple de cuvinte care să Frontal comportame
conțină sunetul f” ntului
,,- Formulează o propoziție cu elevilor
cuvântul..(exemplul dat de copil).”
3. Captarea Le este prezentat elevilor surpriza de Macheta cu Observarea
atenției astăzi și anume Fluturașul Fifi. Conversația Primăvara Frontal comportame
5 min Fluturașul Fifi își sărbătorește azi ntului
ziua de naștere. La ziua lui a avut Explicația elevilor
mulți invitați, albinuțe, furnicuțe și
așa mai departe. Pe lângă cadourile
primite, albinuțele i-au pregătit un
cadou interesant lui Fifi, dar va putea
ajunge la el doar dacă va rezolva
câteva provocări. Sunteți curioși ce
provocări are de rezolvat? Ați vrea
să-l ajutăm?
4. Anunțarea Voi anunţa subiectul lecţiei şi Observarea
temei și a obiectivele operaţionale pe înțelesul sistematică
obiectivelor elevilor. Elevii vor fi anunțați că
1 min astăzi la ora de Comunicare în limba
română vor avea de îndeplinit niște
provocări, pentru că astăzi vor Conversația Frontal
consolida cunoștințele despre sunetul
[f] și litera „ f” de tipar și de mână,
vor găsi cuvinte care conțin sunetul f,
le vor despărți în silabe, vor alcătui
propoziții cu aceste cuvinte.
5. Dirijarea
învățării Sarcina 1 - ,,Formulează o
12 min propoziție cu cuvântul floare” Frontal
Bilețele cu
Sarcina 2 - ,, Alintă cuvântul floare”
sarcini
Sarcina 3 - ,,Desparte-l în silabe
apoi”;

Sarcina 4 - ,,Găsește un cuvânt cu


înțeles asemănător cuvântului fuge” Explicația
Jocul didactic: Conversația

”Pentru a îndeplini sarcina cu


numărul 5, va trebui să jucați un joc
Aprecieri
care se numește ,,Ajută imaginile să-
verbale
și găsească locul potrivit”

Pe o machetă se află câteva floricele,


pe fiecare floricică este câte un
fluturaș, prietenii lui Fifi, Ștefi și
Mifi au venit în ajutorul lui, astfel, Exercițiul
cei trei prieteni vor trebui să așeze
imaginile la locul potrivit, și anume, Frontal
dacă sunetul f se află la început,
imaginea o vor așeza pe floarea
fluturașului Fifi, dacă se află la
mijloc o vor așeza la floarea din
mijloc, iar dacă se află la sfârșit, o
vor așeza la floarea lui Mifi. Conversația Jetoane cu Observarea
Explicația imagini comportame
Doriți să-i ajutăm? Jocul ntului
didactic Individual elevilor
Sarcina 3 ,, Se dau cuvintele: bun, Flori
trandafir, fructe, fluture, fagure,
formulează propoziții și scrie-le în Frontal
caiet. Exercițiul tabla Individual Aprecieri
Conversația verbale
Urmează apoi un joc, pe
videoproiector
videoproiector, în care trebuie să
asocieze cuvintele cu locul sunetul în
cuvânt: inițial, mediuan sau final.

6. Obținerea Pe drumul lui Fifi se mai află încă o


performanței sarcină și anume o fișă de lucru. - Conversația Evaluare
8 min Anexa 2 Frontal scrisă
Voi împărți fiecărui elev câte o fișă
de lucru cu litera p de tipar și de Explicația
mână și le voi explica sarcinile de pe Fișă de lucru
fișă. Exercițiul
Voi oferi sprijin elevilor în
rezolvarea sarcinilor de pe fișă.
7. Realizarea
feedback-ului Joc didactic: ,, Acum ne vom juca Conversația Frontal Observarea
și asigurarea un mic joc. Eu rostesc cuvinte, iar comportame
retenției voi veți ridica mâna, dacă sunetul f se ntului
2 min aude la începutul cuvântului, veți elevilor
pune mâna pe cap dacă sunetul f se
aude în interiorul cuvântului, și vă
veți prinde de ureche dacă sunetul f
se aude la final.

8. Activitate Vom asculta, vom cânta și vom Observarea


recreativă dansa cântecul ,,Flori de primăvară” sistematică
10 min - Ei, copii, haideți acum să ascultăm Conversația Frontal
și să cântăm cântecul ,,Flori de
primăvară.”
9. Încheierea Se fac aprecieri generale și Frontal Aprecieri
lecției individuale cu privire la modul de Conversația verbale
1 min participare al elevilor la oră:
,, Bravo, copii! V-ați descurcat foarte
bine azi la comunicare, după cum am
spus și la începutul orei, pentru că l-
ați ajutat pe Fifi să rezolve sarcinile
primite, veți primi o recompensă și
anume zâmbărici, ați dat dovadă de
bunătate.

Anexa 1
Anexa 2

S-ar putea să vă placă și