Sunteți pe pagina 1din 13

PROIECT DIDACTIC

Data: 21.11.2018
Şcoala: Liceul Pedagogic Botoșani.
Clasa: I
Învățător: ...
Prof. practică:...
Prof. metodist: ....
Elev practicant: Cordun Sorina Valentina
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Comunicare în limba română
Discipline integrate: Matematică şi explorarea mediului
Arte vizuale şi abilităţi practice
Muzică și mișcare
Unitatea de învăţare: În familie
Subiectul lecţiei: Sunetul (e, n, ă, r, u). Silaba. Cuvântul
Literele e, E, n, N, ă, Ă, r, R, u, U – de tipar și de mână
Citirea cuvintelor monosilabice și plurisilabice
Tipul lecţiei: recapitulare și sistematizare a cunoștințelor

Competenţe specifice:
 Comunicare în limba română
1.1 Identificarea semnificației unui mesaj oral pe teme accesibile, rostit cu claritate
1.2. Identificarea unor informații variate dintr-un mesaj rostit cu claritate;
1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte în enunțuri rostite cu claritate;
1.4. Exprimarea interesului pentru receptarea de mesaje orale, în contexte de comunicare cunoscute
2.1. Formularea unor enunțuri proprii în diverse situații de comunicare;
2.2. Transmiterea unor informații prin intermediul mesajelor simple
2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, în diferite contexte de comunicare

3.1. Citirea unor cuvinte și propoziții scurte, scrise cu litere de tipar și de mână;
4.1. Scrierea literelor de mână
4.2. Redactarea unor mesaje scurte, formate din cuvinte scrise cu litere de mână, folosind materiale diverse
 Matematică şi explorarea mediului
3.1. Rezolvarea de probleme în cadrul unor investigaţii, prin observarea şi generalizarea unor modele sau regularităţi din
mediul apropiat
 Arte vizuale şi abilităţi practice
2.2. Exprimarea ideilor şi trăirilor personale prin utilizarea liniei, punctului, culorii şi formei
 Muzică și mișcare

2.1 Cântarea individuală sau în grup, asociind mişcarea sugerată de text şi de ritm
3.1 Manifestarea liberă, adecvată, pe muzică, apelând la diverse forme de exprimare, în funcţie de conţinutul şi
caracterul muzicii

Obiective operaționale:

O1 – să stabilească poziția unui sunet în silabă / cuvânt (inițial, interior, la sfârșit);


O2 – să despartă cuvinte în silabe;
O3 – să formuleze enunțuri simple, corecte, coerente referitoare la activități desfășurate;
O4 – să formeze cuvinte noi din silabele date;
O5 – să asocieze cuvinte scrise cu litere de mână cu cuvinte scrise cu litere de tipar;
O6 – să citească în ritm propriu unele enunțuri sau texte scurte care conțin cuvinte cu structură fonetică simplă, scrise cu
litere de tipar sau de mână;
O7 – să transcrie cuvinte, propoziții;
O8– să completeze cuvinte cu litere potrivite;

Strategii didactice:
1. Metode şi procedee: explicaţia, conversaţia euristică, observaţia
dirijată, exerciţiul, munca independentă, jocul didactic,
metoda fonetică, analitico - sintetică.
2. Mijloace didactice: imagini, planşe/jetoane cu literele învăţate, fişe de lucru,
jetoane cu fructe, cu litere, silabe, cuvinte, imagini, casetofon, laptop;
3. Forme de organizare: frontal, perechi, individual.

Instrumente de evaluare: probe orale, probe scrise, observarea sistematică, aprecieri verbale
Resurse temporale: 45 min

Bibliografie:
1. Ioan Şerdean, Didactica limbii române în Şcoala primară, Editura Teora Educaţional, 1998.
2. Gabriela Bărbulescu, Daniela Beşliu _Metodica predării limbii şi literaturii române în învăţământul primar, Editura
Corint, 2009.
3. Programa școlară pentru disciplina Comunicare în limba română (clasa pregătitoare,
clasa I și clasa a II-a), aprobată prin ordinul ministrului Nr. 3418/19.03.2013
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Etapele Ob. Conținuturile învățării Acţiuni şi operaţii de Strategii didactice Evaluare
lecției op învăţare
Mijloace Forme
si metode de
organi
zare
1. ♣Asigurarea unui climat educațional Elevii pregătesc Conversația frontal Observarea
Moment favorabil. caietele, sistematica
organiza Pregătirea materialelor necesare instrumentele de
toric desfăşurării în bune condiţii a activităţii. scris.
2. ♣ Aduc în fața clasei poster cu Zâna Răspund și Conversația frontal Observarea
Captarea Toamnă (Anexa 1)care le propune completează rebusul Explicația sistematica
atentiei O8 elevilor completarea unui rebus.
Realizez cu elevii rebusul, cu ajutorul
unor ghicitori despre fructe și legume de Descoperă cuvântul
toamnă. (Anexa 2- ) ”Repetăm”
Descoperirea cuvântului pe verticală.
3. ♣ Astăzi la Comunicare în Limba Explicația Observarea
Anunțarea Română, recapitulăm sunetele și literele Frontal sistematică
temei și a „e”, „n”, „ă”, „r” și „u”, de tipar și de
obiectivelor mână, pe care le-ați studiat în unitatea
de învăţare. Elevii ascultă, se
Pe parcursul orei, prin jocurile propuse mobilizează.
de Zâna Toamnă, va trebui să
descoperim sunetele și literele învățate
în diverse cuvinte, să despărțim cuvinte
în silabe, să formăm cuvinte noi din
silabe date, să asociem cuvinte scrise cu
litere de tipar și cu litere de mână, să
completăm cuvinte cu litere, să scriem
cu litere de mână cuvinte și propoziții, să
citim, să transcriem.
4. Solicit elevii să afișeze / așeze literele Elevii afișează
Recapitularea învățate, sub forma unei coronițe pentru literele învățate. Conversaţia
și Zâna toamnă. (Anexa 3) euristică Frontal Evaluare
sistematizarea O8 ♣ - Se poartă un dialog despre Elevii răspund la orală
cunoștințelor propoziție, cuvânt, silabă, sunet/literă. întrebări. Aprecieri
verbale
Se invită elevii la realizarea unor jocuri
pregătite, tot de Zâna Toamnă:
Elevii rezolvă
♣Joc didactic ”Frunzele toamnei!” cerințele
Se prezintă elevilor un poster /copac
01 (coroană +trunchi) și frunze cu imagini Jocul didactic
lipite pe ele. Elevii identifică
Copăcelul este trist. Parcă mult prea cuvintele ilustrate Jetoane cu
repede a rămas fără frunze. Zâna ne-a prin imagini și frunze Evaluare
pregătit frunze cu imagini lipite pe ele. precizează locul Poster -Copăcel orală
Frunzele ce conțin imagini care conțin sunetului indicat. Frontal Aprecieri
unul dintre sunetele e, n, ă, r, u, le și așază frunza la Exerciţiul verbale
așezăm în pom, iar frunzele care au locul potrivit. Problematizarea
imagini unde nu se aude deloc sunetele Desparte cuvântul în
învățate, le așezăm sub pom. silabe și stabilesc nr
Solicit despărțirea în silabe a cuvintelor de silabe.
descoperite și indicarea poziția sunetului
O2 descoperit. (Anexa 4)

- Se împart fișe de lucru cu itemi


variați, adecvați obiectivelor Frontal
operaționale. (Anexa 5)
Jocul didactic
O3 ♣Joc didactic ” Punem mere în pom!”
Descoperiți perechea de mere (mici și Formează cuvinte din Jetoane cu mere Individu
mari) care se potrivesc și formați silabe date. Fișe de lucru al
cuvinte. Scrieți-le pe tablă și pe fișe! Citesc cuvintele. Exercițiul
O4 Așezați fructele în pom! (Anexa 6) Completează fișa. Problematizarea Evaluare
Pe fișa primită e același exercițiu la orală
punctul 1. Aprecieri
Frontal verbale
♣Joc didactic ”Umplem coșul Identifică perechile
toamnei!” de fructe pe care sunt
Să o bucurăm pe zâna toamnă care este scrise aceleași
cel mai bogat dintre anotimpuri și să-i cuvinte cu litere de Jocul didactic Evaluare
umplem coșul. tipar și de mână, Jetoane cu orală
citesc ceea ce este fructe ce au Individu Aprecieri
a)alegem fructe pe care este scris același scris și le așază în cuvinte al verbale
cuvânt, cu litere de tipar și cu litere de coș. Identifică fructul Observația
O5 mână. intrus. Exercițiul
Solicit elevilor formularea oral a unor Alcătuiesc propoziții Problematizarea
propoziții cu cuvintele descoperite. oral. Conversația
O8 Pe fișa exercițiul de la punctul 2. Completează fișa. Exercițiul,
(Anexa 7) explicația,
Identifică cuvântul Metoda fonetică
b)alegeți mărul care completează corect potrivit pentru anlitico -
propoziția, iar pe cel intrus, așază-l în completarea sintetică
O6 coș propoziției.
(Anexa 8) Citesc propoziția.
Pe fișa exercițiul de la punctul 3. Transcriu una dintre
Solicit elevii să transcrie una dintre propoziții.
O7 propoziții, la alegere. Explică scrierea cu
majusculă a unor
- Înainte de a începe rezolvarea cuvinte.
sarcinilor din fișa de lucru, se vor face
câteva exerciții de încălzire a mușchilor Execută mișcări de
mici ai mâinii. încălzire a mușchilor
Pe parcursul lecției, se vor realiza mici ai mâinii.
scurte momente de relaxare prin Intonează cântece de
intonarea unor cântece de toamnă sau de toamnă.
mișcare.
5. ♣ ”Buchetul toamnei” Completează -explicaţia In observare
Obţinerea O8 Se completează literele în cuvintele cuvintele cu literele -fise de lucru perechi sistematică
performanţei scrise pe petalele crizantemei, în care lipsesc.
O3 perechi. Vor lipi crizantemele
Se va lipi floarea de crizantemă în în buchet
buchetul toamnei.
(Anexa 7)
Solicit elevii, oral, la formularea și Răspund la întrebări.
rezolvarea unei probleme pe baza
buchetului realizat.
6. Încheierea ♣ Se fac aprecieri asupra modului în Ascultă aprecierile Conversaţia Frontală Observare
lecției care elevii au participat la lecţie. finale. sistematică
Se recompensează elevii cu fructe frontală
proaspete.
Se dă tema pentru acasă.

ANEXE:

Anexa 1 Zâna Toamnă – poster

Anexa 2 – Plicul nr 2, cu ghicitori și rebus făcut pe o coală mare.

(Rebus + ghicitori)
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.
Balon dezumflat, Multe bobițe are, Acrișoare sunt, și Miezul doar e de Într-o cușcă, mulți Am camasi Este dulce-
Galben colorat, Foarte dulci şi bune, mâncat. căței, nenumarate acrișor,
Are mustăcioară acrisoare. Brumării li se mai Coaja e de Toți sunt albi și Le port pe toate Roșu, verde,
Și se cheamă… Si din el vinul se spune, aruncat. rotofei, îmbracate. gălbior,
(Pară)  face Și la fiert dacă se Și în sac se pot Mama -i pune la Sunt o.... In poveste-i
Toamna, când pun, păstra. mujdei! (varză) otrăvit,
fructul se coace. Faci cel mai Sparte doar se pot Ghicește fructul
(strugure) gustos magiun! mânca. (usturoi) oprit!
(Prunele) (Nucile)  (măr)

P A R Ă
S T R U G U R E
P R U N E
N U C I L E
U S T U R O I
V A R Z Ă
M Ă R

Anexa 3 – Plic nr 3 cu litere pentru coronița toamnei. Literele sunt scrise pe frunze: e, E, n, N, ă, Ă, r, R, u, U

Anexa 4 -a – poster cu un copac alcătuit din coroană și trunchi


Anexa 4 – b – Plic cu frunze colorate cu imagini lipite pe ele

Sunetele n, r Sunetele Sunetele Sunetul Sunetul n Sunetele e, Sunetul ă Sunetul e Sunetul n


u, r ă, r n n
Cal, nu sunt Sunetele Mac, nu
sunete pe care le u, ă sunt
repetăm, este sunete pe
intrus care le
repetăm,
este intrus
Anexa 5 – Fișe de lucru

FIȘĂ DE LUCRU
e, E, n, N, ă, Ă, r, R, u, U
1. Colorează cu aceeași culoare câte un măr mare şi un măr mic pentru a forma cuvinte.

2. Transcrie cuvintele: mare, mure, Irina


3. Alege cuvântul potrivit pentru a forma propoziții corecte.

Ema ia un .. . am un an. Ene e un

Transcrie una dintre propoziții, la alegere.

Anexa 6 - Mere cu silabe pe ele


Anexa 7- fructe cu cuvinte scrise cu litere de tipar și de mână, perechi și intrus:

mare – mare - mereu; mure -mure - mură; Irina – Irina - Ina

Anexa 8 – Poster cu propoziții incomplete. Mere, pe care sunt scrise cuvinte ce completează propozițiile.
Ema ia un ......(nai, neam). (Nae, Eu)...am un an. Ene e un ....(nume, nuia).

Anexa 9 – Crizanteme pe care sunt scrise cuvinte pentru completare. Poster cu buchet desenat (fără flori), pentru lipit
floarea de crizantemă.

Anexa 10 – Coș cu fructe proaspete pentru recompensă.

S-ar putea să vă placă și