Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECTIE

DATA: 24.05.2022
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Școala Gimnazială ,, Ștefan Cel Mare ”
CLASA: Pregătitoare
INVATATOR: Spătaru Alina
PROFESOR COORDONATOR :Stoican Oana
PROPUNĂTOR : Vulcan Ana Maria
ARIA CURRICULARĂ: Limbă şi comunicare
DISCIPLINA: Comunicare în limba română
SUBIECTUL LECŢIEI: Sunetul si litera [x].
TIPUL LECŢIEI: consolidare de cunoştinţe

COMPETENȚE SPECIFICE:

Comunicare în limba română


1.3. Identificarea sunetului iniţial şi/sau final dintr-un cuvânt, a silabelor şi a
cuvintelor din propoziţii rostite clar şi rar;
2.1. Pronuntarea clara a sunetelor si a cuvintelor in enunturi simple;
3.1. Recunoasterea unor cuvinte uzuale, din universul apropiat , scrise cu litere
mari si mici de tipar
4.1. Trasarea elementelor grafice şi a contururilor literelor, folosind resurse
variate.

Obiective operaționale:
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
C.L.R.
O1 – să identifice sunetul [x] și literele ,,x/X” în cuvintele prezentate oral și în scris;
O2 – să scrie corect litera ,,X” și cuvinte ce conțin această literă;
O3 – să reprezinte grafic cuvintele, silabele și sunetele, marcând poziția sunetului
[x];
O4- sa ordoneze corect cuvinte obtinand propozitii.

Strategia didactică-

1
Metode şi procedee: conversaţia, exerciţiul, jocul didactic, metoda fonetică,
analitico-sintetică, instructajul verbal, aprecierea verbală, observarea
sistematică a comportamentului elevului, autoevaluarea, evaluarea orală;
Forme de organizare: frontal, individual, în perechi, pe grupe.

Resurse materiale: jetoane cu imagini, ghicitori, planșe cu exerciții, fişe de lucru,


fişe de evaluare, stimulente, fleepchart, creioane colorate.

TIMP - 45 minute + 10 minute activitate recreativă


Resurse umane -21 de elevi
Resurse spațiale – sală de clasă

BIBLIOGRAFIE:

Curs formare: Organizarea interdisciplinară a ofertelor de învăţare


pentru formarea competențelor cheie la școlarii din clasele I-IV -
program de formare continuă de tip ,,blended learning” pentru cadrele
didactice din învățământul primar, Editorul materialului MECTS, august
2013;
Grigore, Adina; Toma, Cristina: Ghidul cadrului didactic pentru clasa
pregătitoare, Editura Ars Libri, 2013;
Mîndru, Elena; Borbeli, Lucica: Strategii didactice interactive, Editura
Didactica Publishing House, 2010;
Pârâială, Viorica; Pârâială, Dumitru: Activități în completarea
programului din ciclul primar, Editura Euristica Iași, 2003;
Pițilă, Tudora; Mihăilescu, Cleopatra: Ghidul învățătorului pentru clasa
pregătitoare, Editura Art, 2013;
Şerdean, Ioan: Metodica predării limbii române la clasele I-IV, Editura
Didactică şi Pedagogică Bucureşti, 1993;
Programa școlară pentru disciplina COMUNICARE ÎN LIMBA
ROMÂNĂ, Clasa pregătitoare, clasa I și clasa a II-a aprobată prin ordin al
ministrului Nr.3418/ 19.03.2013;
www.didactic.ro.

2
Secvențele Conținutul informațional al lecției Resurse
Ob.
instruirii și Procedura Mijloace de Forme de Evaluare
op. Activitatea profesorului Activitatea elevilor
dozarea le învățământ organizare
1.Moment Asigur climatul adecvat Elevii se pregătesc pentru începrea conversaţia observația
organizatoric desfăşurării lecţiei și verific lecției. instructajul frontală autocontro
1’ pregătirea materialelor necesare verbal lul
pentru desfasurarea activitatii.
2.Reactualiz Care este ultima literă învățată? Ultima literă învățată este x, X conversația frontală Aprecieri
area Puteți să-mi dați exemple de cuvinte Xerox, verbale
cunoștințelor care să înceapaă cu sunetul x?
Care să conțină litera x in poziție
mediană?
Cuvinte care să conțina litera x in
poziție finală?
2.Captarea *O realizez prin intermediul unei
atenției ghicitori Sunt atenți la conținutul mesajului . conversația
3’
Intersecţie în drum, frontală
Cu el, „xerox”
Scriu acum!
(litera x)
3.Anunțarea *Astăzi, la ora de comunicare, vom Ascultă cu atenţie informaţiile. Conversați frontală Observarea
subiectului vorbi despre sunetul [x] și literele x a sistemică
și a și X .
obiectivelor Dacă veți fi atenți, la sfârșitul orei, Explicația
lecției veți putea să identificați poziția
1' acestui sunet în cuvinte, să
recunoașteți cele două litere, să
citiți, să scrieți silabe, cuvinte și
propoziții, să reprezentați grafic,
marcând poziția acestui sunet, şi să
3
formați propoziții, ordonând
cuvintele date.
4.Consolida ACTIVITATE 2 Citesc cuvintele apoi unesc cu jocul observarea
rea *Propun elevilor să urmărească imaginea corespunzatoare precizând didactic sistematică
cunoștințelor O1 plansa in care va trebui sa uneasca poziția sunetului [x]. a
15' cuvantul cu imaginea comporta-
corespunzatoare si sa precizeze mentului
pozitia sunetului [x]. (Anexa 1) plansa frontală elevilor,
urmărind
O1 ACTIVITATE 4 progresul
*Propun elevilor să rezolve personal
exerciţiile din fișa de lucru ,(Anexa
2 ).
Încercuiesc cu roșu litera X și cu
-Exerciţiul 1-sa incercuiasca cu rosu albastru litera x. exercițiul
litera x si cu albastru litera X
fișa de lucru frontală
Descoperă cuvintele ascunse în aprecierea
- Exerciţiul 2 -sa descopere fiecare formă geometrică, apoi le conversația verbală
cuvintele ascunse in fiecare forma scriu cu litere mari de tipar.
geometrica (xerox, exercitiu, xilofon) frontală observarea
O2 planșă cu sistematică
exercițiul exercițiile a
O5 Realizează reprezentarea grafică comporta-
- Exerciţiul 3 -sa reprezinte grafic pentru cuvintele pix, Xena, saxofon. mentului
cuvintele metoda elevilor,
fonetică, urmărind
O3 analitico- fișa de lucru progresul
sintetică planșa cu exerciții personal
frontală
evaluare
orală

4
5.Obținerea
performanței *Propun elevilor sa ordoneze Ordoneaza cuvintele obtinand aprecierea
O4 cuvinte astfel incat sa formeze propozitii. conversația plansa frontal verbală
3' propozitii corecte(Anexa 3).
explicația evaluarea
orală
6.Evaluarea *Propun elevilor rezolvarea Ascultă cu atenţie explicaţiile. explicația fișa de evaluare aprecierea
cunoștințelor sarcinilor din fișa de evaluare de la
10' (Anexa 4). individual verbală
O1 Elevii au ca sarcină să coloreze , să Rezolvă sarcinile din fişa de
scrie litera X, să completeze silaba evaluare.
O2 care lipsește și să coloreze un obiect evaluarea
în denumirea căruia se aude sunetul orală
[x ].
7.Activitatea Propun elevilor să coloreze Colorează spațiile unde sunt scrise explicația fișe frontală aprecierea
recreativă O6 conform cerinţei din fişă (Anexa 5). cele două litere, folosind culorile verbală
15' indicate. exercițiul individuală
8.Concluzii *Fac aprecieri verbale asupra Ascultă cu atenţie aprecierile. conversația stimulente frontală aprecierea
și aprecieri participării elevilor la lecţie şi îi (chipuri vesele și verbală
2' evidenţiez pe cei care au răspuns triste)
corect pe parcursul acesteia. Fac aprecieri asupra participării lor la individuală
*Se acordă stimulente (chipuri lecție. autoevalua
vesele, respectiv triste). re

5
6
7

S-ar putea să vă placă și