Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECȚIE FINALĂ

PROFESOR ÎNVĂȚĂMÂNT PRIMAR: PALADE CARMEN


PROFESOR METODIST: CĂRARE NICOLETA
PROFESOR COORDONATOR: MARDARE CERASELA
PROPUNĂTOARE: HÂRLEA MARIA-MAGDALENA
Data: 12.03.2021
Unitatea de învățământ: Colegiul Național Pedagogic „Ș tefan cel Mare”, Bacă u
Clasa: Pregă titoare A
Aria curriculară: Arte și tehnologii
Disciplina: Arte vizuale și abilită ți prctice
Unitatea de învățăre: Primă vara
Titlul lecției: Copacul înflorit
Tipul lecției: formare de priceperi și deprinderi
Scopul lecției: formarea unor abilită ți practice specifice nivelului de dezvoltare motrică în vederea lipirii și
mototolirii unor materiale pentru crearea unui copac înflorit

Competențe genrale
2. Realizarea de creaţii funcţionale şi/sau estetice folosind materiale şi tehnici elementare diverse

Competențe specifice
2.3. Realizarea de aplicaţii/compoziţii/obiecte/construcţii simple, pe baza interesului direct
2.4. Transformarea unui material prin tehnici simple

Obiective operaționale
A. Cognitive
OC1: să formuleze ră spusuri pentru întrebă rile adresate de propună toare
OC2: să respecte etapele de lucru
B. Psihomotorii
OP1: să pă streze poziția corectă în bancă
OP2: să mâ nuiască corect materialul de lucru și instrumetele de lucru
OC3: să mototolească corespunză tor hâ rtia creponată în formă de biluțe
OP4: să lipeasca biluțele de hâ rtie creponată pe copă cel realizâ nd floricele

Afective
OA1: vor tră i emoția estetică și a armoniei
OA2: vor lucra corect, pă strâ nd acuratețea lucră rii.

Strategii didactice inductive


 Metode și procedee: conversația, explicația, demonstrația, exercițiul practic
 Mijloace de învățământ: foi colorate A4 cu un copă cel desenat, hâ rtie creponată , lipici
 Metode și tehnici: aprecieri verbale
 Forme de organizare: frontală , individuală

Resurse
 Umane: 23 elevi (14 fete, 9 bă ieți)
 Temporale: 50 minute
 Spațiale: sala de clasă

Bibliografie: Programa şcolară pentru ARTE VIZUALE Ş I ABILITĂ Ţ I PRACTICE; didactic.ro; „Piramida cunoașterii”, autoare
Lolica Tă taru, editura Diamant
Scenariul didactic

Etapele lecţiei - Ob. Conţinut şi sarcini de învăţare Strategia didactică Evaluare (metode,
timp lecţi Activitatea propunătorului Activitatea Metode Mijloace Forme de tehnici,
ei elevilor/preşcolarilor organizare instrumente,)
Mă voi prezenta: „Bună dimineața, Copiii vor răspunde la
copii! Eu mă numesc Magda și salut.
astăzi vom desfășura activiatea de -În poezie este vorba
arte vizuale și abilități practice despre anotimpul
împreuna.” Captarea atenției se va primăvara.
realiza printr-o poezie: -Primăvara se topește
„Vine-ncet vine tiptil zăpada, înfloresc și
Cu pași mici, ca de copil, înverzesc copacii,
Unde clacă talpa ei, păsările se întorc din
Cresc în urmă ghiocei. țările calde, apar
OC1 ghioceii. Conversația Ghicitoare Frontală Observarea
1.Captarea OA1 Râde vântului în față, comportamentului
atenției OA2
Apa gheții o dezgheață, copiilor.
OP1
Frugului îi spune: <<Hai,
Du-te, du-te ce mai stai?>>”

Pe baza poeziei îi voi întreba pe


copii despre ce anotimp este vorba
și voi avea o conversație cu ei
despre schimbările în natură.
-Despre ce anotimp este vorba în
poezie?
-Ce schimbări se produc în natură?
„Copii, lecția de astăzi se numește Copiii vor fi atenți la Foaia cu
2. Anunțarea OA1 <<Copacul înflorit>>.” Le voi arăta explicațiile mele. copăcelul Observarea
temei și a OA2 materialele și le voi explica pașii de Conversația Hârtie Frontal comportamentului
obiectivelor OP1 lucru. creponată copiilor.
Lipici
Voi face demonstrația model în Elevii vor fi atenți la
obținerea mărțișorului și voi ruga explicarea etapelor de
copiii să fie atenți la demonstrație și lucru.
la etapele de lucru. Foaia cu
3.Demonstrarea 1. Mototolirea hărtiei copăcelul
OA1 creponate în formă de biluțe Demonstrația Hârtie Frontală Observarea
model
OA2 comportamentului
(dirijarea 2. Lipirea biluțelor din hârtie creponată
OP1 copiilor.
învățării) creponată în formă de Lipici
floricele
3. Lipirea biluțelor din hârtie
creponată în formă de
frunzulițe
4.Realizarea OA1 După ce am exemplificat modul de Copilul numit va Observarea
independentă a OA2 lucru și am explicat etapele, voi repeta etapele de comportamentului
lucrării și cere copiilor să le repete, lucru, iar după aceea copiilor.
obținerea OC2
performanței urmărind respectarea ordinii toți copiii vor face Conversația Foaia cu
OP2 etapelor de lucru. exercițiul de încălzire copăcelul Frontală
OP3 Voi numi un copil să le repete a mușchilor mâinii. Hârtie
OP4 pentru a mă asigura că au înțeles. creponată
Lipici
Dar înainte să înceapă să lucreze,
vom face câteva exerciții de
încălzire a mușchilor:
„Palmele eu le-am deschis, Exercițiul
Pumnișorii i-am închis, Individuală
Iar apoi îi răsucesc
Și pe masa ciocănesc.
Degetele le întind
Cu ele la pian eu cant.” Aprecieri verbale.

În timp ce vor lucra, le voi asigura


un fundal musical și îi voi
supraveghea.
Feedback-ul se realizează pe tot Copiii vor răspunde la
parcursul activității prin întrebări și întrebări și vor fi
prin modalitatea de lucru a copiilor. încântați de aprecierile
făcute și de
-Ce am confecționat noi astăzi? stimulente. Observarea
-Care lucrare vă plave cel mai comportamentului
OA1
mult? copiilor.
OA2
5.Evaluare -Care lucrare a respectat toate Conversația Frontală
OC2 etapele de lucru?

Voi face aprecieri verbale cu Aprecieri verbale.


privire la lucrările realizate de
copii, având în vedere modul de
lucru și respectarea sarcinilor și
etapelor.

S-ar putea să vă placă și