Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 06.10.2021
GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT CASA VESELĂ
EDUCATOARE: Boanta Amalia-Sorina
GRUPA: mică
TEMA ANUALÃ DE STUDIU: “Cine sunt, suntem?”
TEMA INDEPENDENTA
TEMA SAPTAMANALA : “La mine în grădiniță”
TEMA ACTIVITĂŢII INTEGRATE: “Sala mea de grupă”
TIPUL ACTIVITĂŢII: insusire de noi cunostinte
 ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE): DȘ
DȘ : observare “Noua mea căsuță”

 ACTIVITATI LIBER ALESE DESFASURATE PE CENTRE DE INTERES (ALA) :


1. Bibliotecă : fișă de lucru “La mine în grădiniță”
2. Joc motric : puzzle “Din jumătăți, întregul”
3. Construcții : din piese de lemn sau lego “Rafturi pentru jucării ”

TRANZIŢII: - “10 degețele ” , “Trenulețul muzical ”

DOMENIUL DE DEZVOLTARE : Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii


Dezvoltarea socio-emotionala

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul şi până la sfârşitul activităţii preşcolarii vor fi capabili:

O1- Să recunoască obiectele din grădiniță cu care intră în contact, denumind cel puțin trei dintre ele;
O2- Să descrie obiectele care se află în sala de grupă, precizând utilitatea lor;
O3- Să participe cu interes la activitate și să răspundă numai dacă sunt solicitați.

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PRODECEE DIDACTICE:


-conversatia, explicatia, observatia, demonstratia

MIJLOACE DIDACTICE:
- imagini, planșe, jucării, cartonașe

FORME DE ORGANIZARE:
- Frontala si inviduala

SISTEM DE EVALUARE

Resurse temporale: 20 minute

BIBLIOGRAFIE: ***Ministerul Educației Naționale (2019),Curriculum pentru educația timpurie , București


Scenariul zilei

Etapa 1: Activități de dezvoltare personală


Rutine: primirea copiilor, mersul la baie, micul dejun, gimnastica de înviorare
Tranziții: “10 degețele ” , “Trenulețul muzical ”
După sosirea copiilor în grupă, ei se vor așeza în semicerc, cu fața spre mine pentru a canta „Ursuleții s-au trezit”.
 Salutul și prezența
 Se rostește „Azi dimineață m-am trezit/ Și către grădiniță am pornit !
o Astăzi e o nouă zi/ Bună dimineața, copii !”
 Urmând ca apoi să se realizeze prezența preșcolarilor.
 Calendarul naturii
 Se completează calendarul naturii prin întrebări adresate copiilor cu privire la zi, anotimp, vreme și starea
emoțională.
 Noutatea zilei
 “În această dimineață, când am intrat în curtea grădiniței mi-am dat seama că am uitat drumul până la grupă și
așa a trebuit să cer ajutorul unei îngrijitoare pentru a ajunge sus. De aceea m-am gândit ca astăzi să discutăm
puțin despre grădinița și grupa noastră. ”
Etapa 2: Activități pe domenii experiențiale
DȘ- observarea grupei,decorul,mobilierul
Etapa 3: Actvități liber alese
1. Bibliotecă : fișă de lucru “La mine în grădiniță”
2. Joc motric : puzzle “Din jumătăți, întregul”
3. Construcții : din piese de lemn sau lego “Rafturi pentru jucării ”
Strategii Sistem de evaluare
didactice
Ob
Secvenţele Res. Metode Mijloace Forme de
oper Conţinutul Ştiinţific
. activităţii temp și didactice organizare Forme Metode
procede
e

Moment 1min Voi asigura condiţiile psiho-pedagogice


organizatoric necesare bunei desfăşurări a activităţii
(aerisirea sălii de grupă, pregătirea
materialelor necesare, aranjarea
mobilierului - scăunelele, măsuţe).

2min Captarea atenției se face printr-o Expunere Frontal Chestionare


orală
Captarea ghicitoare: Convrsaţia Evaluare
atenţiei Individual Continuă
Observare
„Mii și mii de jucării curentă

Cântece și poezii

Și prieteni cât se poate,

Unde le găsești pe toate?” („...grădiniță.”)

Răspunsul la ghicitoare este sugerat și de


planșa pe care este desenată grădinița
(intuirea materialului). Această planșă
este amplasată într-o zonă pentru a putea
fi bine vizualizată.
Anunţarea 1min În continuare, voi anunţa tema activităţii
temei şi ce urmează a fi desfăşurată „Astăzi Frontal Evaluare
enunţarea împreună vom discuta despre gradinita si Conversaţia Continuă
observare
obiectivelor grupa noastra dar si despre obiectele pe curenă
care le vedem,gasim și le folosim aici”. Explicatia
Individual

10min Observarea grădiniței începe de la mediul Conversația Imagini/


Planșe Frontal
chestionare
orală
O1 Dirijarea cel mai apropiat, adică sala de grupă.
învăţării în Copiii sunt întrebați pe rând, ce văd în
Observația
Individual
manieră
clasă. Se analizează culoarea mobilierului
integrată
și cu ocazia aceasta se verifică în ce
observare
măsură este stăpânită problema culorilor. curentă

Se precizează că în interiorul dulapurilor Frontal


Evaluare
se află paturile în care ei vor dormi după Continuă
ora prânzului. La măsuțele din grupă ei
chestionare
vor desfășura diferite activități (pictează, orală
Explicaţia
modelează, desenează, etc.), vor lua micul Conversatia
dejun și prânzul.
Individual
Se observă că în spate în colț se află zona
construcțiilor unde găsim piese, cuburi și Evaluare
Continuă
alte jucării cu care ei pot construi tot ceea
ce-și doresc.
O2
Se observă că în sala de grupă se află un
video-proiector și un casetofon.. Se
O3 precizează la ce folosesc aceste obiecte.

După ce se discută despre sala de grupă și


obiectele din ea, încolonați câte doi, se
iese pe holul grădiniței. Copiii descriu
imaginile care se află pe pereți. Li se arată
toaleta și ușile de ieșire, dar pe unde vor
avea voie să iasă numai însoțiți de părinți,
bunici și educatoare.

Li se evaluează cunoștințele despre Conversația


Imagini/
Planșe
Obținerea 5min mediul grădiniței și prin întrebări precum: Observare
performanței Explicația
Frontal
curentă

„Care este dulăpiorul tău?” Evaluare


Individual continua
Chestionare
„Care este pătuțul tău? orala

Copiii sunt întrebați ce anume le place cel


mai mult în sala de grupă.
Observare
curentă

Încheierea 1min Se vor face aprecieri individuale şi Conversaţia Recompense Frontal


Individual
Evaluare
Continuă
Observare
curentă
activității generale asupra felului în care au lucrat în
timpul activităţii.

S-ar putea să vă placă și