Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 08.10.2020
GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.16 TG.MURES
EDUCATOARE: Boanta Amalia-Sorina
GRUPA: mică
TEMA ANUALÃ DE STUDIU: “Cine sunt, suntem?”
TEMA INDEPENDENTA
TEMA SAPTAMANALA : “La mine îngrădiniță”
TEMA ACTIVITĂŢII : “Jucăriile plimbărețe ”
TIPUL ACTIVITĂŢII: insusire de noicunostinte
 ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE (ADE): DEC + DȘ
DEC- desen “Jucării din forme geometrice”
DȘ- sortare după formă (jetoane cu forme geometrice/jucării care au forme geometrice)
 ACTIVITATI LIBER ALESE DESFASURATE PE CENTRE DE INTERES (ALA) :
Bibliotecă- fișă de lucru “În lumea fermecată a grădiniței”
Construcții- din lego “Scăunelele din grădiniță”
Artă- Lipire “Jucării din bucăți ”

TRANZIŢII: - “Grădinița” ,“Orășelul”

DOMENIUL DE DEZVOLTARE : Dezvoltarea socio-emotionala


Dezvoltarea cognitivă și cunoașterea lumii

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
Pe parcursul şi până la sfârşitul activităţii preşcolarii vor fi capabili:

O1- Să sorteze cele 4 cartonașe în funcție de forma corespunzătoare.


O2-Să realizeze desenul cu trenulețul folosind de minim 2 ori figurile geometrice învățate.

STRATEGII DIDACTICE

METODE ŞI PRODECEE DIDACTICE:


-conversatia, explicatia, observatia, demonstratia

MIJLOACE DIDACTICE:
-imagini, cartonașe, planșe, figuri geometrice

FORME DE ORGANIZARE:
- Frontala si inviduala
SISTEM DE EVALUARE

Resurse temporale: 20minute

BIBLIOGRAFIE:***Ministerul Educației Naționale (2019),Curriculum pentru educația


timpurie , București
Scenariul zilei

Etapa 1: Activități de dezvoltare personală


Rutine: primirea copiilor, mersul la baie, micul dejun, gimnastica de înviorare
Tranziții: “Grădinița” , “Orășelul”
După sosirea copiilor în grupă, ei se vor așeza în semicerc, cu fața spre mine pentru a canta
„Ursuleții s-au trezit”.
 Salutul și prezența
 Se rostește „Azi dimineață m-am trezit/ Și către grădiniță am pornit !
o Astăzi e o nouă zi/ Bunădimineața, copii !”
 Urmând ca apoi să se realizeze prezența preșcolarilor.
 Calendarul naturii
 Se completează calendarul naturii prin întrebări adresate copiilor cu
privire la zi, anotimp, vreme și starea emoțională.
 Noutatea zilei
 “În această dimineață, când am”
Etapa 2: Activități pe domenii experiențiale DEC + DȘ
DEC- desen “Jucării din forme geometrice”
DȘ- sortare după formă (jetoane cu forme geometrice/jucării care au forme geometrice)
Etapa 3: Actvități liber alese
Bibliotecă- fișă de lucru “În lumea fermecată a grădiniței”
Artă- Lipire “Jucării din bucăți ”
Construcții- din lego “Scăunelele din grădiniță”
Sistem de
Strategii evaluare
O didactice
Secvenţel Re
b s.
op
eactivităţi te ConţinutulŞtiinţific Meto Mijlo Forme
For Meto
er. i mp deșip acedi de
dacti organi me de
roce
dee ce zare

Moment 1 Voi asigura condiţiile psiho-


organizato mi pedagogice necesare bunei
n
ric desfăşurări a activităţii
(aerisirea sălii de grupă,
pregătirea materialelor
necesare, aranjarea
mobilierului - scăunelele,
măsuţe).

2 La captarea atenției voi Expune


re
Frontal Chestion
are orală
Captareaa mi
n
aduce în fața copilașilor un Evaluar
tenţiei tren de jucărie, pe care îl
Convrs Individu
al
e
Continu Observar
aţia
ă e curentă
vom observa.
Anunţare 1 În continuare, voi anunţa
atemeişien mi tema activităţii ce urmează a Frontal Evaluar
n
unţareaob fi desfăşurată „În acestă zi Conver
saţia
e
Continu observar
iectivelor vom discuta despre jucăriile ă e
plimbărețe din grupa Individu
al
curenă

noastră”. Explica
tia
10 Ne vom așeza pe covoraș și Conver
sația Frontal
chestion
are orală
mi
O1 Dirijarea n din cutia misterioasă a
învăţării grupei o să scot o mulțime Observ Individu
în ația al
de jetoane care conțin
manieră
integrată obiecte formate din pătrate
observar
și cercuri.Le vom sorta în e curentă

funcție de formă.
Frontal Evaluar
e
Cerc- Continu
ă chestion
are orală

Explica
ţia
Conver
satia Individu
Pătrat- al
Urmând ca apoi să desenăm
un trenuleț doar din formele
geometrice învățate azi.

Pentru obținerea Conver


Obținerea 5 performanței voi iniția sația Observar
performan mi colectivul de copii pentru a
e curentă
n Explica Frontal
ței ția Evaluar
răspunde la diferite intrebări Individu e
referitoare la ce am realizat al continu Chestion
a are orala
azi impreună la activitatea
noastră.

Încheiere 1 Se vor face aprecieri Conver


saţia
Recomp
ense
Frontal
Individu
Evaluar
e
Observar
e curentă
aactivității mi
n
individuale şi generale al Continu
ă
asupra felului în care au
lucrat în timpul activităţii.

S-ar putea să vă placă și