Sunteți pe pagina 1din 11

Proiect didactic

Tema: „Stiu sa invat?...a invata sa invat”

MOTTO: “Analfabetul de maine nu va fi cel care nu


stie sa citeasca, ci va fi cel care nu a invatat cum sa
invete.” (Alvin Toffler)

Pr1`oiect didactic

1
Obiectul de studiu: Consiliere și orientare
Modulul : Managementul informaţiilor şi al învăţării
Subiectul lectiei: „Stiu sa invat?...a invata sa invat”
Scopul: formarea deprinderilor de planificare eficienta a timpului de studiu
Tipul lectiei: formare de priceperi si deprinderi
Durata:50 min
Obiective operationale:
O1 – sa defineasca corect conceptul de invatare ( a invata );

O2 – sa identifice momentele propice ale zilei pentru realizarea temelor;

O3 – să identifice stilul propriu de învăţare;

O4 –să aplice elemente de management al timpului pentru succesul în învăţarea


şcolară.

Metode si procedee: brainstorming, conversaţia, expunerea, dialogul dirijat,


studiul de caz, demonstrația,explicatia , metoda ciorchinelui.
Materiale didactice : chestionarul, fişă de lucru , telefoane ,tabla,creta.
Forme de organizare: frontale,individuale.

BIBLIOGRAFIE:

1.A.Baban,Consiliere educationala-Ghid metodologic pentru orele de


consiliere,ed.Asociatia de Stiinte Cognitive din Romania ,2008;
2.Andrei Barna (coordonator): „Îndrumar metodic pentru practica pedagogică”,
Editura Europlus, Galaţi, 2006;
3.Alexandru Gheorghe ş.a.: „Dirigenţia şi consilierea – ghid metodologic”,
Editura „Gheorghe Alexandru”, Craiova, 2006;
4. Dicţionarul explicativ al limbii române (DEX), Editura UNIVERS
ENCICLOPEDIC, Ediţia a II-a, Bucureşti, 1998.

2
Desfăşurarea activităţii

Momentele Resurse Evalu


Metode şi Forme de
instruirii Activitatea profesorului Activitatea elevului materi- are
procedee organizare
(timp) ale
1Moment Profesorul saluta elevi,verifica Elevi saluta ,isi pregatesc Conversaţia Frontal Sala de Obser
organizatoric prezenta,creeaza conditiile psihologice optime cele necesare orei de clasa, varea
(2 min) pentru desfasurarea lectiei(organizeaza consiliere. mese, comp
clasa),pregateste materialele necesare scaune, ortam
orei,stabileste reguli de disciplina. tabla, entul
creta, ui
flipchart, elevil
videoproi or
ector.
2.Captarea Captarea atenţiei se va realiza cu o activitate ,
atentiei( min) care are şi rol de a destinde atmosfera , de a
relaxa elevii dar şi de trecere la subiectul care Obser
urmează a fi dezbătut. Foi,instru varea
mente de curen
Stârnirea interesului pentru activitatea care
scris.
urmează printr-un joc: ta
Elevii se implica in
Citeşte următoarea listă care cuprinde Anali
activitate,incearca sa retina cat
20 de cuvinte: mai multe cuvinte. za
prun, lung, carton, roată, itinerar, Conversaţia Frontal rasap
servietă, trandafir, tuns, gurmand, unsur
vesel, tezaur, castravete, dezvolta, Exerciţiul ilor .
dentist, destept, aloe, divin,
recidivist, dus, castane.
După ce le-ai citit, reprodu-le pe care cele care
îţi vin în minte.
Câte ai reţinut, ce fel de cuvinte ai reţinut
Elevii raspund .
(intuitive sau abstracte, uzuale sau neuzuale ). Individual
Când eşti mai productiv, în varianta memorări

3
vizuale sau auditive.

O sa urmarim un scurt filmulet despre stilurile Elevii asculta profesorul.


de invatare. Conversatia

https://youtu.be/bGxn9LEt8xo

STOP! Elevi să se oprească o clipă şi să


se gândească la viaţa lor, la propriile provocări
şi la forţa interioară pe care cu siguranţă cu
toţii o avem, şi să răspundă la întrebarea:
Cum învăţ?
Memoria nu acţionează haotic, la
întâmplare, ci se conduce după o serie de legi,
care, cunoscute, pot ajuta.
Conform datelor psihologice cognitive,
omul retine 10% din ceea ce citeşte, 20% din
ceea ce aude, 30% din ceea ce vede, 50% din
ceea ce vede şi aude în acelaşi timp, 80% din
ceea ce spune, 90% din ce spune şi face în
acelaşi timp.

3.Anunţarea Conversatia Frontal


temei Tema orei de azi vă vine în ajutor prin expunerea
lecţiei precum Ob. informaţii care vă ajută să vă îmbunătăţiţi -Elevi sunt atenti.
şi a obiectivelor 1 metodele şi tehnicile de învăţare.
acesteia
(2 min)
4.Desfăşurarea   - Astazi, la ora vom discuta despre modul     Anexa 1
propriu-zisă a Cum stim sa invatam?, unde si cand este bine
lecţiei Ob. Aprec

4
(25 min) 1 sa ne pregatim pentru a doua zi, de asemenea ieri
vom realiza impreuna  pasii unei -Elevii constientizeaza Brainstorming verba
Ob. invatari eficiente . obiectivele si vor scrie apoi le
2 Se defineşte învăţarea: titlul in caiete. ,învățarea prin Autoe
Elevi vor folosi telefoanele. descoperire,co valua
nversația Frontal
Învăţarea este o activitate conştientă, rea
practică şi intenţionată cu care dobândiţi
anumite cunoştinţe şi competenţe.
Conversatia
 - Copii, ce inseamna a invata?
-Elevi asculta povestea
   Se realizeaza o schema la tabla aplicand
metoda ciorchinelui prin care elevii vor da si Pe grupe
alte sinonime ale verbului „a invata”. Ei vor
apela si la dictionarul limbii romane pentru a Individual
da cat mai multe informatii. - Elevii vor rezolva sarcina si Evalu
vor prezenta concluziile. area
Metoda
Ob.     Se prezinta o poveste in care sunt prezentate ciorchinelui
raspu
1 personaje cu care elevii se pot nsuril
identifica.ANEXA 1 or;
Ob.
2   - Care sunt motivele pentru care Andrei nu
reuseste sa-si faca temele, iar atunci cand le
face, sunt pline de greseli? Conversatia

Ob.    - Cum si cand este indicat sa ne pregatim


3
temele?

- la masa de lucru (birou), dupa odihna; Frontal


- elevii raspund la intrebarii
- trebuie evitate zgomotele;

5
- camera trebuie sa fie luminata si aerisita;

- informatiile se retin cel mai bine dimineata


intre orele 9-10 sau dupa-amiaza intre 17-19;

- dupa 30-40 min. de studiu se face o pauza de Posibile raspunsuri


15-20 min. pentru odihna. - a economisi timp si efort;
-a sti cum sa invatam singuri
“Invatatura la om comoara, si munca cheia , pe tot parcursul vietii;
ei. Pazeste bine cheia, ca sa nu pierzi
comoara.” -a face fata salturilor
Concluzia profesorului: informationale.
Toti elevii trebuie sa invete “ a invata” in
mod stiintific, sa cunoasca principalele reguli
si metode de “invatare eficienta” .
Profesorul lanseaza intrebarea:
Ce inseamna a sti sa inveti eficient ?
(se comenteaza parerile elevilor)

5.Obtinerea Deci, a invata inseamna a asimila o lectie, o


performanţei regula,  a dobandi cunostinte prin studiu.
(10 min)
  Elevii citesc povestioare in care se ilustreaza Elevi rezolva sarcina de
exemple sau contra exemple pentru un stil lucru,iar apoi prezinta fiecare Explicaţie Fise de Evalu
rezultatul muncii sale. lucru, area
eficient  de invatare. raspun
surilor
Din aceste studii de caz si din discutiile care scrise.
vor urma, vor putea fi extrase regulile unei
invatari eficiente.  Frontal
Ob.
3

6
Elevii participă la discuţii.
   Regulile unei invatari eficiente:
  ,braimstormin
-          citirea integrala a lectiei; g,
Elevii retin regulile unei
tabla,creta
Ob. -          citirea atenta; invatari eficiente. ,flipchart.
conversatia.
4
-          realizarea unui rezumat, a unei scheme
a lectiei;

-          invatarea logica;

-          repetarea;

-          reproducerea rezumatului;

Voi prezenta elevilor un filmulet scurt:

https://youtu.be/SyPmSM10Yw4

6.Încheierea - După terminarea lecţiei fac aprecieri la nivelul - Elevii sunt atenți.
activitatii elevilor şi a grupurilor care au fost activi şi au
2 min contribuit la desfăşurarea în mod optim a acestei
lecţii. -Elevii Raspun interesati la
In continuare fiecare elev va spune/scrie pe un intrebari.
pos-it posibile motive pt.care invata. posibile raspunsuri: Evalu
Conversaţie area
Frontal orala
- Invat pentru ca imi place

- Invat ca sa fiu lasat  mai


Se selecteaza raspunsurile mai semnificative si

7
se discuta.
iber.

- Invat pentru ca mi s-a


promis ceva ( bani, o
excursie, o haina, e.t.c.)

- Invat ca sa fiu o buna


profesionista, sa devin
cineva,

- Invat sa fiu apreciata de


colegi, prieteni, familie,

8
ANEXA 1

            Andrei, este un baiat de varsta voastra, care vine destul de des fara sa invetre la
scoala. Dar haideti sa vedem cum arata o zi obisnuita din viata lui Andrei. Pai, suna
clopotelul. „Gata, s-a mai sfarsit o zi”, isi spune Andrei si porneste spre casa. Ajuns acasa,
se schimba, mananca, apoi se apuca sa invete in sufragerie, cu televizorul deschis, ca sa mai
poata trage cu ochiul din cand in cand . Bunica tot intra si iese, sora lui Andrei vorbeste la
telefon cu prietena ei, tot in sufragerie, si uite ca deja a trecut o ora si Andrei nu a invatat
mai nimic. „Ah, imi trebuie manualul de romana, isi spune Andrei, unde mi-oi fi lasat
ghiozdanul?” se intreaba Andrei si porneste in cautarea manualului. „L-am gasit! Inapoi la
treaba!dar cine ma striga la poarta? A, e Dragos, vrea sa ies cu el la fotbal. Ar trebui sa-mi
fac intai temele, dar lasa, le fac cand ma intorc” isi spune Andrei si fuge afara. Se intoarce
acasa dupa 3 ore, obosit. Nu mai are chef de nimic. Totusi se apuca , dar telefonul ii atrage
atentia din nou. In cele din urma, adoarme cu capul pe caiet. Viseaza ca invata, dar
realitatea este ca maine, din nou, Andrei va merge la scoala cu lectiile neinvatate. 

          

9
ANEXA 2

            1. Mihai este elev in clasa a VI-a. Peste trei saptamani urmeaza sa aiba teza la
romana, dar inca nu s-a apucat de invatat; el se gandeste ca-i va fi mai usor sa retina
informatiile daca le invata doar cu cateva zile inainte de teza.

            - Sunteti de acord cu Mihai? Ce l-ati sfatui?

(Atunci cand volumul materiei de invatat este mai mare – cum ar fi de ex. pentru o teza –
trebuie realizata o planificare in timp a materiei, astfel incat in ultimele zile sa se repete ceea
ce s-a asimilat.)

            2. Adela este colega de clasa cu Mihai. Spre deosebire de acesta, ea s-a apucat din
timp de invatat. In fiecare zi invata cate o lectie si imediat dupa ce o retine o repeta de cate 5-
6 ori. In ziua urmatoare, trece la alta lectie din manual.

            - Este corect modul in care procedeaza Adela?

           

            3. George are obiceiul sa invete intins in pat sau la masa in timp ce rontaie cate ceva.
De multe ori nu se mai poate concentra pentru ca i se face somn sau foame in timp ce invata.
Sora sa,      Ioana, invata stand in fotoliu in fata televizorului. De multe ori privirea ii este
atrasa de cate o melodie dar ea spune ca este atenta doar la invatat.

            - Ce parere aveti despre modul in care invata George si Sora sa Ioana? Cum ar trebui
sa fie locul in care invatam?

(Locul unde invatam trebuie sa fie special pentru invatat, la birou, de ex. Acest  loc trebuie sa
fie bine aerisit, luminat, fara televizor sau casetofon in functiune. Invatarea pe muzica este
posibila pentru unele persoane, cu conditia ca sonorul sa nu fie prea tare.)

           

10
            4. Bogdan vrea sa termine cat mai repede ce are de invatat pentru lucrare ca sa poata
iesi afara; ca urmare, isi planifica sa se aseze la birou si sa nu se mai ridice 3-4 ore, pana nu isi
va termina materia pentru lucrarea la romana, cat si celelalte teme. Dupa o ora constata ca nu
prea se mai poate concentra, dar nu se ridica de la birou. Incepe sa rasfoiasca o revista din
sertar si viseaza cu ochii deschisi, gandindu-se ca asa se va odihni incat sa poata invata din
nou.

            - Sunteti de acord cu modul in care si-a propus Lucian sa invete? Ce credeti ca nu este
bine? Cum ar trebui sa procedeze acesta?

(Pauzele sunt deosebit de importante. Dupa 50-60 min. sunt necesare 10-15 min. de pauza, iar
dupa 2-3 ore de invatat este nevoie de o pauza mai lunga. Visatul cu ochii deschisi nu ajuta cu
nimic este un timp mort, trebuie sa alegem o activitate diferita de cea de invatare, care sa ne
relaxeze.

           

            5. Maria si-a planificat bine timpul si materia pe care o are de invatat pentru teza. Se
asaza la birou cu cartea in fata si incearca sa citeasca cat mai atenta o lectie. Citeste pana cand
i se pare ca stie lectia bine, dar cand mama ei ii pune o intrebare nu reuseste sa raspunda. Ii
spune mamei: „Nu asa, intreaba-ma sa-ti spun lectia de la inceput – doar o stiu!” 

             - De ce credeti ca nu a stiut Maria sa raspunda la intrebarile puse de mama ei? Cum
ati sfatui-o pe Maria sa invete astfel incat sa tina minte mai usor si sa nu se incurce la
intrebari?

( Ar trebui sa realizeze un rezumat sau o schema a lectiei. Sa invete logic apoi sa repete.)

11

S-ar putea să vă placă și