Sunteți pe pagina 1din 6

Proiect didactic

Instituția: Liceul Special pentru Deficienți de Vedere Buzău

Student propunător: Florian-Iulian Ionașcu

Data: 16.12.2022

Clasa a IV-a

Arie curriculară: Limbă și comunicare

Disciplină: Limba și literatura română

Subiectul lecției: „Moș Crăciun”

Tipul lecției: fixare și sistematizare

COMPETENȚE GENERALE:

1. Receptarea de mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

2. Exprimarea de mesaje orale în diverse situaţii de comunicare

3. Receptarea de mesaje scrise, în contexte de comunicare

4. Redactarea de mesaje în diverse situaţii de comunicare

COMPETENȚE SPECIFICE:

1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de
comunicare previzibile

2.5. Manifestarea interesului pentru participarea la interacţiuni orale

4.2. Redactarea unor texte funcţionale scurte pe suport de hârtie sau digital

La finalul lecției toți copiii vor fi capabili:

O1 – să identifice sinonimul contextual al unui cuvânt dintr-un text audiat

O2 – să alcătuiască un enunț cu acest sinonim și cu un pronume de politețe

O3 - Să-i scrie o scurtă scrisoare Moșului folosind pronume personale


O4 – să identifice un pronume personal dintr-o propoziție aflată în textul audiat

O5 – să precizeze persoana, numărul și genul pronumelui personal identificat

Resurse

1. Metodologice

Strategii didactice:

a. Metode și procedee: conversația, descrierea, explicația, demonstrația,


exercițiul
b. Mijloace de învățământ

Instrumente de scris: picht-uri/perkins-uri, caiete, stilouri

c. Formă de organizare: activitate frontală


d. Forme și tehnici de evaluare: observare sistematică, aprecieri verbale,
acordarea de calificative
2. Temporale: 45 minute
3. Umane: clasa are un număr de 7 elevi
4. Bibliografice:

Programa şcolară pentru disciplina “Limba şi literatura română”, clasa a IV-a, aprobată prin
ordin al ministrului nr. 3702/21.04.2021

https://ziarulunirea.ro/povestea-sau-legenda-lui-mos-craciun-300952/

https://ro.wikipedia.org/wiki/Mo%C8%99_Cr%C4%83ciun

Scenariul activității

În etapa de organizare se pregătesc toate resursele necesare pentru


desfășurarea lecției.

În etapa de reactualizare a cunoștințelor va avea loc o mică discuție despre


pronumele personale și de politețe. Se va pune întrebarea: Când ne adresăm lui Moș
Crăciun folosim un pronume personal sau de politețe?” Această discuție constituie
punctul de plecare pentru subiectul lecției.

În etapa de captare a atenției va fi citită poezia „E-mail către Moș Crăciun”


(compoziție proprie):

„Moș Crăciune, Moș Crăciune,

Nu te supăra pe mine,

Lungă-i lista ce ți-oi spune.

Și ca să îți spun concret,

Știu c-ai gaură-n buget,

Știu că Fiscul te-a falit,

Și-ai atâtea de plătit.

Asta e birocrația,

Asta-i criza-n România,

Și totuși, eu te-oi ruga,

Citește și lista mea.

Vreau în ziua de Crăciun,

Un telefon foarte bun,

O tabletă cu-Android,

Un computer cu Joystick.

Aș mai vrea, te rog frumos,

doar o consolă Xbox,


Aș mai vrea, dacă se poate,

Samsung Galaxy S7.

Foaie verde și-o lalea,

Asta este lista mea,

Mail-ul acum ți-l trimit,

Ca să-l termini de citit,

Și în seara de Ajun,

Te aștept, Moșule bun.”

După aceea, le vor fi prezentate elevilor obiectivele pe înțelesul lor: vor asculta un
text scurt, vor avea de descoperit un pronume personal și vor spune care este persoana (I/a
II-a/a III-a), numărul (singular/plural) și genul acestuia (masculin/feminin), vor căuta un
sinonim pentru unul dintre cuvintele textului, vor alcătui o propoziție cu acest sinonim și cu
un pronume de politețe.

În cadrul etapei desfășurării demersului didactic se citește textul din anexă.

După aceea, copiii trebuie să găsească, raportându-se la text, un sinonim pentru un


cuvânt din text și să alcătuiască un enunț cu acesta și cu un pronume de politețe.

Va fi citită mai apoi o propoziție din text care conține un pronume personal, elevii
având sarcina de a-l identifica și de a preciza persoana, numărul și genul acestuia.

În etapa de obținere a performanței, elevii vor compune o scurtă scrisoare către Moș
Crăciun.

Lecția se încheie cu etapa aprecierilor finale, în care se dă un feedback privind


participarea la lecție, se notează elevii care au fost activi și se prezintă tema pentru acasă:

Imaginează-ți că tu ești Moș Crăciun și aduci cadouri sub brad. Ce cadouri aduci și pentru
cine sunt, folosind pronumele personale și cel puțin un pronume de politețe.
Anexă

La marginea unui oraș, cu mult timp în urmă, trăia un meșter bătrân care făcea jucării.
Tot anul meșterea la ele cu dragoste și răbdare. Erau minunate și nu semănau una cu alta.

Povestea lui Moș Crăciun începe în Ajunul Crăciunului, când bătrânul meșter pleca
din oraș să-și vândă jucăriile. Oamenii din acel oraș nu erau prea bogați. Meșterul le vindea
jucăriile pe mai nimic, dar asta nu-i scădea cu nimic bucuria de a face jucării de care copiii
să se bucure, după datină, în dimineața de Crăciun. Într-un an, meșterul vânduse toate jucările
și se întorcea spre casă. La marginea orașului s-a oprit să privească o fereastră. Știa că acolo
locuiește o familie săracă și se întreba ce jucării or fi primit copiii din această casă.

Trei copii visau cu voce tare:

- Daca am avea un soldățel de plumb, numai unul, ne-ar fi de ajuns…

- Ne-am juca împreună și nu ne-am certa niciodată pentru el.

Bătrânul știa că nu mai avea nicio jucărie și tare ar vrea să le dăruiască măcar una.
Dar ce minune! Tocmai un soldățel de plumb răsărise, nu se știe de unde, în fundul sacului.
Și, astfel, dorința celor trei frați sârmani s-a îndeplinit.

În drum spre casă, bătrânul gândea: „Aș vrea să fac atât de multe jucării, încât să
dăruiesc câte una fiecărui copil din lume, dar mai ales celor sârmani, cărora n-are cine să le
cumpere”. Și acum mergând așa, pe gânduri, văzu în zăpadă un pui de căprioară care-l privea
cu ochi triști.

- Sârmană făptură, ce te doare?

Se pare că puiul de căprioară se rănise la un picior. Cum a știut și cu ce a avut la îndemână,


bătrânul i-a legat rana și l-a ajutat să se ridice.

Atunci, făptura aceea gingașă i-a vorbit cu glas limpede ca de copil:

- Acum văd că ai o inimă bună. Dorința ți se va îndeplini.

Ca din pământ a apărut o sanie fermecată purtata în zbor de niște reni minunați.

Și bătrânul s-a înălțat cu ei în slava cerului înstelat, spre o lume de basme. Chiar și hainele
lui sărăcăcioase se preschimbaseră în niște haine neobișnuite de culoare roșie.
N-ar fi putut spune cât și pe unde l-a purtat sania fermecată. Într-un târziu, a simțit
cum coboară lin într-un ținut înzăpezit, unde îl aștepta o căsuță cu ferestre luminate. O
mulțime de pitici ca și cei din povești l-au întâmpinat bucuroși.

Piticii erau harnici și îndemânatici, gata să se apuce de treabă. Materialele se găseau din
belșug, căci, nu se știe cum, se înmulțeau mereu și nu se terminau niciodată. Iar bătrânul
meșter priceput îi îndruma pe pitici și împreună făceau jucării, mereu mai multe și mai
frumoase. Pentru fiecare copil din lume, jucăria pe care și-o dorește.

Data:

Semnătură director:

S-ar putea să vă placă și