Sunteți pe pagina 1din 8

Proiect de activitate

Data: 15.06.2017

Unitatea de învăţământ: Liceul Teologic Baptist Emanuel Oradea

Grupa: mijlocie

Educatoare:

Propunătoare: T I M

Tema anuală:

Tema săptămânală:

Tema activității: ” La cireşe”

Forma activităţii: Activitate integrată (DLC+DOS-activitate practică)

Tipul de activitate: : consolidarea deprinderii copiilor da a asculta povestirea


educatoarei şi de a realiza o lucrare practică

Scopul:

 Formarea deprinderii copiilor de a se concentra şi asculta cu atenţie o


poveste;
 Formarea capacităţii de a aprecia fapte bune şi a dezaproba fapte rele.
 Formarea deprinderii de a lipi într-un spaţiu dat folosind tehnici şi ustensile
cunoscute;
 Educarea atenţiei şi a simţului estetic;

OBIECTIVE DE REFERINTĂ:
 Să recepteze un text care i se citeşte sau i se povesteşte, înţelegând în
mod intuitiv caracteristicile expresive şi estetice ale acestuia;
 Să fie capabil să realizeze lucrări practice inspirate din natură,
valorificând deprinderile de lucru însuşite;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
DLC:
- O1- să asculte cu atenţie conţinutul poveştii;
- O2- să reţină desfăşurarea evenimentelor în ordinea succesiunii
întâmplărilor;
- O3- să combată trăsăturile negative;
- O4- să stabilească pe baza comportamentului personajelor trăsăturile
dominante ale acestora;
- O5- Să se exprime corect din punct de vedere gramatical, folosind un limbaj
adecvat;
DOS:
 O5- să recunoască materialele puse la dispozitie şi tehnicile necesare pentru
realizarea compoziţiei;
 O6- să respecte ordinea etapelor de lucru;
 O7- să păstreze acurateţea lucrării;
 O8- Să aprecieze lucrările pe baza criteriilor stabilite.

STRATEGII DIDACTICE:

 Metode şi procedee didactice: Povestirea, observaţia, conversaţia, explicaţia,


demonstraţia, exerciţiul, munca individuală.
 Materiale didactice: imagini cu povestea, ghicitoare, elementele din care
este compus cireşul, planşete, lipici,

Forma de organizare: frontal, individual

Locul de desfăşurare: sala de grupă.

Durata: 30 min.

BIBLIOGRAFIE:

 „Laborator preşcolar” – Ghid metodologic, Ediţia a II-a revizuită, Liliana


Ezechil, Mihaela Păişi Lăzărescu, Editura V&I Integral, Bucureşti, 2002
 “Sugestii metodologice pentru aplicarea noului curriculum – Activitati
integrate din cadrul proiectelor” – Editura Diana
 “ Educatia timpurie – ghid metodologic pentru aplicarea curriculumului
prescolar” , -Adina Glava, Maria Pocol, Lolica-Lenuta Tătaru
(coordonatoare), Editura PARALELA 45, 2009
 Ioana Greabu -„ Basme, poveşti, povestiri – culegere”; Ed.Didactică şi
Pedagogică R.A., Bucureşti 1995
Desfăşurarea activităţii

ETAPELE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


ACTIVITĂŢII DIDACTICE
1.Moment Pentru buna desfăşurare a activităţii
organizatoric se vor lua măsuri organizatorice:
- aerisirea sălii de grupă; Conversaţia Comportamentul
- pregătirea materialului
didactic;
- aranjarea copiilor pe scaune

2.Captarea Se va realiza printr-o poezie Interesul pentru


atenţiei ghicitoare: conţinutul poeziei
„În grădina lui Pandele ghicitori
E un pom plin cu mărgele
La culoare-s roşii toate, Ghicitoarea
Cu codiţe-mperecheate.

Mingişoare roşioare,
Strălucesc frumos la soare
Cu codiţele perechi,
Să le pui după urechi”.

3.Reactualizarea - Ce sunt cireşele? Conversaţia Orală-


cunoştinţelor - În ce anotimp se coc cireşele? Cunoştinţele
-Ce culoare şi ce formă au cireşele? copiilor despre
- Unde cresc cireşele? acest fruct

4. Anunţarea - Copii, astăzi vă voi povesti o


temei şi a poveste care se numeşte „La Cireşe”, Observarea
obiectivelor de Ion Creangă. El este cel mai mare comportamentului
povestitor al românilor. Voi va Conversaţia
trebuii să ascultaţi şi să ţineti minte,
deoarece la sfârşit o să răspundeţi la Explicaţia
întrebări din poveste iar dacă sunteţi
foarte atenţi şi cuminţi o să primiţi o
recompensă.
Cireşele sunt fructe foarte sănătoase
deoarece ele conţin multe vitamine.
Sunt foarte bune pentru creier,
îmbunătăţesc memoria, poate şi
personajul nostru principal din
poveste ştia acest lucru, din acest
motiv poate a făcut această faptă, pe
care am să v-o citesc îndată.

5. Dirijarea DLC – Educarea limbajului


învăţării Se expune conţinutul poveştii, Expunerea
folosindu-se inflexiunile vocii,
mimica şi gestica corespunzătoare Observarea
pentru a trezi emoţii şi pentru a comportamentului
asigura motivaţia învăţării.
Cuvintele necunoscute le voi explica
în momentul în care vor fi folosite.
Povestea este expusă după
următorul plan, iar după fiecare idee
Povestirea prezentându-se ilustraţiile.
propriu zisă 1. Într-o vară, prin luna iunie,
aproape de Moşi, Nică a poftit
să meargă la cireşe, adică să
fure nişte cireşe de la Moş
Vasile, fratele cel mare al
tatălui său. S-a dus la el acasă
şi s-a prefăcut că îl caută pe
vărul său, Ioan, ca să meargă
la scăldat.
2. Mătuşa Mărioara, mama lui
Ion, i-a spus că e plecat cu
tatăl său să aducă nişte
sumani, nişte ţesături de lână,
acestea erau ocupaţiile celor
ce locuiau aici, căci nu aveau Observarea
pământ. comportamentului
3. Bucuros, Nică, s-a prefăcut că
pleacă la scăldat, a ieşit şi s-a
oprit drept la cireşe. S-a suit în
pom şi a început grăbit să-şi
umple cămaşa de cireşe. Până
când s-a trezit cu mătuşa
Mărioara în dreptul cireşului
dar şi cu o jordie în mână. Explicaţia
4. Atunci, Nică a sărit din pom
drept în stratul de cânepă, care Expunerea
ajungea până la brâu. Mătuşa
după el prin cânepă. Când a
ajuns la gard, Nică s-a întors,
neavând timp să îl sară.
Mătuşa, după el, şi uite aşa
până ce au pus toată cânepa la
pământ. Într-un moment
mătuşa s-a împiedicat şi a
căzut iar Nică a sărit gardul şi
a fugit acasă.
5. Seara, moş Vasile, a venit la
tatăl lui Nică să-i ceară
socoteală. Unchiul era şi el la
fel de cărpănos ca şi mătuşa
Mărioara. Tatăl lui Nică a
plătit paguba apoi, întors acasă
i-a tras vinovatului o
chelfăneală, ca să se sature de Explicaţia
cireşe.
6. Aşa a văzut Nică cum s-au Expunerea
împlinit vobele spuse de
mama când adunase pe furiş
smântâna de pe oale, că
Dumnezeu nu îl ajută pe cel
care fură. Nu numai atât, dar Observarea
acum îi era ruşine de mătuşa comportamentului
Mărioara, de unchiul Vasile,
de vărul Ion şi de toţi băieţii,
dar mai ales de fetele din sat.
Noi suntem copii cuminţi şi nu
furăm cireşe! Acum vă propun să
facem şi noi un cireş cu multe cireşe,
pentru toţi copiii de la voi din grupă, Explicaţia
dar înainte de a realiza acel cireş
bogat, trebuie să culegem cireşele
care le vom pune în el! Pentru
aceasta ne vom juca un mic joc care
se numeşte ,,Culgem cireşe”, fiecare
Tranziţie copil o să vină şi o să culeagă câteva Exerciţiul
cireşe pe care le va ţine în mânuţă şi
va merge cu ele la loc ca să le
lipeasca.

DOS- Activitate practică

După ce am ocupat loc la măsuţe le Conversaţia


voi da copiilor instrucţiunile de
lucru:

Prima dată vom lipi trunchiul Explicaţia


cireşului, iar apoi vom lipi coroana.
Vom luăm trunchiului cireşului în
mână, îl vom aşezăm pe planşetă şi
vom aplica lipiciul . Lipiciul se va
aplica de la mijloc spre exterior, iar
apoi vom lipi trunchiul cireşului în
partea de jos a foii. După aceea se va
lipi coroana cireşului iar apoi
cireşele şi codiţele
Observarea
Vom executa exerciţii pentru mâini :
comportamentului
- „Plouă”, „cântăm la pian”, Exerciţiul
„mâinile în faţă, deschidem şi
închidem pumnii”.
Conversaţia
Voi da semnalul de începere a
lucrului . Pe parcursul activităţii voi Exerciţiul Observarea
da indicaţii cu privire la respectarea modului de lucru
cerinţelor şi a tehnicilor de lucru. De
asemenea voi atrage atenţia asupra
aplicării unei cantităţi potrivite de
lipici, pentru a păstra aspectul îngrijit
al lucrării. Voi da indicaţii acolo
unde este cazul şi voi nota numele
copiilor pe lucrări.

Înainte cu câteva minute de


expirarea timpului de lucru, voi
atenţiona copiii să se apropie de
final. După semnalul de încetare al
lucrului vor fi evaluate lucrările
copiilor după următoarele criterii :

- corectitudinea lipirii elementelor

- finalitatea lucrării

- acurateţea

6. Obţinerea Fixarea conţinutului se va face prin


performanţei prezentarea imaginilor din poveste
prin intermediul întrebărilor:
- De la cine a furat Nică Conversaţia
cireşele? Evaluarea
- Pe cine căuta Nică când s-a Explicaţia răspunsurilor
dus la Mătuşa Mărioara?
- Care era adevăratul motiv
pentru care s-a dus la mătuşa?
- Ce a făcut Nică după ce s-a
prefăcut că pleacă la scăldat?
- Cu cine s-a trezit în dreptul
cireşului?
- Ce avea mătuşa Mărioara în
mână?
- Cine a venit seara la el acasă
să ceară socoteală?
- Ce i-a făcut tatăl lui Nică după
aceea?
7. Asigurarea - A procedat corect Nică?
retenţiei şi a - Ce ar fi trebuit să facă? Problematizar Aprecieri pozitive
transferului - Voi dacă eraţi în locul lui ea asupra exprimării
Nică ,ce-aţi fi făcut? Conversaţia copiilor
Copiii vor spune titlul şi autorul
poveştii?

8. Încheierea Aprecierea modului cum s-au Conversaţia


activităţii comportat copiii şi cum au răspuns.
Copiii vor fi serviţi cu cireşe

S-ar putea să vă placă și