Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

Data: 29.03.2019
Grupa: Mică C
Educatoare: Onaca Iuliana Carmen
Tema anuală de studiu: Când, cum și de ce se întâmplă?
Tema săptămânii: Parfum de primăvară
Tema activității: „Grădina cu flori”
Categoria de activitate: ADE A.I. – DLC + sDOS + sDS
Formă de realizare: joc didactic + lipire +joc didactic
Competența generală: Exprimarea de mesaje orale în diverse situații de comunicare
Competența specifică: Respectarea regulilor de exprimare corectă în diferite contexte de comunicare
Scopul activității: Însușirea corectă de către copii a formelor de singular și plural ale substantivelor,
precum și formarea deprinderii de a le include corect în propoziții.
Sarcina didactică: alegerea jetonului cu una sau mai multe imagini, exprimarea corectă a singularului și
pluralului, formularea de propoziții; valorificarea lucrărilor realizate în formularea de propoziții
Regulile jocului:
o Copiii acționează cu materialul, rezolvă sarcina dată, aplaudă răspunsurile corecte;
o Copiii aleg un jeton (floare), denumesc imaginea și găsesc opusul acestuia, singularul sau pluralul
o Copiii alcătuiesc propoziții folosind corect substantivele la singular și plural
Elemente de joc: surpriza, aplauzele, poezii ritmate, bagheta magică, mingea;
Obiective operaționale:
-să denumească florile din coș și din imagini;
- să pronunțe singularul și pluralul substantivelor;
- să formuleze propoziții cu substantive la singular și plural, corecte din punct de vedere logic și gramatical ;
- să lipească coronula (mijlocul narcisei) pentru a realiza floarea;
- să formeze grupe cu o narcisă și mai multe narcise, denumind grupa formată.
Strategii didactice:
o Metode ș procedee: conversația, observația, explicația, demonstrația, exercițiul, problematizarea,
jocul;
o Mijloace didactice: Păpușa Sanda, coș cu flori de primăvară, imagini și jetoane cu flori, tablă
magnetică, farfurii de carton, siluete narcise, lipici, pensule, forme pentru brioșe, machetă
o Forme de organizare: frontal, inidividual;
Modalități de evaluare:
o Tipul de evaluare: continuă/formativă;
o Metode de evaluare: evaluare orală, observarea sistematică a activității copiilor
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Nr Evenimentu Conţinutul ştiinţific Strategii Evaluare


crt l didactice
didactic
Organizez spaţiul şi climatul educativ într-un mod
1. Moment optim desfăşurării activităţii propuse:
organizatoric - dispunerea mobilierului în semicerc şi în formă de
careu deschis;
- pregătirea materialului didactic;
- organizarea grupei de copii.
Se realizează cu ajutorul păpușii Sanda care le-a
2. Captarea adus copiilor mai multe surprize. conversaţia Observa
atenţiei Sanda a venit azi la noi, pentru că vrea să se rea
joace cu noi și dorește să știe cum se denumesc compor
obiectele când sunt mai multe și când este unsingur tamentului
obiect. verbal şi
nonverbal
Surprizele aduse de Sanda le vom folosi astăzi la
3. Anunţarea activitate. Ne vom juca jocul ,,Eu spun una, tu spui
temei şi a multe”. Vă rog să fiți foarte atenți, să denumiți conversaţia
obiectivelor corect florile, când sunt mai multe sau când este
doar o singură floare. Vreau să-i arătăm Sandei că
știm să ne jucăm, să gândim și să vorbim frumos în
propoziții.
Varianta I
4. Prezentarea Observa
conţinutu a) Explicarea regulilor jocului explicaţia rea
lui şi dirijarea - pe o măsuță vor fi imagini mari cu flori. Un copil compor
învăţării va veni în față, va întoarce o imagine si o va ,,citi’’. tamentului
- un alt copil, care va fi atins de baghetă, va veni la conversaţia verbal şi
coșul cu flori și va alege din coș floarea potrivită nonverbal
DLC răspunsului dat de cel care a ,,citit’’ imaginea și o
va denumi.
- un alt copil va lua din coș mai multe flori de conversaţia
același fel, denumindu-le cu ajutorul cuvintelor ,,Eu exerciţiul
spun una, tu spui multe’’, de ex. eu spun ghiocel, tu Aprecieri
spui ghiocei. verbale
- se vor formula propoziții atât cu formele de Observa
singular cât și cu cele de plural. rea
b.Se va desfășura jocul de probă de către un copil problemati compor
pentru a vedea dacă s-au înțeles indicațiile zarea tamentului
educatoarei. descrierea verbal şi
- Sanda va alege cu ajutorul baghetei și a unor exerciţiul nonverbal
versuri copiii care vor executa sarcina.

,, Fluturașul la drum porneşte şi la ... se


opreşte.’’
,,Cu bagheta fermecată / Eu te voi numi
îndată.’’ Aprecieri
,,Bagheta fermecată / Îl va atinge îndată / Pe verbale
cel ce se gândeşte / Şi o propoziţie alcătuieşte.’’

c.Desfășurarea jocului propriu-zis


- După ce copiii au înțeles regulile jocului se va
trece la executarea jocului propriu-zis.
- Prin același procedeu se vor numi mai mulți copii,
care vor lua din coș florile, denumindu-le și
precizând singularul și pluralul.
- Răspunsurile corecte vor fi recompensate cu
aplauze.

Varianta II

Într-un plic vor fi jetoane cu forme de singular și


plural ale unor flori.
- plicul va circula din mână în mână până la
comanda – Stop! –
- copilul la care s-a oprit plicul va extrage un jeton,
va ,,citi’’ imaginea și va cere altui copil să aleagă
de pe tabla magnetică imaginea care reprezintă
forma de singular sau plural, în funcție de caz.
- se vor formula propoziții

Varianta III

Educatoarea aruncă mingea unui copil și spune


un substantiv la singular, iar copilul trebuie să-l
spună la plural.

5. Obținerea Trecerea la măsuţe se va face prin tranziţia:


performanței ,,Astăzi în grădin mea ...’’
Ne vom muta la măsuțe, unde copiii vor găsi conversaţia
farfurioare cu pensule, lipici, o floare neterminată, o
explicaţia Observa
sDOS formă pentru brioșe. Copiii vor lipi rea
,,coronula’’(mijlocul) pe floarea narcisei. compor
- voi explica tehnica de lucru, demonstrând în tamentului
același timp. verbal şi
Se vor face exerciții pentru încălzirea mușchilor conversaţia nonverbal
mici ai mâinii.
explicaţia
- voi oferi explicații suplimentare unde este
nevoie. exerciţiul
Sunetul unui clopoţel îi va anunţa pe copii că
trebuie să finalizeze lucrările.
6. Asigurarea După finalizarea lucrărilor, îi voi îndemna pe
retenţiei şi a copii să-și ia floarea în mână pentru a-i realiza Observa
transferu surpriza Sandei (grădina cu flori). conversaţia rea
lui compor
Florile vor fi aranjate pe machetă în funcție de tamentului
culoarea săgeților, la săgeata galbenă – narcisa verbal şi
sDS nonverbal
galbenă, la săgeata albă – narcisele albe.

- Ce fel de flori avem în grădină?


problemati-
zarea
- Toate au aceeași culoare?

- voi cere copiilor să vină la machetă și să indice


grupa cu o narcisă și grupa cu mai multe narcise.

7. Încheierea Se fac aprecieri generale și individuale, în conversaţia Aprecieri


activităţii frontale şi
funcție de corectitudinea răspunsurilor date și de
individua
modul de implicare al acestora la activitate. le
În finalul activităţii Sanda le mulțumește copiilor
pentru surpriză.
Ieşirea la baie se face prin tranziţia:
,,Astăzi în grădina mea’’

S-ar putea să vă placă și