Sunteți pe pagina 1din 2

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

NIVELUL:II/grupa mare
TEMA ANUALĂ DE STUDIU: „Cu ce şi cum exprimăm ceeea ce simţim?”
TEMA SĂPTĂMÂNII:”SĂRBĂTORILE PASCALE ”
TEMA ACTIVITĂŢII: „ IEPURAŞUL DE PAŞTE ”
ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
DLC- „Povestea iepuraşului de Paşte”
DEC-,,Ouă de Paşte’’-pictură
DOMENII ALE DEZVOLTĂRII
Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare
Autocontrol și expresivitate emoțională
Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități)
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute
Ascultarea activă a mesajului pentru înţelegerea şi receptarea lui(comunicare receptivă)
COMPORTAMENTE SPECIFICE
Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
Recunoaște și exprimă emoții de bază, produse de piese muzicale, texte literare, obiecte de artă etc
Demonstrează abilităţi de autocontrol emoţional
Realizează sarcinile de lucru cu consecvență.
Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui
(comunicare receptivă)
Demonstrează înțelegerea unui mesaj oral, ca urmare a valorificării ideilor, emoțiilor,
semnificațiilor etc. (comunicare expresivă)
Demonstrează creativitate prin activităţile artistico-plastice ,muzicale şi practice în conversaţii şi
povestiri creative .
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1-să asculte cu atenţie povestirea;
O2-să reţină personajele ,întâmplările din poveste;
O3-să rezume în propoziţii scurte conţinutul povestirii audiate cu ajutorul întrebarilor educatoarei;
O4-să picteze prin diferite tehnici ouăle respectând indicaţiile educatoarei.
METODE ŞI PROCEDEE: povestirea, explicaţia, conversaţia, exerciţiul, demonstraţia, metoda
piramidei
MIJLOACE DIDACTICE: planse didactice cu scene din poveste,siluete ale personajelor,
modelul educatoarei- ,,Oul de Paşte’’
DURATA:50 minute
FORMA DE REALIZARE: frontal, individual

SCENARIUL ACTIVITĂŢII
1.MOMENT ORGANIZATORIC
În vederea bunei desfăşurări a activităţii au loc următoarele:
-aerisirea sălii de grupă;
-pregătirea materialului didactic necesar pentru buna desfăşurare a activităţii;
-aranjarea mobilierului.
2.CAPTAREA ATENŢIEI
Se face prin intermediul lui Rilă Iepurilă care a venit să ne spună o poveste ,pe care a auzit-o de la
bunicul lui.
3.ANUNŢAREA TEMEI
-Copii ,astăzi veţi asculta ,,Povestea Iepuraşului de Paşte”,iar apoi vom picta ouă.
4. DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII
Voi expune conţinutul povestirii clar,corect şi expresiv,iar expunerea va fi însoţită de siluetele
personajelor.Voi explica cuvintele necunoscute :,,coţofană” =pasăre cu aripi scurte şi coadă
lungă,foarte gălăgioasă;,,zburda”=sărea
Se scot în evidenţă următoarele momente principale:
1. A fost o dată o familie de iepuraşi, mama, tata şi cei cinci copii ai lor.
2. Părinţii nu ştiau care din cei cinci copii ai lor va fi adevăratul Iepuraş de Paşte.
3. Mama a luat atunci un coş cu ouă , diferit colorate, şi-a chemat copilaşii şi le-a spus să ia
câte un ou şi să-l ducă în grădină, acolo unde copiii au pregătit cuiburile.
4. Primul iepuraş a luat oul de aur dar când să ajungă la cuib s-a împiedicat şi oul s-a spart.
Al doilea iepuraş a luat oul de argint şi s-a întâlnit cu o coţofană care a luat oul şi a zburat cu el în
cuib. Al treilea iepuraş a luat oul de ciocolată şi s-a întâlnit cu o veveriţă care a mâncat oul. Al
patrulea iepuraş a luat oul galben, s-a întâlnit cu vulpea care a dus oul puilor ,iar aceştia l-au spart.
5. Al cincilea iepuraş, cel mai mic copil al familiei a luat oul roşu , a ocolit vulpea, a trecut
de veveriţă, coţofanei i-a spus că se grăbeşte şi a ajuns cu oul în grădina casei şi l-a pus în cuib.
6. Şi uite că aşa, părinţii au aflat care din cei cinci copii ai lor merită să fie adevăratul
Iepuraş de Paşte.
5. OBŢINEREA PERFORMANŢEI
Fixarea povestirii se va realiza prin aplicarea metodei piramidei:
1. Cum se numeşte povestea al cărui personaj este Iepuraşul de Paşte ?
2. Cine dorea să ştie care este adevăratul Iepuraş de Paşte ?- identificare
3. Cu cine s-au întâlnit iepuraşii în drumul lor ?– enumerare
4. Cum era Iepuraşul de Paşte ? – descriere
Prin tranziţia ,, Sărim ca iepuraşii “ se va trece la măsuţe unde copiii vor picta ouă .
5.ASIGURAREA RETENŢIEI ŞI A TRANSFERULUI
Copiii intuiesc materialele de pe măsuţe ,fac exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii şi
pictează ouă folosind tehnica picturii.
6.ÎNCHEIEREA ACTIVITĂŢII
Se fac aprecieri individuale şi generale
Iepuraşul Rilă Iepurilă oferă copiilor drept recompense ouă de ciocolată.

S-ar putea să vă placă și