Sunteți pe pagina 1din 11

GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL “ PRICHINDEL”-PUTNA

PROIECT DIDACTIC-ACTIVITATE INTEGRATĂ


SUSŢINUT ÎN CADRUL
CERCULUI PEDAGOGIC AL EDUCATOARELOR
ÎN ANUL ŞCOLAR 2014-2015

EDUCATOARE
CÎRDEI ELENA

11 DECEMBRIE 2014
PROIECT DIDACTIC
DATA:11 decembrie 2014
PROPUNATOARE:ed. CÎRDEI ELENA
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: GPN “ PRICHINDEL”-PUTNA
NIVEL DE VÂRSTĂ: nivelul I –GRUPA MICĂ “PITICII”
TEMA ANUALĂ DE ÎNVĂŢARE:
CU CE ŞI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMŢIM?
TEMA SĂPTĂMÂNII: „ TRADIŢII ŞI OBICEIURI DE CRĂCIUN”
TEMA ACTIVITĂŢII: „ IARNĂ... MAGIE... BUCURIE...!”
ELEMENTELE COMPONENTE ALE ACTIVITĂŢII INTEGRATE:
Domeniul limbă şi comunicare : „Povestea lui Moş Crăciun”-
vizionare soft
Domeniul estetic şi creativ :”Tablou de iarnă”-pictură

SCOPUL ACTIVITĂŢII:
¤ Dezvoltarea capacităţii de a reda prin intermediul limbajului plastic
şi a comunicării verbale şi nonverbale , stări afective prilejuite de
apropierea Crăciunului

OBIECTIVE OPERAŢIONALE
- să urmărească expunerea poveştii, concomitent cu prezentarea
imaginilor;
- să formuleze corect răspunsurile la întrebările privitoare la
conţinutul şi imaginile textului;
- să relateze ,pe baza imaginilor momentele principale din poveste ;
- să utilizeze tehnica ştampilării şi dactilopicturii în organizarea
compoziţiei plastice;
- să redea în spaţiu plastic trăirile afective.
STATEGII DIDACTICE:
¤ METODE ŞI PROCEDEE:conversaţia , conversaţia euristică,
explicaţia, demonstraţia,exerciţiul, munca independentă, explozia
stelară, turul galeriei.
¤ELEMENTE DE JOC : aplauze, elementul surpriză, mânuirea
materialelor
¤MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: soft „Povestea lui Moş Crăciun”,
calendarul naturii, ecusoane cu brăduţi, ştampile cu brăduţi,acuarelă
argintie, pastă de dinţi,suport de lucru.
¤FORME DE ORGANIZARE: frontal şi individual
¤DURATA : 30- 40 minute
¤BIBLIOGRAFIE:
- „Curriculum pentru învăţământul preşcolar”, MECT,2008;
- „Activitate integrată în grădiniţă”, Laurenţiu Culea ,Angela
Sescovici, Editura D.P.H., Bucureşti, 2008;
- „Metodica predării desenului şi modelajului în grădiniţa de copii”,A.
Lovinescu
manual pentru licee pedagogice, 1978
SCENARIUL ACTIVITĂŢII

E o zi de sărbătoare. Sala de grupă este


pregătită să aştepte „fulgişorii” . Aceştia sunt ,de fapt, preşcolarii de la
grupa mică care au sosit la grădiniţă emoţionaţi ,ştiind că vor avea oaspeţi
de seamă.
Copiii intră în sala de grupă pe fond muzical şi se aşază în semicerc
pentru a stabili un contact vizual cu toţi membrii grupei.
Deodată apare „Fulgul de Nea” dezorientat şi rătăcit presărând
zăpadă artificială peste tot. Se opreşte muzica ,iar Fulgul salută copiii :
„Bună dimineaţa,steluţe argintii!”.Copiii răspund salutului ,iar la îndemnul
educatoarei se salută invitaţii.
Se poartă o conversaţie între educatoare şi Fulgul de Nea apoi se
completează calendarul naturii:
„- Cine eşti?întreabă educatoarea.”
„-Eu sunt Fulgul de Nea .Dar unde sunt? Unde mă aflu?”
„-În ce anotimp suntem?”
„-Cum este vremea?”
„-Cum am ajuns aici?”
În continuare, „Fulgul de Nea” începe să-şi spună povestea:
„Aaaaaa! Mi-am amintit cum am ajuns la voi! Să vă povestesc.... Era o
zi frumoasă de iarnă. Alături de prietenii mei, ne întreceam în zbor...(joc
de mişcare : Zborul fulgilor).
Dar dintr-o dată ,ce credeţi că mi s-a întâmplat? A început să bată
vântul şi ne-am despărţit...Singur şi speriat , pluteam prin aer şi ....unde
credeţi că am ajuns? În ţara lui Moş Crăciun.
Aici intervine educatoarea purtând o discuţie cu copiii pentru a-i
face curioşi să afle cine este Moş Crăciun.
Se va proiecta un soft cu „ Povestea lui Moş Crăciun”, după care
„Fulgul de Nea „ le propune un joc al întrebărilor. E ducatoarea va
adresa întrebările pentru fixarea conţinutului poveştii (explozia stelară).
„Fulgul de Nea „ ajutat de educatoare va recompensa copiii cu câte
un ecuson pentru că au fost atenţi la poveste şi au răspuns corect la
întrebări.
Tranziţie: „ Valsul fulgilor de nea”
Aşa cum Moşul vine an de an la noi şi ne aduce cadouri, haideţi să-i
pregătim şi noi o surpriză şi să-i pictăm câteva tablouri.
Copiii se aşază la măsuţe.
Educatoarea va expune planşa model, va explica şi demonstra
tehnicile de lucru.Pe suportul de lucru copiii vor ştampila mai întâi brăduţi
prin tehnica ştampilării apoi vor picta cu degeţelul fulgişorii de zăpadă
prin tehnica dactilopicturii,realizând astfel un tablou de iarnă.
Se va face momentul de încălzire a muşchilor mâînii , după care
copiii vor realiza tablourile. Cei care întâmpină dificultăţi vor fi ajutaţi.În
surdină se aud colinde. Le voi atrage atenţia asupra acurateţei lucrării
pentru ca Moşul să fie fericit când va primi surpriza.
Lucrările vor fi expuse pe panouri pentru a putea fi văzute de
copii.Se vor aduna în faţa panourilor şi vor face aprecieri privind
realizarea tablourilor prin utilizarea cele două tehnici.
„Fulgul de Nea „ îşi ia rămas bun şi pleacă fericit că a petrecut
o zi minunată alături de copii. Le promite copiilor că va reveni cu prietenii
lui şi va lua tablourile să le ducă lui Moş Crăciun.
Voi face aprecieri asupra modului în care au participat copiii la
activitate după care vom părăsi sala de grupă pe fond muzical.
ARGUMENT

DE CE „IARNĂ”?

Iarna ne trezeşte un dor de zâmbete dulci ale copiilor şi emoţii vii


care ne aduc un fierbinte fior străbătut de de fulgii firavi şi argintii.
Iarna este un prilej de bucurie atât pentru cei mari , dar mai ales
pentru cei mici... este anotimpul rece în exterior , dar, cu siguranţă , cald
în sufletul fiecărui copil.
DE DE „MAGIE”?

Copilăria este o magie , iar sufletul fiecăruia dintre noi tânjeşte spre
o clipă din acea perioadă .Visele noastre devin realitate odată cu sosirea
iernii care ne aduce în suflete o fărâmă din lumea mirifică a copilăriei.
Câţi ochişori mititei nu au încercat să-l surprindă pe Moş Crăciun în
acţiune?”, dar misterul sosirii lui , ne trezeşte an de an , emoţia
reîntâlnirii...
DE CE „BUCURIE”?

Primii fulgi de nea , săniuţa , bradul, cadourile...emoţii puternice ...


toate provoacă o apropiere sufletască de inocenţa şi naivitatea celor mici,
în contact cu anotimpul alb.
Odată cu trecerea anilor acest sentiment îşi pierde din însemnătate ,
iar noi devenim din ce în ce mai darnici de a-l regăsi în puritatea copiilor,
motiv pentru care este necesară eliminarea barierelor care pot îngrădi
manifestarea acestui sentiment.
DEMERS DIDACTIC

STRATEGII DIDACTICE EVALUARE/ TIPUL DE


Nr. ETAPELE CONŢINUTUL METODE ŞI MIJLOACE DE METODE ŞI INTELIGENŢĂ
Crt. ACTIVITĂŢII ŞTIINŢIFIC PROCEDEE ÎNVĂŢĂMÂNT INDICATORI ACTIVATĂ

1. Moment Se vor asigura condiţiile


organizatoric necesare pentru desfăşurarea
optimă a activităţii.

2. Captarea Se realizează printr-un Conversaţia fulgişori Probă orală: Interpersonală


atenţiei element surpriză : sosirea explicaţia -realizarea Intrapersonală
Fulgului de Nea care îşi conversaţiei
spune povestea.

3. Anunţarea Se comunică tema şi conversaţia Înţelegerea Lingvistică


scopului şi a obiectivele ce urmează a fi mesajului
obiectivelor atinse pe parcursul activităţii transmis
sub forma unor formulări
accesibile care să le trezească
interesul copiilor pentru
activitate.

4. Prezentarea Copiii se vor aşeza şi vor Soft „ Povestea lui Probă orală: Lingvistică
optimă a asculta conţinutul poveştii Moş Crăciun” -înţelegerea Vizual- spaţială
conţinutului şi „ Povestea lui Moş Crăciun „. mesajului
dirijarea Explicaţia transmis
învăţării Fulgul de Nea le propune un Conversaţia Steluţele cu
joc al întrebărilor pentru a se Explozia întrebări -formulare de
fixa conţinutul poveştii. stelară întrebări şi
răspunsuri
Tranziţie : „ Valsul fulgilor de
nea”
Conversaţia
Aşa cum Moşul vine an de Lingvistică
an la noi şi ne aduce cadouri ,
haideţi să-i pregătim şi noi o
surpriză şi să-i pictăm câteva Planşa model
tablouri. Acuarelă
Educatoarea va expune Explicaţia argintie,pastă de Înţelegerea Vizual-spaţială
planşa model, va explica şi Demonstraţia dinţi,ştampilă, mesajului
demonstra tehnicile de lucru. suport de lucru transmis Interpersonală
Pe suportul de lucru copiii vor
ştampila mai întâi brăduţi prin
tehnica ştampilării apoi vor
picta cu degeţelul fulgişori de
zăpadă prin tehnica
dactilopicturii, realizănd astfel
un tablou de iarnă. exerciţiul
Se fac exerciţii de încălzire a
musculaturii mâînii:
Mâna este ca o floare
Care are cinci petale
Închid pumnii şi-i desfac
Nu e greu deloc s-o fac
Mâna lebădă o fac
Care dă mereu din cap
Şi când soarele-a ieşit
Poezia s-a sfârşit!
Spor la lucru!

5. Obţinerea Copiii vor realiza tablourile Munca Tablourile -capacitatea de Lingvistică


Performanţei de iarnă independentă realizate de copiii a duce la bun
după explicaţiile primite. sfârşit sarcinile
cerute Vizual-spaţială
Lucrările vor fi expuse pe
panouri pentru a putea fi Turul galeriei interpersonală
văzute de copii şi apreciate.

6. Încheierea Voi face aprecieri asupra conversaţia -capacitatea de Lingvistică


activităţii desfăşurării activităţii şi a evaluare şi
aportului adus la realizarea autoevaluare
temei:
„Iarnă...magie...bucurie...!”

S-ar putea să vă placă și