Sunteți pe pagina 1din 3

Unitatea de învăţământ Liceul Tehnologic Dobrogea Castelu

Disciplina de studiu Educaţie antreprenorială Profesor: Tulea Oana


Clasa a XI-a A Data :13.01.2021
Proiect de lecţie
Unitatea de învăţare: Iniţierea si derularea unei afaceri

Subiectul lecţiei: Resursele umane

Tipul de lecţie: de transmitere de noi cunoștințe

Competenţele specifice vizate: Evaluarea posibilităţilor de derulare a unei afaceri proprii şi profitabile, luând în considerare interesele comunităţii
Utilizarea adecvată şi eficientă a resurselor, în funcţie de caracteristicele mediului economico-social.
Utilizarea adecvată a conceptelor specifice antreprenoriatului.

Obiective operaţionale: La sfârşitul activităţii de instruire elevii vor fi capabili:


1. Să recunoască rolul resurselor umane. Obiectivul este considerat atins dacă toţi elevii vor reuşi sa identifice rolul lor.
2. Să clasifice categoriile de resurse umane Obiectivul este considerat atins dacă toţi elevii vor reuşi sa identifice cel putin 2 categorii.
3. Să identifice etapele necesare incadrarii personalului. Obiectivul va fi considerat atins dacă elevii vor recunoaşte cel puţin 3 din cele 5
prezentate.

Desfăşurarea lecţiei

Timp Metode şi mijloace Modalităţi


Etapele (evenimentele, Activitatea
alocat Activitatea profesorului de învăţământ de
momentele) lecţiei elevilor
(min) utilizate evaluare
Se pregătesc
Notează absenţii, se asigură că elevii sunt pregătiţi pentru
Moment organizatoric 2 pentru începerea
începerea lecţiei
activităţii
Anunţarea subiectului lecţiei şi a 2 Anunţă titlul noii lecţii : Resursele umane şi prezintă obiectivele Notează Explicaţie
obiectivelor operaţionale operaţionale.
Reactualizarea cunoştinţelor 5 Profesorul întreabă care sunt resursele necesare unei Răspund la Conversaţia
anterioare necesare învăţării care intreprinderi. întrebări catehetică Evaluare
urmează (eventual, aprecierea şi formativă
notarea răspunsurilor elevilor)
Comunicarea noilor conţinuturi: 25 Resursele umane sunt privite ca totalitatea aptitudinilor fizice şi
organizarea şi dirijarea învăţării intelectuale pe care omul le utilizează în procesul de productie. Explicaţia
(în funcţie de situaţiile de Totalitatea resurselor umane care îşi desfăşoară activitatea în Elevii notează.
învăţare construite) cadrul unei întreprinderi reprezintă personalul întreprinderii.
Categorii de resurse umane: Evaluare
a. muncitorii – reprezintă categoria cea mai numeroasă: Răspund Manual de educaţie formativă
- direct productivi cei care acţionează direct asupra obiectelor întrebărilor. antreprenorială
muncii cu ajutorul uneltelor, utilajelor, masinilor(strungarii,
brutarii, croitorii etc)
- indirect productivi acţionează indirect asupra obiectului muncii
(cei care efectuează deplasarea materialelor la depozite, Conversaţia
lucratorii de la intretinere şi reparatii etc) euristică
b. personalul operativ este format de lucrătorii din comert,
telecomunicaţii, transporturi(vânzători,telefonisti, factori postali,
piloti)
c. personalul cu functii de conducere şi execuţie (de Model de CV si
conducere: directori, ingineri sef, contabil sef; de executie: scrisoare de intenţie
ingineri, economisti, subingineri, maistrii)
Postul se defineste prin ansamblul sarcinilor, obiectivelor şi
responsabilităţilor ce revin unui salariat în mod organizat şi
permanent la locul de muncă.
Funcţia este formată din totalitatea posturilor care prezintă
caracteristici principale asemănătoare.
Compartimentul reprezintă totalitatea persoanelor care
indeplinesc aceleasi obiective, au aceeasi locaţie si sunt
subordonate aceluiasi conducător.
Etapele necesare incadrării personalului:
1. Recrutarea – procesul de căutare, identificare, atragere a
potenţialilor candidaţi. Poate fi internă şi externă.
2. Selecţia pe baza unor criterii a celui mai potrivit
candidat.
3. Decizia finală de încadrare
4. Angajarea
5. Integrarea

Obţinerea feed-back-ului şi 15 Fişa de lucru


realizarea de precizări, completări Evaluare
etc. formativă
Evaluarea performanţei Pe tot Profesorul adresează întrebări. Răspund Conversatia
parcursul intrebărilor
lecţiei
Fixarea cunoştinţelor Pe tot
parcursul
lectiei
Stabilirea sarcinilor pentru 1 Tema pentru acasă – pg 59 miniproiect Notează sarcina
activitatea independentă a elevilor. de lucru.

Intocmit,
Prof. Tulea Oana

S-ar putea să vă placă și