Sunteți pe pagina 1din 4

Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate

Modul Psihopedagogic (Nivel I) - Universitatea Valahia din Târgovişte

Proiect didactic pentru implementarea în clasă

Unitatea de învățământ: _________________________________________________

Numele şi prenumele: __________________________________________________

Disciplina: ____________________________________________________________

Clasa/Vârsta Unitatea Titlul activității didactice Timp


Capitolul (unitatea Se referă la conținutul Include
Clasa sau vârsta
de învățare, sistemul activității ce urmează a fi perioada de
elevilor la care este
de lecții) în care se transmis sau experimentat, timp necesară
propusă activitatea
integrează folosind și mijloace realizării
didactică
activitatea didactică specifice TIC activității

Justificarea didactică pentru utilizarea


Obiective de învățare / Competențe
TIC
Tehnologiile informaționale și ale
Faceți referire la obiectivele de învățare /
comunicațiilor utilizate la clasă vor fi
competențele (cheie, generale, specifice)
descrise împreună cu caracteristicile
menționate în programa școlară
situației de învățare dezvoltate de utilizarea
(Curriculumul Național). În plus,
acestor tehnologii. Atenția trebuie îndreptată
menționați și deprinderile transferabile
asupra avantajelor didactice ale utilizării
pe care le dobândesc elevii prin utilizarea
TIC. În acest sens, faceți referire la
TIC.
instrumentele TIC proiectate.

Termeni cheie Resurse


Specificați resursele educaționale
(inclusiv cele tehnice) necesare pentru
Precizați noțiunile cheie (precum și
parcurgerea activității (se vor oferi
explicațiile aferente) introduse în cadrul
informații și despre numărul de
activității - termeni pe care elevii îi vor
computere necesar, componentele
asimila / utiliza.
software, resursele necesare predării
tradiționale etc.).

© 2018: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 1/4


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I) - Universitatea Valahia din Târgovişte

Desfășurarea activității didactice


Prezentați în detaliu toate activitățile de învățare (secvențele didactice) propuse în cadrul
proiectului. Nu uitați să detaliați (în secvențele pe care le considerați propice) modul în
care exploatați la clasă instrumentele TIC create. Activitățile în care propuneți utilizarea
resurselor TIC trebuie să fie introduse în secvențe didactice distincte. În mod
obligatoriu, trebuie să folosiți (cel puțin!) două metode didactice: învățarea bazată pe
probleme și învățarea prin colaborare.
1.
2.
.
.
.
n
În plus, descrieți maniera de organizare a spațiului și forma de organizare a grupului de
elevi (indicații privind gruparea elevilor, studiul individual, managementul resurselor)

Finalizarea proiectului
Descrieți modul în care se va finaliza proiectul propus. Se recomandă organizarea unei
sesiuni de prezentare în care elevii își vor prezenta produsele activității, vor reflecta
asupra experienței de învățare, se vor autoevalua etc. Folosiți instrumentul blog creat
pentru a oferi elevilor un set de resurse necesar rezolvării sarcinilor de lucru propuse în
cadrul activității.

Evaluarea
Abilități și cunoștințe Deprinderi tehnice
Menționați deprinderile și cunoștințele care
vor face obiectul evaluării și descrieți Dacă este cazul, menționați abilitățile
itemii de evaluare și descriptorii de tehnice ce urmează a fi formate la elevi în
performanță (utilizând punctaje sau cadrul activității didactice.
calificative, de exemplu).

© 2018: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 2/4


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I) - Universitatea Valahia din Târgovişte

Exemplu:
- criterii și descriptori de performanță pentru evaluarea activităților de grup (se vor particulariza concret
sarcinile / responsabilitățile pentru toți itemii).
Item / Descriptori 1-4 5-6 7-8 9-10 Pondere
(insuficient) (suficient) (bine) (foarte bine)
Elevul acceptă Elevul nu Elevul Elevul Elevul
responsabilitățile îndeplinește efectuează efectuează îndeplinește
pentru el / ea sau oricare din rareori oricare frecvent sarcini / roluri
roluri în cadrul sarcinile din sarcinile sarcini / roluri pentru care el /
grupului ... pentru rolurile pentru rolurile pentru care el / ea este
(Se descriu de care el / ea pentru care el / ea este responsabil.
sarcinile aferente este ea este responsabil. Elevul nu are
__ %
fiecărui elev) responsabil. responsabil. Totuși, elevul nevoie de alți
Acestea sunt Adesea, el / ea are nevoie de colegi din grup
efectuate de are nevoie de ceilalți colegi pentru
către colegii alții pentru a îi de grup pentru reamintirea
lui / ei de grup reaminti a-și reaminti sarcinilor /
atribuțiile / sarcinile / atribuțiilor.
sarcinile. atribuțiile.

... ... ... ... ... ...

.............................................................................................................................................
- criterii și descriptori de performanță pentru evaluarea activităților individuale (se vor particulariza
concret sarcinile / responsabilitățile pentru toți itemii).
Item / Descriptori 1-4 5-6 7-8 9-10 Pondere
(insuficient) (suficient) (bine) (foarte bine)
Utilizarea corectă Elevul Elevul Elevul Prezentarea
a conceptelor foloseşte foloseşte foloseşte elevului
ştiinţifice sau a incorect corect (dar în corect (dar nu oglindeşte o
conținuturilor concepte foarte puține în toate utilizare
învățate ştiinţifice sau situații situațiile competentă a
... conținuturi, în contextuale contextuale conceptelor
(Se descriu toate situațiile cerute) cerute) ştiinţifice sau a __ %
contextele în care conextuale concepte concepte conținuturilor
sunt cerute cerute ştiinţifice sau ştiinţifice sau învățate, în toate
conceptele / conținuturi conținuturi situațiile
conținuturile învățate învățate conextuale
învățate) cerute

... ... ... ... ... ...

.............................................................................................................................................

© 2018: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 3/4


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I) - Universitatea Valahia din Târgovişte

Autoreflecția
Prezentați câteva considerații personale privind desfășurarea activității didactice.
Întrebările de mai jos vă pot ghida reflecția:
1. Cât de reușită apreciați că este activitatea didactică pe care ați desfășurat-o?
2. Care au fost punctele forte, dar punctele slabe ale activității?
3. Ce ați face în mod diferit data viitoare?
4. Care a fost reacția elevilor la activitatea didactică propusă?
5. Care a fost feedback-ul elevilor?
6. Care a fost atmosfera de lucru pe parcursul activității didactice?

© 2018: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 4/4

S-ar putea să vă placă și