Sunteți pe pagina 1din 4

Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate

Modul Psihopedagogic (Nivel I) - Universitatea Valahia din Târgovişte

Proiect didactic pentru implementarea în clasă

Unitatea de învățământ: _________________________________________________

Numele şi prenumele: __________________________________________________

Disciplina: ____________________________________________________________

Titlul activității
Clasa/Vârsta Unitatea Timp
didactice
Capitolul (unitatea
Clasa și vârsta Se referă la conținutul Include
de învățare,
elevilor la care activității ce urmează a fi perioada de
sistemul de lecții)
este propusă transmis sau timp necesară
în care se
activitatea experimentat, folosind și realizării
integrează
didactică mijloace specifice TIC activității
activitatea didactică

Justificarea didactică pentru utilizarea


Obiective de învățare / Competențe
TIC
Tehnologiile informaționale și ale
Aici se face referire la obiectivele de
comunicațiilor utilizate la clasă vor fi
învățare / competențele (cheie, generale,
descrise împreună cu caracteristicile
specifice) menționate în programa
situației de învățare dezvoltate de utilizarea
școlară (Curriculumul Național). În
acestor tehnologii. Atenția trebuie
plus, menționați și deprinderile
îndreptată asupra avantajelor didactice ale
transferabile pe care le dobândesc elevii
utilizării TIC. În acest sens, faceți referire
prin utilizarea TIC.
la toate instrumentele TIC proiectate.

Termeni cheie Resurse


Precizați noțiunile cheie (precum și Specificați toate resursele educaționale
explicațiile aferente) introduse în cadrul (inclusiv cele tehnice și/sau digitale)
activității - termeni pe care elevii îi vor necesare pentru parcurgerea activității
asimila / utiliza. În decursul activității, (se vor oferi informații și despre
elevii vor trebui să acceseze și un wiki, numărul de computere necesar,
exploatând în acest sens facilitățile propuse componentele software, resursele
de tehnologiile web 2.0. necesare predării tradiționale etc.).

© 2020: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 1/4


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I) - Universitatea Valahia din Târgovişte

Desfășurarea activității didactice


Prezentați în detaliu toate activitățile de învățare (secvențele didactice) propuse în
cadrul proiectului. Nu uitați să detaliați (în secvențele pe care le considerați propice)
modul în care exploatați la clasă instrumentele TIC create. Activitățile în care
propuneți utilizarea resurselor TIC trebuie să fie introduse în secvențe didactice
distincte. În mod obligatoriu, trebuie să folosiți (cel puțin!) două metode didactice:
învățarea bazată pe probleme și învățarea prin colaborare.
1.
2.
.
.
.
n
În plus, descrieți maniera de organizare a spațiului și forma de organizare a grupului
de elevi (indicații privind gruparea elevilor, studiul individual, managementul
resurselor)

Finalizarea proiectului
Descrieți modul în care se va finaliza întregul proiect. Se recomandă organizarea unei
sesiuni de prezentare în care elevii își vor prezenta produsele activității, vor reflecta
asupra experienței de învățare, se vor autoevalua etc. De exemplu, se poate folosi și
instrumentul blog, creat pentru a oferi elevilor un set de resurse necesar rezolvării
sarcinilor de lucru propuse în cadrul activității.

Evaluarea
Abilități și cunoștințe Deprinderi tehnice
Menționați deprinderile și cunoștințele Dacă este cazul, menționați abilitățile
care vor face obiectul evaluării, tehnice ce urmează a fi formate la elevi
înglobându-le în matrici care cuprind în cadrul activității didactice. Acestea - la
criterii de evaluare și descriptori de rândul lor - pot fi cuprinse în matrici
performanță. criterii de evaluare - descriptori de
performanță.

© 2020: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 2/4


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I) - Universitatea Valahia din Târgovişte

Exemplu de definire:
- criterii și descriptori de performanță pentru evaluarea activităților de grup (se vor particulariza concret
sarcinile / responsabilitățile pentru toate criteriile).
Criterii / 1-4 5-6 7-8 9-10 Pondere
Descriptori (insuficient) (suficient) (bine) (foarte bine)
Elevul acceptă Elevul nu Elevul Elevul Elevul
responsabilitățile îndeplinește efectuează efectuează îndeplinește
pentru el / ea sau oricare din rareori oricare frecvent sarcini / roluri
roluri în cadrul sarcinile din sarcinile sarcini / roluri pentru care el /
grupului ... pentru rolurile pentru rolurile pentru care el / ea este
(Se descriu de care el / ea pentru care el / ea este responsabil.
sarcinile aferente este ea este responsabil. Elevul nu are
__ %
fiecărui elev) responsabil. responsabil. Totuși, elevul nevoie de alți
Acestea sunt Adesea, el / ea are nevoie de colegi din
efectuate de are nevoie de ceilalți colegi grup pentru
către colegii alții pentru a îi de grup pentru reamintirea
lui / ei de grup reaminti a-și reaminti sarcinilor /
atribuțiile / sarcinile / atribuțiilor.
sarcinile. atribuțiile.

... ... ... ... ... ...

.............................................................................................................................................
- criterii și descriptori de performanță pentru evaluarea activităților individuale (se vor particulariza
concret sarcinile / responsabilitățile pentru toate criteriile).
Criterii / 1-4 5-6 7-8 9-10 Pondere
Descriptori (insuficient) (suficient) (bine) (foarte bine)
Utilizarea corectă a Elevul Elevul Elevul Prezentarea
conceptelor foloseşte foloseşte corect foloseşte elevului
ştiinţifice sau a incorect (dar în foarte corect (dar nu oglindeşte o
conținuturilor concepte puține situații în toate utilizare
învățate ştiinţifice sau contextuale situațiile competentă a
... conținuturi, în cerute) concepte contextuale conceptelor
(Se descriu toate situațiile ştiinţifice sau cerute) ştiinţifice sau
__ %
contextele în care conextuale conținuturi concepte a
sunt cerute cerute învățate ştiinţifice sau conținuturilor
conceptele / conținuturi învățate, în
conținuturile învățate toate situațiile
învățate) conextuale
cerute

... ... ... ... ... ...

.............................................................................................................................................

© 2020: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 3/4


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic (Nivel I) - Universitatea Valahia din Târgovişte

Autoreflecția
Prezentați câteva considerații personale privind desfășurarea activității didactice.
Întrebările de mai jos vă pot ghida reflecția:
1. Cât de reușită apreciați că este activitatea didactică pe care ați desfășurat-o?
2. Care au fost punctele forte, dar punctele slabe ale activității?
3. Ce ați face în mod diferit data viitoare?
4. Care a fost reacția elevilor la activitatea didactică propusă?
5. Care a fost feedback-ul elevilor?
6. Care a fost atmosfera de lucru pe parcursul activității didactice?

© 2020: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 4/4

S-ar putea să vă placă și