Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Şcoala: Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă Negreşti


Data: 26.01.2017
Clasa: a II-a A, deficiențe mintale uşoare şi/sau moderate
Profesor:Pintilie Diana-Gabriela
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Cunoaşterea mediului
Unitatea de învăţare: Plante şi animale
Detalierea unităţii de învăţare: Animale domestice
Tipul lecţiei: dobândire de noi cunoştinţe

Scopul lecției:
Cunoaşterea animalelor şi păsărilor domestice ce trăiesc în zona noastră

Obiective operaționale:
O1-să-şi actualizeze cunoştinţele referitoare la animalele sălbatice
O2-să recunoască animalele domestice
O3-să identifice părţle componente ale corpului animalelor domestice
O4-să precizeze foloasele pe care omul le are de la animalele domestic
O5-să stabilească ,,familia,, unui animal domestic
O6-să participe activ şi cu interes la lecţie
Resurse:
 Metodologice: conversația, explicația, exercițiul, expunerea
 Materiale: jetoane cu animale domestice, ghicitori, fișe de lucru

Forme de activitate: frontal, individual


Durata activității: 45 minute

Bibliografie:
-D. Radu, V. Anastasiu, Cunoaşterea mediului – manual pentru clasa I, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti 2006

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Etapele lecției Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Resurse/ metode Evaluare
op.
1. Moment Asigur climatul necesar Elevii se pregătesc pentru
organizatoric desfășurării lecției. Cer elevilor lecţie.
să se pregătească pentru oră.
2. Actualizarea Adresez elevilor o serie de Elevii răspund la întrebări:
cunoștințelor întrebări:
anterioare -Despre ce am discutat în lecţia -În lecţia trecută am discutat
trecută? despre animalele sălbatice.

-Unde trăiesc animalele -Animalele sălbatice trăiesc


sălbatice? libere în mijlocul naturii.

-Daţi exemple de animale -Vulpea, ursul, lupul, porcul Conversația


sălbatice. mistreţ, cerbul etc. Se apreciază
O1 Frontal răspunsurile
-Care sunt părţile componente -Corpul vulpii este alcătuit din elevilor
ale unui animal sălbatic? De cap, trunchi şi membre. Capul
exemplu, vulpea are urechi mici şi ascuţite, un
bot ascuţit, trunchiul este
acoperit cu blană de culoare
roşcată şi se termină cu o coadă
stufoasă.

-Cu ce se hrănesc animalele -Animalele sălbatice se hrănesc


sălbatice? cu plante, iar unele dintre ele
cu animale mai mici decât ele.
-Unde se adăposteşte ursul? -Ursul se adăposteşte în bârlog.

-Dar vulpea? Dar veveriţa? -Vulpea în vizuină. Veveriţa în


scorbură.
3. Captarea atenției Voi citi elevilor câteva Elevii dau răspunsul la
ghicitori: ghicitori:

*Are lâna lungă, creaţă -oaia Ghicitori


Paşte iarba sus la stână
Şi-ţi dă caş şi brânză bună. Frontal

O2 *E prieten credincios -câinele


Şi-i dau mereu câte-un os.

*După sobă la bunica -pisica Se apreciază


Toarce-ntruna mititica răspunsurile
Şi o cheamă Miaunica. elevilor

*În noroi se tăvăleşte -porcul


Cu porumb el se hrăneşte,
Are coada covrigel
Şi la rât are inel.

-Unde trăiesc aceste animale? -Aceste animale trăiesc pe


lângă casa omului.
Animalele care trăiesc pe lângă
casa omului se numesc animale
domestice.

4. Anunțarea temei Astăzi, la ora de cunoaşterea


și a obiectivelor mediului vom vorbi Elevii ascultă cu atenție și rețin Explicatia Capacitatea de
O6 despre ,,Animalele domestice,,. obiectivele enunțate. Frontal concentrare a
Scriu titlul lecţiei la tablă. atenţiei
Comunic obiectivele lecției
într-un limbaj accesibil
elevilor.

5. Dirijarea Deja am aflat că animalele care


invățării trăiesc pe lângă casa omului se
numesc animale domestice. Elevii răspund la întrebări:

-Cu ce se hrănesc aceste -Animalele domestice sunt


animale? hrănite de către oamenii care le
cresc: calul, vaca, oaia cu iarbă
şi fân; căţelul cu oase şi pâine;
porcul cu grăunţe şi resturi de
mâncare; pisica cu lapte;
păsările cu grăunţe. Se apreciază
Conversaţia răspunsurile
-Din ce este alcătuit corpul -Corpul animalelor este alcătuit elevilor
animalelor? din cap, trunchi şi membre. Frontal
O3
-Ce vedem la cap? -La cap vedem două urechi, doi
ochi şi botul/râtul (ciocul la
păsări).

-Cu ce se termină trunchiul -Trunchiul animalelor


animalelor domestice? domestice se termină cu o
coadă.

-Câte picioare au animalele? -Animalele au patru picioare.


Dar păsările? Păsările au două.

-De ce cresc oamenii aceste -Oamenii cresc aceste animale


O2 animale şi păsări? pentru că le dau lapte,carne, Jetoane cu animale Se apreciază
O4 ouă. şă păsări domestice răspunsurile
O5 elevilor
-Prin ce se înmulţesc animalele -Animalele fată pui, iar păsările Frontal
şi păsările domestice? clocesc ouă din care ies pui.
Voi arăta elevilor câteva Elevii privesc cu atenţie
imagini cu animale domestice, imaginile, denumesc animalele
iar ei vor trebui să le prezentate, cum se numeşte
recunoască şi să spună tot ce puiul lor şi ce foloase are omul
ştiu despre fiecare în parte. de la fiecare.
6. Realizarea O2 La final, dau elevilor o fişă de Elevii rezolvă, cu ajutor din Se apreciază
feedback-ului O5 lucru. partea profesorului (acolo unde Fisa de lucru răspunsurile
este cazul), fișa de lucru. Exercițiul elevilor
Individual

7. Evaluarea O6 Fac aprecieri generale și Elevii ascultă aprecierile Conversația Aprecieri


individuale asupra modului de făcute. verbale
participare al elevilor la lecție.

S-ar putea să vă placă și