Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Şcoala: Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă Negreşti


Data: 18.02.2020
Clasa: a V-a A, deficienţe mintale uşoare şi/sau moderate
Profesor: Pintilie Diana-Gabriela
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe ale naturii
Disciplina: Biologie
Unitatea de învăţare: Categorii de plante
Detalierea unităţii de învăţare: Pomii fructiferi
Tipul lecţiei: comunicare/însuşire de noi cunoştinţe

Scopul lecţiei:
Cunoşterea pomilor fructiferi din ţara noastră

Obiective operationale:
*cognitive
O1-să cunoască cerealele cultivate în ţara noastră şi importanţa lor
O2-să răspundă la ghicitori
O3-să observe şi să denumească fructele care cresc în ţara noastră
O4-să explice importanţa fructelor
O5-să precizeze activităţile de îngrijire a pomilor fructiferi

*psiho-motorii
O6-să mânuiască corect ustensilele de lucru şi materialele didactice
O7-să adopte o poziţie corectă a corpului în timpul scrisului şi pe tot parcursul orei

*afective
O8-să participe cu interes la activităţile propuse
Resurse:
 Metodologice: explicaţia, conversaţia, exerciţiul
 Materiale: ghicitori, rebus, planşe cu fructe şi pomi fructiferi, tabla, caiete

Forme de organizare: frontal, individual

Durata activitatii: 45 minute

Bibliografie:
-Dumitriu Gh., Dumitriu C., “Psihopedagogie”, Ed. Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2003
-Steriana Iordache, Vl. Sirian, Mg. Petrescu, Fl. Mocanu, Cunoştinţe practice de botanică, manual pentru clasa a VI-a şcoli speciale ajutătoare.
Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1997
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Nr Etapele activităţii Ob Conţinutul învăţării Strategii didactice Evaluare


crt op Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Mijloace de Forme de
procedee învăţământ organizare
1. Moment Asigur climatul necesar Elevii se pregătesc pentru Explicaţia Frontal
organizatoric desfăşurării în bune condiţii alecţie.
lecţiei. Cer elevilor să se
1 min. pregătească pentru lecţie.
2. Actualizarea Întreb elevii despre ce am Elevii răspund la
cunoştinţelor vorbit pe parcursul ultimelor întrebări:
anterioare lecţii la biologie. -despre cereale
O1
3 min. O8 Care sunt cele mai importante -grâul, porumbul
cerealele care cresc la noi în
ţară?
Conversaţia Frontal
V-am spus că aceste cereale -cerealele se macină şi se
sunt folosite şi în industria obţine făină
alimentară. Cum?

Şi la ce folosim făina? -din făina de porumb


facem mămăliguţă, iar
făina de grâu o folosim la
pâine şi prăjituri
3. Captarea atenţiei Cu ajutorul unor ghicitori Elevii vor răspunde la Ghicitori Se
O2 vom afla tema activităţii ghicitori, iar răspunsurile Explicaţia Rebus Frontal apreciază
5 min. O8 noastre de astăzi (anexa1). le vor scrie în rebus. Tabla răspunsurile
Soluţia rebusului elevilor
reprezintă tema
activităţii.

4. Anunţarea temei şi Anunţ elevii că astăzi, la ora


a obiectivelor de biologie, vom vorbi despre Elevii ascultă cu atenţie Explicaţia Frontal Observarea
O7 fructe şi pomii fructiferi. şi reţin obiectivele sistematică
1 min. Comunic obiectivele enunţate.
activităţii într-un limbaj
accesibil elevilor.
Scriu titlul pe tablă.
5. Desfăşurarea Cer elevilor să denumească
activităţii fructele de pe planşe. Elevii răspund la
întrebările adresate: Observarea
25 min. Unde cresc aceste fructe? -fructele cresc în copaci sistematică

O3 Cum se numesc copacii în -pomi fructiferi


O7 care cresc fructe?
O8 Conversaţia Planşe cu
Le spun elevilor că pomii fructe şi Frontal
fructiferi sunt plante cultivate pomi
de către om. Omul plantează fructiferi
pomii fructiferi pe suprafeţe
mari, numite livezi.

Ce pomi fructiferi cunoaşteţi? -măr, păr, prun, gutui, Se


cireş, vişin etc. apreciază
răspunsurile
În ce anotimp se coc fructele -unele se coc vara elevilor
prezentate pe planşe? (cireşele, vişinele, perele,
caisele), altele toamna
(nucile, gutuile).

Să observăm care sunt părţile -rădăcină, trunchi, Planşe cu


componente ale unui pom frunze, ramuri fructe şi
fructifer. Cine poate să le pomi
denumească? fructiferi
O4 -de la pomii fructiferi
Care sunt foloasele pomilor folosim fructele, dar şi
fructiferi? lemnul

Comunic elevilor că fructele


se folosesc atât proaspete, cât Elevii scriu în caiete
O6 şi la preparate conservate informaţiile scrise de Explicaţia
O7 (gem, dulceaţă, compot). Le profesor pe tablă. Conversaţia Tabla
reamintesc cât este de Caiete
important ca, înainte de a Frontal
consuma fructele, să le spălăm
pentru a îndepărta praful Se
depus pe ele şi că fructele apreciază
consummate în stare prospătă răspunsurile
au mai multe vitamine decât elevilor
cele consumate sub formă de
gem, dulceaţă sau compot.

Le arăt elevilor un măr şi o


nucă.
-sămânţa
Ce consumăm de la nucă?
Dar de la măr? -fructul

Deci, de la majoritatea
pomilor fructiferi consumăm
fructul, dar sunt şi pomi
fructiferi de la care consumăm
sămânţa.
Pentru a avea fructe bogate şi
sănătoase, oamenii trebuie să
îngrijească livezile.

6. Asigurarea feed- La final dau fiecărui elev câte Fişe de


back-ului o fişă de lucru şi le explic Elevii rezolvă fişa de lucru Observarea
sarcinile. lucru. Explicaţia Exerciţiul Individual sistematică
9 min.
7. Evaluarea O8 Fac aprecieri asupra modului Elevii ascultă cu atenţie Explicaţia Frontal Aprecieri
de participare al elevilor la aprecierile. verbale
1 min. lecţie.

S-ar putea să vă placă și