Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

pentru activitate integrat Data: 18 ianuarie 2010 Propuntor: prof. Alina Giorgiana Zam Unitatea de nvmnt: G.P.P. Nr.9 Prichindel Suceava Nivelul/Grupa: nivel II / grupa mare A Tema anual de nvare: Cnd/cum i de ce se ntmpl? Tema sptmnal: Cltorie de vis la Polul Nord Tema activitii: Animale de la Polul Nord Timp: 1 h 45 min Elementele componente ale activitii integrate: - A.D.P.- ID Mi-a dori sa ajung la Polul Nord pentru c... discuii libere - Ne pregtim de activitate deprinderi de ordine Tranziii: - salutul animalelor -Clinchetul clopoelului - Pinguinii veseli - exerciii de gimnastic - joc de micare Cald-rece Rutine: - Sunt curel exersarea unor deprinderi igienice - Facem ordine la locul de munc exersarea unor deprinderi de ordine i curenie - A.L.A.1 ,,Animale de la Polul Nord - joc de rol, mosaic, sortare de imagini - A.L.A.2 Dansul pinguinului dans - A.D.E. D.O.S. Animale de la Pol mti activitate practic Scopul activitii: stimularea curiozitii, a interesului de cunoatere fa de animalele din zonele polare; dezvoltarea dragostei pentru animale;

Obiective operaionale: s enumere animalele de la poli cunoscute; s pronune corect sunetele limbii romne; s se exprime n propoziii corecte din punct de vedere gramatical; s sorteze imagini cu animale polare; s execute corect micrile dansului propus; s rezolve corect tema dat i jocul de mas; s relizeze prin intermediul joc de constructii ghetari; s realizeze un colaj folosind diferite tehnici de lucru; s participe la activitile de grup, inclusiv la activitile de joc, att n calitate de vorbitor ct i ca auditor; s valorifice informaiile nou-primite coopernd pentru realizarea unui proiectcomun; Strategii didactice: a) Metode i procedee: conversaia, demonstraia, explicaia, exerciiul, munca individual, munca n perechi, munca n echip, jocul de rol, problematizarea; b) Elemente de joc: surpriza, aplauze, mnuirea materialelor, stimularea, micarea; c) Resurse materiale: - centrul tiin jetoane cu animale de la poli si nu numai; - centrul Constructii mosaic - centrul joc de rol imagini cu animale, masti confectionate la DOS Alte materiale: masti cu animale de la poli din carton, fire textile, nuc de cocos, mac, aracet, vat, clopoel. d) Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe, n perechi. Bibliografie: - Programa activitilor instructiv-educative n grdinia de copii, ED. a II-a revizuit i adugit, M.E.C., Ed V& Integral, Buc, 2005\ - Curriculum pentru nvmntul precolar, D.P.H., 2009 - Activitatea integrat din grdini(ghid pentru cadrele didactice din nvmntul preuniversitar), Laurenia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama, Mioara Pletea, Daniela Ionescu, Nicoleta Anghel; Ed. Didactica Publishing House, Buc., 2008 - Elemente de Pedagogie Precolar aplicat, Ed. Universitii din Oradea, 2006 - Totul....pentru copil ghid pentru educatoare i directori, Coordonator Prof. Rodica Gavora, Ed. Diana, 2008, Piteti- Revista nvmntului precolar, Nr 1-2, 2009

Scenariul activitii
Copiii vor fi invitai n sala de grup unde se va completa Calendarul Naturii, Catalogul Zilei, i se va purta o discuie cu toi copiii despre Dorinta de a ajunge in zonele polare realizndu-se astfel ntlnirea de diminea, apoi salutul animalelor.(T) Educatoarea le propune copiilor s descopere n carte ce activiti vor desfura la activitate. Dup ce se vor citi activitile aceasta le propune copiilor ca prin jocul de micare Cald-rece(T) s descopere surpriza (o mapa cu materieale) pe care o vor folosi la activitatea practic. Educatoarea va aduna copiii imitnd Pinguinii veseli (T) i dup intuirea materialelor de la centrul Arta copiii vor rezolva sarcina primita, anume masti cu animalute de la poli-colaj. Dupa finalizarea lucrarilor isi vor face ordine la locul de munca ,,Locul meu de lucru este curat-rutina. n pas de ursuleti jucausi copii se aduna pe covor si vor afla ce au de facut mai departe. Zana Iarna ii anunta ca le-a trimis la centre multe surprize. Astfel vor descoperi un joc de mas Mosaic, spre centrul tiin unde vor avea de sortat imagini cu animale polare i spre centrul Joc de rol unde se vor juca de-a animalutele polare. Pe parcursul lucrului la centre se va juca i jocul Cte cuvinte am spus?. La clinchetul clopoelului (T) copiii se vor aduna pe covor unde vor executa cteva exerciii de gimnastic (T) i vor afla ce au de fcut mai departe. Astfel, imitnd Pinguinii veseli copiii vor fi ndrumai pe covor unde vor invata dansul pinguinilor-Ala2. La clinchetul clopoelului (T) copiii se vor ndrepta spre ieire (R). La revenirea n grup aceti vor reveni la centrele de lucru deschise pentru a finaliza sarcinile date. La clinchetul clopoelului copiii vor face ordine la msue (R), vor aduna toate lucrrile pe o msu apoi se vor aduna la centrul Stiinta pentru a continua DS. -,,Saculetul fermecat Activitatea se va ncheia cu vizionarea unor imagini cu animale din zona polara.

Secvenele leciei
Etapele activitii 1. Captarea ateniei 2. Enunarea scopului i a obiectivelor 3. Prezentarea optim a coninutului i dirijarea nvrii Coninutul tiinific Metode Se realizeaz cu ajutorul mapei n care sunt materialele ce vor fi folosite la activitatea DOS: mti de animale polare. Se comunic tema i obiectivele ce urmeaz a fi atinse pe parcursul activitii. Pinguinii veseli tranziie DOS: Animale de la Polul Nord mti (colaj) - intuirea materialului de lucru; - explicarea sarcinilor; - se stabilete culoarea animalului ales pentru a realiza masca; - se stabilete materialul de lucru potrivit; - realizarea sarcinii, aplicnd aracet i lipind aa, nuca de cocos, macul pe tipar; - se amintete c activitatea se va desfura n perechi; Locul meu de munc este curat rutin Ursuleii jucui tranziie ALA 1: Animale de la Polul Nord Centrul construcii: mosaic - alegerea pieselor dorite pentru efectuarea sarcinii; - aplicarea pieselor mosaic pe tabl n forma dorit, rednd un animal de la Polul Nord; Conversaia Observaia Conversaia Strategiile didactice Mijloace Evaluare Mapa cu mtile animalelor polare - concentrarea ateniei - nelegerea mesajului transmis - proba practic: Mti decupate confecionarea din carton, a, mtilor de mac, nuc de animlue de la cocos, vat, Pol elastic Tipul de inteligen activat Lingvistic Spaial- vizual Lingvistic

Explicaia Conversaia Demonstraia Munca n perechi

Vizual- spaial Corporalkinestezic

Interpersonal

Munca individual

Trusa mosaic

- proba practic: realizarea animluului ales;

Vizual- spaial

4. Obinerea performanei

Centrul tiin: sortare de imagini - observarea imaginilor de pe msu; - stabilirea mulimii care este reprezentat n imagini; - stabilirea sarcinii; - sortarea imaginilor ce reprezint animale de la Polul Nord; Centrul joc de rol: Animale de la Polul Nord - alegerea animalului preferat (masca); - alegerea unui mod de introducere a acestuia n joc; - prezentarea unor informaii cunoscute despre animalul respectiv (hran, mod de via); Gimnastic tranziie Pinguinii veseli tranziie ALA 2: Dansul pinguinului dans - observarea pailor acestui dans; - nsuirea dansului n mici secvene (pas 1, 2, 3,); - dansul propriu-zis; Clinchetul clopoelului rutin ALA 1: - finalizarea sarcinilor. - aplicarea unor tehnici de realizare a colajului nou nvate n cadrul activitii DOS;

Munca n echip

Imagini cu animale de la Pol, din jungl, domestice i slbatice Mtile confecionate

- proba practic: sortarea imaginilor cu animale de la Pol; - proba oral: prezentarea animluului ales; Desfurarea jocului propus

Vizual- spaial

Jocul de rol Conversaia

Interpersonal Lingvistic

Cd, DVD Exerciiul Munca n echip Munca n perechi

- pe parcursul activitii ALA 1 copii vor numra cuvintele propoziiilor pe care le formuleaz atunci cnd i prezint lucrarea, imaginea sortat, animalul ales; 5. Evaluarea Aprecieri asupra activitii i a comportamentului copiilor (colective i individuale).

Exerciiul

Clopoel Tipar mti, a, mac, cocos, vat, aracet, pensoane, elastic Imagini sortate, lucrarea mosaic

Conversaia evaluativ

- proba practic: realizarea pailor de dans; dansul propriuzis; - proba practic: aplicarea tehnicilor nou nvate; - proba oral: formularea propoziiilor; precizarea nr. de cuvinte din propoziie. - capacitatea de autoevaluare

Vizual- spaial Corporalkinestezic Interpersonal Corporalkinestezic Vizual- spaial

Lingvistic

Lingvistic

S-ar putea să vă placă și