Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Instituţia de învăţămînt: gimnaziul ”D.Cantemir”, s.Ciocîlteni, r. Orhei


Clasa: a VIII-a
Disciplina: Geografia fizică a Republicii Moldova.
Subiectul –– Ariile naturale protejate Rezervaţiile ştiinţifice.
Tipul lecţiei –De studiere a temei noi si formarea competenţelor
Obiectivul de referinţă: Însuşirea temeinică a unor cunoştinţe specifice referitor la
particularităţile generale a Ariilor naturale protejate de Stat şi a Rezervaţiilor ştiinţifice.
Obiective operaţionale:
O1. Să recunoască poziţia pe harta a obiectelor studiate;
O2. Să determine şi să explice cuvintele- cheie;
O3. Să identifice repartizarea rezervaţiilor ştiinţifice pe teritoriul ţării;
O4.Să aplice harta ariilor naturale protejate.
Metode şi procedee:
Observarea, descrierea, comparaţia, expunerea, lucrul cu harta, lucrul cu manualul.
Forma de învăţămînt: activitate individuală; activitate în perechi.
Materiale: Harta ariilor natural protejate, atlasul şi manualul geografic şcolar.
Strategii de evaluare:
conversaţie de verificare; observarea; elaborarea schiţelor;

Desfăşurarea lecţiei

Etapele lecţiei Ob Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode,


Op procedee,
Moment Solicita elevilor sa se Pregatirea caietelor si conversaţie
organizatoric pegateasca de ora, facem a documentelor
prezenta şcolare

Captarea Cer părerea elevilor despre Elevii sunt atenţi şi Conversaţie


atenţiei modul în care unele teritorii răspund sub euristică
din localitatea noastră pot fi îndrumarea
luate sub protecţia statului. profesorului.

Predarea
învăţarea
materiei noi
Noteaza titlul lectiei pe tabla si Elevii noteaza titul
anunţă oral obiectivele lectiei.
O1 urmarite. Conversatia
euristica
1) Aspecte generale Lucrul cu harta
Explica ce se intelege prin
O2 “arii protejate” şi în ce constă -noteaza definitia.
destinaţia ariilor natural
protejate.
Aducem la cunoştinţă elevilor
suprafaţa ariilor protejate din
ţara noastră.

2) Rezervaţiile Ştiinţifice Problematizarea


Explicăn definiţia de
Rezervaţie şiinţifică. Citesc documentele Lucru cu harta si
Pe baza informatiilor din expuse spre analiza. manualul
text şi cu ajutorul hărţii din fig. - Localizeaza
105 sa indentificam - Reflecteaza
principalele rezervaţii
ştiinţifice din ţară.
Care este diferenta intre
monument si rezervatii .
naturale?
(monumentul se refera la un Citesc documentele
elemnt natural concret expuse spre analiza.
individual iar rezervatiile au un
cuprins mai larg). Conversatia

Elevii pentru 2-3 min. studiază


tabelul 13 Caracteristici ale
rezervaţiilor ştiinţifice.
Caracterizăm fiecare rezervaţie
Ştiinţifică pe baza informaţiilor
din manual şi expunem
elevilor citeva imagini ce le
caracterizează.

Reflecţie O3 Solicita elevilor completarea Elevii rezolvă cerinţa Discutii,


rebusului de pe fisa de lucru dupa care se verifica dezbateri,
primita. rezolvarea. explicatii

Bilanţul lecţiei. Concluzii generale privind Ascultă şi


Concluzii. subiectul lecţiei. concluzionează.
Aprecierea activităţii elevilor
Anexa 1
Completaţi următorul rebus, ştiind că în căsuţele marcate, pe verticală, veţi descoperi
denumirea unei arii protejate, care prezintă importanţă din punct de vedere turistic.

1
2
3
4
5
M . .-1-_Ţm Ţ_Ţş.-ţâ ,l .>- 6
7
8
9
10

1. Arii protejate mai mari, în care regimul de protecţie se extinde asupra tuturor
componentelor cadrului natural (două cuvinte).
2. Lac inclus în rezervaţia ştiinţifică Prutul de Jos.
3. Rezervaţie de resurse.
4. “Speciile de animale şi plante rare sau periclitate, arbori izolaţi, formaţiuni şi structuri
geologice de interes ştiinţific sau peisagistic” se numesc ………………………… al
naturii.
5. În ea sunt incluse speciile de plante şi animale rar întilnite.
6. Reglementare internaţională, privind patrimoniul mondial cultural şi natural.
7. În cuprinsul ariilor naturale protejate se găsesc ……………………, animale, minereuri
şi/sau formaţiuni geologice rare, care prezintă importanţă din punct de vedere ştiinţific.
8. Elementele naturale ce se regăsesc în ariile naturale protejate sunt importante din punct
de vedere …………….
9. Parcurile naţionale sunt destinate cercetării ştiinţifice , recreaţiei şi pentru
………………..
10. Rezervaţiile naţionale, după obiectul ocrotirii pot fi ………………….

Raspuns
1 P A R C U R I N A T I O N A L E
2 B E L E U
3 T A L M A Z A
4 M O N U M E N T
5 C A R T E A R O Ş I E
6 C O N V E N T I E
7 P L A N T E
8 S T I I N T I F I C
9 T U R I S M
1 0Z O O L O G I C E

S-ar putea să vă placă și

  • Geologie Examen
    Geologie Examen
    Document3 pagini
    Geologie Examen
    Nina Stefan
    Încă nu există evaluări
  • Caracteristica
    Caracteristica
    Document2 pagini
    Caracteristica
    Nina Stefan
    Încă nu există evaluări
  • Carb
    Carb
    Document3 pagini
    Carb
    Nina Stefan
    Încă nu există evaluări
  • Ministerul Educatiei Al Republicii Moldova
    Ministerul Educatiei Al Republicii Moldova
    Document14 pagini
    Ministerul Educatiei Al Republicii Moldova
    Nina Stefan
    Încă nu există evaluări
  • CL 6
    CL 6
    Document3 pagini
    CL 6
    Nina Stefan
    Încă nu există evaluări
  • Resurse Agroclimatice
    Resurse Agroclimatice
    Document6 pagini
    Resurse Agroclimatice
    Nina Stefan
    Încă nu există evaluări
  • CL 5
    CL 5
    Document3 pagini
    CL 5
    Nina Stefan
    Încă nu există evaluări
  • Padurile Impietrite
    Padurile Impietrite
    Document30 pagini
    Padurile Impietrite
    Nina Stefan
    Încă nu există evaluări
  • Carbunele
    Carbunele
    Document19 pagini
    Carbunele
    Nina Stefan
    Încă nu există evaluări
  • Cehia Moldova
    Cehia Moldova
    Document24 pagini
    Cehia Moldova
    Nina Stefan
    Încă nu există evaluări
  • Carbunele
    Carbunele
    Document19 pagini
    Carbunele
    Nina Stefan
    Încă nu există evaluări
  • geologia сa stiinta
    geologia сa stiinta
    Document19 pagini
    geologia сa stiinta
    Nina Stefan
    Încă nu există evaluări
  • Cehia Moldova
    Cehia Moldova
    Document24 pagini
    Cehia Moldova
    Nina Stefan
    Încă nu există evaluări
  • Africa
    Africa
    Document12 pagini
    Africa
    Nina Stefan
    0% (2)
  • Carcterizarea Generala A Climei
    Carcterizarea Generala A Climei
    Document13 pagini
    Carcterizarea Generala A Climei
    Nina Stefan
    Încă nu există evaluări
  • Entomologie Conspect
    Entomologie Conspect
    Document728 pagini
    Entomologie Conspect
    Nina Stefan
    Încă nu există evaluări