Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

Instituţia de învăţămînt:IPG Horodiste


Profesor:Gilca Patricia
Disciplina: Geografia continentelor şi oceanelor
Clasa: a VI-a
Tipul lecţiei: mixtă
Varianta de lecţie: de dobîndire de noi cunoştinţe
Subiectul: Populaţia şi statele Americii de Sud
Unitați de competențe:
8. Aprecierea aspectelor sociale, civice şi culturale ale spaţiului geografic la nivel local,
regional şi mondial.
7. Raportarea conţinuturilor geografice la un suport cartografic şi grafic. Citirea şi
interpretarea hărţii geografice.

Obiective Operaţionale:
La sfîrşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
O1 – Să descrie istoricul populaţiei Americii de Sud, în baza analizei unui fragment de text.
O2 – Să determine factorii care influienţează repartiţia şi densitatea populaţiei Americii de Sud,
analizînd harta tematică.
O3 – Să caracterizeze modul de viaţă al populaţiei, în baza completării unui tabel.
O4 – Să identifice statele Americii de Sud, completînd harta-contur.
Resurse procedurale: Discuţia dirijată, Testul, Asalt de idei, Vizionare video, Explicaţia,
Analiza hărții, Rebusul, Lucrul cu manualul, Situația-problemă.
Resurse materiale: Fişe cu testul pentru tema “Zonele naturale ale Americii de Sud”, suport video
“Ţările lumii”, 4 postere cu harta contur a Americii de Sud, 4-8 markere,
calculator, tabla interactivă.
Forme de activitate: individuală, frontală şi în grup
Bibliografie:
 curriculum geografie, Chişinău, 2010;
 Geografia continentelor şi oceanelor, N. Odoleanu, M. Jioara, L. Ungurean, R. Calmîş,
manual pentru clasa a 6-a, Editura ARC, 2011;
 Ghidul profesorului, Geografia continentelor şi oceanelor, N. Odoleanu, M. Jioara, L.
Ungurean, R. Calmîş, clasa a 6-a, Editura ARC, 2011
 Ghidul de implementare a curriculumului modernizat pentru treapta gimnazială de
învăţămînt la Geografie, Chişinău, 2011.
Scenariul lecţiei
Etapele O. Ti Strategii Eva-
lecţiei O. mp Activitatea profesorului şi a elevilor didactice luare
Mom. org. Salutul. Discuţie Frontală
Verificare Recapitulăm tema anterioară, efectuînd un test dirijată
cunoştințe constituit din 10 întrebări, unde elevii urmează să Test
răspundă cu Da sau Nu timp de 5-7 minute.
Captarea Vizualizăm un fragment video. Vizionare
atenţiei Ce vă sugerează acest filmuleţ? video
Notăm în caiete tema lecţiei de astăzi: Discuţie
Anunţarea „Populaţia şi statele Americii de Sud” dirijată
temei noi Anunţ obiectivele
Realizarea Am mai studiat şi populaţia altor continente... Care?
sensului Vă reamintiţi ce aspecte ale populaţiei am Asalt de idei
O1 analizat anterior?
Fixăm schema ”Rasele umane” în caiete.
Urmărim fig. 4.102, pag. 92 şi descoperim împreună
reprezentanţii acestor rase principale și mixte.
Notăm pe tabla interactivă
Un alt criteriu de clasificare al populaţiei este limba.
Analizam harta din fig. 4.103, pag. 93.
Deci pînă acum noi am discutat despre...? Analiza hărții
(generalizăm O1)
Imaginați-vă că aveți șansa să vă stabiliți cu
traiul pe continentul Sud American...Unde v-ați opri? Situație- Frontală
De ce? problemă
Deducem factorii de repartiție a pop. (notăm în
O2 caiete)
– condiţiile naturale, istorice, economice Explicație
... au dus la o densitate neuniformă a populaţiei -
analizăm harta densităţii de pe tabla interactivă. Analiza hărții
Urmează, să stabiliţi ocupațiile populaţiei de
la sate şi oraşe.
Împart în variante
Studiaţi fragmentul de text , pag. 94, alineatul I,
identificaţi ocupaţiile populaţiei pentru: Lucrul cu
V. I – mediul urban, manualul Individuală
V. II – mediul rural.
Completați rubrica voastră din tabelul de pe tablă
O3 Aveţi 3 minute.
Elevii scriu răspunsul pe tabla interactivă
Formăm 4 echipe pentru o nouă sarcină Lucru în grup
Fiecare echipă primeşte cîte un poster cu harta contur
a Americii de Sud. Unul dintre state este haşurat –
descoperă-l şi descrie-l în baza algoritmului: În grup
- statul
- capitala
- coordonatele geografice ale capitalei
- statele vecine
- oceane/ mări mărginaşe
- poziţia faţă de ecuator
Fiecare membru al echipei lucrează asupra unui
punct din algoritm pe care crede că este competent Explicația
să-l realizeze mai ușor.
Aveţi 5-7 minute
Reflecţie Descifrăm rebusul “America”
Întrebări: Rebus
1. Care este cea mai vorbită limbă în America
de Sud?
2. Strămoşii lor se presupune că au fost primii Frontal
care au apărut pe continent. Cine sînt ei?
3. Cum se numesc locuitorii argentinei?
4. Care stat nu are ieşire directă la ocean?
5. Care stat nu are ieşire directă la ocean?
6. Cum se numeşte cel mai lung şi cel mai
îngust stat de pe Glob?
7. Care este cel mai mare stat după suprafaţă de
pe continentul “America de Sud”?
Dacă rămîne timp:
Cu ce plecăm de la lecţia de azi?
Extensie De studiat tema “Populaţia şi statele Apericii de Explicaţie
Sud”. Ex. 1, 2, pag. 95. Pentru doritorii de a primi
nota “10” + ex. 4, pag. 95.
Mulţumim!

S-ar putea să vă placă și