Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECŢIE

Prof.
Obiectul: Geografia Fizica
Clasa a IX- a
Subiectul: Peisajele naturale
Tipul de lectie: predare-invatare
COMPETENŢE GENERALE:

1. Utilizarea corecta a terminologiei specifice pentru explicarea mediului geografic utilizand


limbaje diferite.

2. Raportarea elementelor semnificative din societate, stiinta si tehnologie la mediul


inconjurator ca intreg si sistemele sale componente

3. Relationarea elementelor si fenomenelor din realitate

COMPETENTE SPECIFICE: La sfarsitul activitatii elevii vor fi capabili:

- să definească notiunea de peisaj natural;


- să numeasca 2 caracteristici ale peisajelor naturale;
- să caracterizeze un peisaj natural;
- să numească tipurile de peisaje naturale.

METODE SI PROCEDEE: conversaţia, comparaţia, descoperirea, demonstraţia,


problematizarea, lucrul cu harta;

MATERIAL DIDACTIC: Harta fizică a Lumii, manualul, fişe de lucru,

Bibliografie:

* O. Mandruta (1999), Geografia Fizica, Ed. Corint, Bucuresti.

* N. Ilinca (2008), Didactica Geografiei, Ed. Corint, Bucuresti.


Desfasurarea lectiei
Com Doza Momentele Activitatea Activitatea elevilor Strategii Evaluare
pete re lectiei Profesorului didactice
nte
speci
fice

1’ Organizarea Pregatirea clasei; Pregatirea caietelor, Observarea Atentionare ,


clasei controlul prezentei manualului si a aprecieri
si ordinei Atlasului geografic

2’ Pregatirea Adreseaza elevilor Asculta, analizeaza,


aperceptiva intrebari pentru gandesc si formuleaza
reactualizarea raspunsul
“cunostintelor Conversatia Observarea
cheie” -caile de comunicatie dirijata comportamentu
lui elevilor
3’ Anuntarea Precizeaza Asculta, accepta, se Expunerea
temei obiectivele si mobilizeaza, scriu
strategia de titlul lectiei in caiet
rezolvare, conditiile
de lucru. Scrie titlul
lectiei pe tabla: Lucrul la Observarea
Peisajele naturale tabla comportamentu
lui elevilor

Dirijarea -definire peisajuli Asculta, reflecteaza si


C1 35' predarii - natural raspund la intrebarile Conversatia Analiza
invatarii formulate de catre raspunsurilor
profesor

Explicatia
- Enumerarea
C2 tipurilor de peisaje.

Analiza

Observarea
Localizeaza pe harta comportamen-
tului elevilor
- Caracterizarea Demonstra-
C3 peisajelor natrale. tia
Stimularea
participarii
Lucrul cu
manualul

Problematiz
area
Analiza
raspunsurilor
elevilor

7’
Atingerea Rezolvati cerintele Rezolva cerintele din Lucru Analiza
feed – back- inscrise pe fisa de fisa de lucru individual raspunsurilor
ului lucru
si obtinerea Sinteza
performantei Evaluarea

2’ Precizarea ▪ De pregatit lectia Expunerea


activitatilor pe
care elevii le ▪ De realizat un Asculta si isi noteaza
vor desfasura eseu referitor la un
acasa tip de peisaj natural
din tara noastra.
Fisa de lucru

Avand in vedere harta de mai sus

Precizati:

- Numele desertului din mediul notat pe harta cu litera E


- Numele fluviului care traverseaza mediul marcat pe harta cu litera A
- Numele mediului notat pe harta cu litera B
Scrieţi, pe fisa de lucru, litera corespunzătoare răspunsului corect pentru fiecare dintre
afirmaţiile de mai jos:
- Este traversat de Tropicul Racului mediul marcat, pe hartă, cu litera: a. A b. C c.
D d. E
- Musonii sunt vanturi care bat in mediul notat pe harta cu litera: a . F b. D c. B
d. C
- Selvasul brazilian se gaseste in mediul marcat pe harta cu litera : a. D b. A c. F
d. E
Notati pe fisa de lucru daca afirmatiile sunt adevarate sau false:

- In mediul musonic ploua foarte mult vara


- Peisajul de dune se gaseste in mediul marcat pe harta cu litera E
- Abanosul si mahonul sunt specii care se gasesc in mediul notat pe harta cu litera A

S-ar putea să vă placă și