Sunteți pe pagina 1din 3

PLAN DE LECTIE

DISCIPLINA GEOGRAFIE
Profesor Mogan Elena

Clasa: a X-a C, Profil turism

Subiectul: Habitatul uman.Habitatul rural

Unitatea de invatare: Geografia asezarilor umane

Tipul lectiei: de dobandire de noi cunostinte

Competente specifice :

1.1. Utilizarea terminologiei ştiinţifice şi disciplinare specifice (concepte, noţiuni) pentru


prezentarea unei informaţii referitoare la aşezări
3.2. Sesizarea unor succesiuni în evoluţia aşezărilor
5.3. Utilizarea unor metode de analiză directă sau mediată a aşezărilor umane
5.4. Utilizarea unor metode şi tehnici simple, specifice diferitelor discipline ştiinţifice, pentru
analiza unor elemente ale aşezărilor omeneşti

Competente derivate :

C1 – Definirea noţiunii de habitat uman(asezare umana)


C2 – Precizarea elementelor constitutive ale Habitatului Rural
C3– Identificarea functiilor asezarilor rurale
C4 – Identificarea tipurilor de sate dupa structura
C5 – precizarea formelor de aglomerare rurala

Conditii prealabile: elevii au unele cunostinte despre asezarile umane si in special despre
cele rurale

Resurse materiale: albume fotografii, planse , harti

Resurse procedurale: conversatia euristica, fisa de lucru, analiza fotografiilor,

Evaluare:

Ce dovezi exista ca elevii au invatat lectia?


a).De continut: raspunsurile la intrebarile orale
b).De utilizare a operatiilor gandirii: explicarea cauzelor, desfasurarii si
consecintelor fenomenelor, efectuarea analogiilor si comparatiilor
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Competenţe Timp Momentele Procesul de predare-învăţare


specifice lecţiei Strategii Evaluare
Activitatea profesorului Activitatea elevului didactice
2' Organizarea Pregătirea clasei: controlul prezenţei şi Pregătirea documentelor Observaţia Atenţionarea
clasei a ordinei în clasă şcolare Aprecieri
8’ Verificarea Profesorul: Elevii rezolva itemii Lucru individual Observaţia
cunoştinţelor -împarte elevilor testul ce conţine Analiza
itemi din unitatea de invatare trecuta răspunsurilor
1' Pregătirea -cere elevilor să-si reaminteasca Conversaţia
aperceptivă structura populatiei pe medii de habitat

C1 20' Dirijarea Profesorul prezintă etapele pe care doreşte -Ascultă Analiza Observaţia
predării- să le parcurgă pe durata lecţiei -Gândesc
învăţării - definirea habitatului uman -Formulează răspunsuri
- definirea habitatului rural la întrebările adresate pe
- identificarea carecteristicilor
baza cunoştinţelor
hab.rural(componente, functii,
structura)
anterioare Analiza
răspunsurilor
-introduce noul subiect de predat,
C2 notează informaţiile Exemplificarea
Habitatul uman(habitatul rural-satul), precizate de profesor
C3 14’ Profesorul prezinta cele doua tipuri de
habitat: rural si urban (discuta Încurajează
caracteristicile fotografiilor care participarea
prezinta tipurile de habitat) elevilor
Profesorul defineste satul si
caracterizeaza componentele acestuia : Conversaţia
populatia, vatra si mosia(prezinta
fotografii pentru fiecare componenta)
Profesorul prezinta tipologia satelor in
functie de structura lor: adunate,
C4 rasfirate, risipite, liniare, cuib de
vultur(prezinta fotografii pentru fiecare
tip de sat)
Profesorul:
-prezinta factorii care influenteaza
tipul de functie a asezarii rurale
-prezinta principalele categorii de sate
dupa functiile acestora
-prezinta principalele forme de
aglomerare rurala(prezinta fotografii si
pe baza acestora prezinta caracteristici
ale tipului de aglomerare rurala)

Fixarea Profesorul adreseaza cateva intrebari Incurajeaza


C4 5’ cunostintelor despre tipul de sat natal(structura, Formuleaza raspunsuri la Analiza participarea
functie) intrebarile adresate elevilor
Conversatia
Formuleaza intrebari
Profesorul imparte elevilor o fisa de despre caracteristicile
lucru pe care sunt trecute caracteristici fisei de lucru
ale satului,fiecare elev trebuind ca intr-
un interval de doua saptamani sa o
aduca completata cat mai bine
;

Profesor Mogan Elena

S-ar putea să vă placă și