Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data: 08.06.2023
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Geografia României
Clasa: a VIII-a
Unitatea de învățare: Activitățile economice
Subiectul lecției: Căile de comunicație și transporturile
Tipul lecției: mixtă
Durata lecției: 50 min.
Locul de desfășurare: sala de clasa
Profesor:
Scopul lecției: dezvoltarea capacităţilor cognitive, de înţelegere, analiză, sinteză, comparaţie,
generalizare şi evaluare prin integrarea cunoştinţelor despre transporturi în sistemul
cunoştinţelor de geografie umană.
Competențe generale:
1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea și explicarea realității geografice,
3. Transferarea unor elemente din matematică, științe și tehnologie în studierea mediului
terestru
4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic și grafic
7. Dobândirea unor deprinderi și tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă.
Competențe specifice:
1.1. Utilizarea terminologiei științifice și disciplinare specifce (concepte, noțiuni) pentru prezentarea
unei informații de geografie economică;
3.2. Sesizarea unor succesiuni de fenomene și procese social-economice;
4.1. Identificarea principalelor elemente naturale și socio-economice reprezentate pe un suport
cartografic,
4.3. Poziționarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice specifice,
7.5. Ordonarea elementelor, fenomenelor și proceselor folosind diferite criterii de clasificare:
cantitative, calitative și teritoriale.

Competențe derivate: La sfârșitul activității elevii vor fi capabili:


C1. să prezinte importanța căilor de comunicație și a transporturilor pentru economie;
C2. să caracterizeze transporturile precizând avantajele, tipurile și principalele rețele de
transport
C3. să precizeze, pe baza imaginilor, principalele categorii de căi de comunicaţie şi de
transporturi;
C4. să localizeze pe hartă diferite elemente referitoare la căile de comunicație și transporturi;
C5. să enumere categoriile transporturilor speciale.

Organizarea: frontal, individual


Metode: explicația, problematizarea, lucrul cu harta și manualul, comparația, conversația
euristică, descoperirea, exercițiul geografic, demonstrația figurală, videoproiector.
Material didactic: fișe de lucru, harta fizică a lumii, manualul, atlasul geografic școlar,
prezentare power-point “CĂILE DE COMUNICAȚIE ȘI TRANSPORTURILE”.
Nivel inițial: elevii au cunoștinţe elementare despre principalele categorii de transporturi.
Evaluare:
Ce dovezi există că elevii au învățat lecția:
A. De conținut: răspunsurile la întrebările orale, rezolvarea itemilor din test;
B. De utilizare a operațiilor gândirii: analiza și comparația după anumite criterii a categoriilor
de transport, identificarea unor elemente pe hartă;
Bibliografie:
Neguț, Silviu; Rădulescu, Carmen; Popa, Ionuț Geografie, clasa a VIII-a, Ed. Art
Klett, Buc., 2020
Cucoş, C-tin ,,Psihopedagogie pentru examenele de definitivare
în învăţământ şi grade didactice”, Ed. ,,Polirom”, Iaşi, 1998.
Dulamă,Maria Eliza ,,Metode, strategii și tehnici didactice activizante cu aplicații
practice în geografie” , Ed. ,, Clussim “, Cluj –Napoca,2002.
Erdeli,George; Braghină,Cristian; Frăsineanu,Dragoş ,,Geografie economică
mondială”, Ed. Fundaţia România de mâine, Buc.,1998.
Erdeli,George; Cândea, Melinda; Braghină, Cristian ,,Dicţionar de geografie
umană”, Ed.Corint, Buc., 1999.
Ilinca, Nicolae ,,Didactica Geografiei” , Ed.,,Corint”, București,, 2000.

Desfășurarea lecției
Com Doza Momentele Activitatea Activitatea elevilor Strategii Evaluare
peten re lecției profesorului didactice
țe
speci
fice

1’ Organizarea Pregătirea clasei; Pregătirea caietelor, Observarea Atenționare ,


clasei controlul prezenței manualului și a aprecieri
și ordinei Atlasului geografic

2’ Pregătirea Adresează elevilor Ascultă, analizează,


aperceptivă întrebări pentru gândesc și formulează
reactualizarea răspunsul Conversația Observarea
“cunoștințelor dirijată comportamentu
cheie” din lecția lui elevilor
Repartiția geografică
a industriei.

3’ Captarea Sunteți interesați Elevii răspund


atenției de călătorii? prompt. Conversația
Prin intermediul Asculta, analizează, euristică
carei activitati formulează
umane credeti ca raspunsul:
au putut fi Cu ajutorul Observarea
cunoscute si transporturilor. comportamentu
exploatate lui elevilor
majoritatea
regiunilor Terrei?
Anunțarea CĂILE DE Scriu titlul lecției în
temei COMUNICAȚIE ȘI caiet Lucrul la
TRANSPORTURILE tablă
Dirijarea Activitate individuală: Ascultă, reflectează și
C2 35' predării - Hârtia de un minut răspund: Conversația Analiza
învățării (Fiecare elev notează - Pe uscat răspunsurilor
timp de un minut tot - Pe apă
ce știu ei despre
- Aeriene
transporturi);
- Speciale
• Activitate
frontală : Elevii citesc
ideile lor clasei Formulează
răspunsuri: feroviare Explicația
Pe baza
și rutiere
cunoștințelor
anterioare și a
imaginilor, grupați
căile de comunicație
Analiză
după mediul în care
Localizează pe hartă și
se desfășoară.
în atlase Observarea
comportamen-
Precizați categoriile
tului elevilor
de transporturi
terestre
Priviți prezentarea
power-point și
Ascultă, corelează,
analizați
deduc, rețin și
transporturile
notează:-rețeua
feroviare
feroviară este dispusă
menționând :
radiar(pe văile Demonstra-
-factorii care
transversale) și ția figurală
influențează
C3 concentric( treptele Stimularea
distribuția căilor
de relief și arcul participării
ferate
carpatic)
-principalele
magistrale,poduri
feroviare etc. Formulează
Localizați pe hartă răspunsuri:
toate elementele - relief, ape etc.
menționate. - organizată în 8
magistrale feroviare: Lucrul cu
București-----Arad harta
-Oradea Analiza
-Satu Mare răspunsurilor
Pe baza hărții din -Suceava
manual precizați -Iasi Lucrul cu
principalele poduri -Galați manualul
feroviare din -Constanța
C4 România. -Timișoara

Care sunt punctele


de trecere a Localizează pe hartă
frontierei feroviare? urm. Problematiz
poduri: Giurgiu-Ruse area
Fetești- Cernavodă
Ungheni
Explicația
Ascultă, analizează, Analiza
corelează, formulează răspunsurilor
răspunsuri: Moravița, elevilor
Curtici, Episcopia
Specificați Bihor, Vicșani,
avantajele Ungheni, Negru Vodă,
transporturilor Giurgiu
feroviare pentru
societatea
C5 contemporană. Urmăresc, corelează,
rețin și notează: Conversația Stimularea
euristică participării
Numiți și localizați Formulează elevilor
magistralele rutiere răspunsuri
și punctele de -flux de produse intre
trecere ale diferite regiuni,
frontierei. localități, întreprinderi
din interiorul țării și
alte tări
-deplasarea Lucrul cu
persoanelor în locuri harta
greu accesibile, într-un
timp mai scurt
-rute internaționale; E
60. E70. E85
Urmariți harta din Puncte de trecere a
manual și harta frontierei rutiere:
României și realizați Moravița, Nădlac,
o excursie imaginară Vama Veche, Albița,
pa hartă -precizați și Siret, Negru Vodă,
localizați: Giurgiu
principalele trasee
feroviare și rutiere Urmăresc prezentarea
din România power-point
Elevii vor fi grupați
pe echipe, fiecare
echipa având un Prezentare
traseu bine stabilit power – Observarea
point comportamentu
Formulează răspunsuri “ CĂILE DE lui elevilor
Elevii vor denumi și și localizează COMUNICAȚ
C4, vor localiza porturile elementele cerute de IE ȘI
C5 navale. profesor TRANSPORT
URILE”
Cu ajutorul
imaginilor vor
enumera categoriile
transporturilor
speciale.

7’
Atingerea feed Rezolvați cerințele Rezolvă cerințele din Lucru Analiza
– back-ului înscrise pe fișa de fișa de lucru individual răspunsurilor
și obținerea lucru: traseele
performanței rutiere din România Sinteză
Evaluarea

2’ Precizarea ▪ De pregătit lecția Expunerea


activitaților pe
care elevii le ▪ Realizați un eseu Ascultă și își notează
vor desfașura cu tema “
acasă Transporturile –
sistemul vascular al
economiei”

S-ar putea să vă placă și