Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic

Geografie
Clasa a IX-a
Subiectul lecției :Sectorul serviciilor.
Tipul lecției: lecție de aprofundarea a cunoștințelor .
Motivația :Aceasta lecție este importantă prin abordarea
interdisciplinară dar și prin faptul că urmărește fixarea ,aprofundarea
cunoștințelor cu privire la turismul Republicii Moldova și ale
obiectivelor turistice.
Competențe specifice:
1.4Elaborarea unui text coerent utilizînd termenii geografici .
3.4Corelarea realității geografice cu fenomene din domeniul altor
științe.
4.2Localizarea unor elemente din realitate pe reprezentări
cartografice .
5.1 Indentificarea informațiilor cu caracter geografic în baze de date
accesibile prin internet.
Obiective operaționale :
O1 să localizeze obiectivele turistice pe harta fizică a Republicii Moldova
cu ajutorul explicațiilor primite.
O2 să indentificepe harta fizică a Republicii Moldova cel puțin trei zone
de atracție turistică.
O4 să aprecieze cel puțin trei aspecte care să demonstreze importanța
acestui sector economic.
O5 să evidențieze necesitatea ocrotirii și utilizării durabile a
potențialului turistic al Republicii Moldova.
Strategii didactice:
Metode :conversația,explicația,lucru cu
harta,exercițiul,comparația,expunerea,problematizarea.
Mijloace de învățămînt:harta fizică a Republicii
Moldova ,atlase,manuale,imagini,album ,pliante,lăptop
Etapele Activitatea Activitatea Resurse Evaluare
lecției profesorului elevului Materiale Procedurale

Moment Verifică prezența 1.Comunicarea Catalogul, Conversația


organizatoric Pregătește absențelor Caietele elevilor Atenționare
materialul necesar și
desfășurării orei . 2.Pregătirea pentru manualele,Harta
lecție fizică a Aprecieri
Republicii
Moldova,album
e,laptop.
Evocare Se desfășoară Elevii răspund oral Observarea
frontal pe baza la intrebări Harta fizică a Conversație comportame
întrebărilor din Republicii ntului elev
lecțiile anterioare . Moldova ilor
Ce este turismul?
Care sunt formele Analiza,răspu
de turism? Arată la hartă. nsurilor,apre
Lucru cu
Ce obiective cierea lor .
harta.
turistice din
Republica Moldova
cunoașteți ?
Ați văzut peisaje Elevii sunt atenți
degradate de Precizează forma ,gîndesc și își
turiști iresponsabili de turism exprimă opiniile
?Ce consecințe are practicată,participă și ideile .
turismul activ.
iresponsabil ?

Profesorul prezintă
imagini din
Reoublica Moldova
cu ajutorul
calculatorului

Realizarea Profesorul Elevii Analiza


adresează elevilor argumenrează Conversația,a răspunsurilor
sensului întrebarea :Este varietatea formelor rgumentarea și aprecierea
Moldova o țară cu de turism ce se lor.
potențial turistic poate practica a
Harta fizică a
ridiicat? obiectivelor de
R.Moldova
Anunțarea lecției și vizită și a
a obiectivelor : răspîndirii pe Expunerea
întreaga suprafață
Pentru fixarea a Republicii
cunoștințelor dar și Moldova .
aprofundarea
lor ,vom discuta în
continuare despre
regiunile turistice
din Republica
Conversația
Moldova.

În această oră vom


urmări corelarea
obiectivelor
turistice cu regiuni
istorice în care se
găsesc.

Ora trecută v-ați Dezvoltarea Exercițiul


impărțit în echipe depriderilor de a
(agenți de lucra în
turism)fiecare echipă,utilizarea Exercițiul
alegîndu-și o calculatorului
regiune a țării. constructiv ,dezvolt
Observarea
Tema voastra a area Observarea
fost de a căuta simțuluiestetic și muncii în
informații despre ninteresului față de Colaje ,postere grup .
obiectivele geografie și a
turistice din raionul mediului Aprecierea
Rezina iar modul înconjurator. conținutului
de prezentare fiind dar și a
un poster modului de
sau colaj . realizare.
Pe lîngă a afla Fiecare
informații în plus echipa ,,Agentii de
față de atracțiile turism ‚,
naturale sau își prezintă
antropice ale regiunea aleasă. Aprecieri
țării ,oare ce am verbale
mai urmărit ? Ceilalți
ascultă,gîndesc și Provoacă
notează în caiete participarea
regiunea turistică tuturor
prezentată și trei elevilor și îi
Profesorul invită obiective turistice determină să
echipele formate dialogheze,să
să completeze se
posterul cu tema autoevalueze
:Invitație în ,sau să
Republica evalueze
Moldova-invitație răspunsul dat
in Raionul Rezina . de colegii

Reflecție Profesorul citește Cîte un elev din Un cub Cubul Apreciera


sarcina fiecare echipă va răspunsurilor
corespunzătoare arunca pe rînd Exercițiul date.
feței rostogolite cubul și
în cadrul echipei Explicația
vor rezolva sarcina
corespunzătoare. Problematiza
Desemnează un rea
elev care prezintă
frontal raspunsul
formulat de echipă.

Extindere

Elaborarea unui
eseu despre
potentialul turistic
al localitații voastre
sau vecine si cum
sunt valorificate.

S-ar putea să vă placă și