Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DE LECŢIE

CLASA: a VI-a B
PROFESOR – Filimon-Vintea Ana-Maria
Disciplina - GEOGRAFIE
SUBIECTUL LECTIEI – Populația Terrei-evoluție numerică,răspândire geografică
TIPUL LECTIEI - mixtă: predare-învăţare-evaluare
DATA: 23.11.2018

COMPETENȚE SPECIFICE
1.1 . Precizarea prin cuvinte proprii a sensului termenilor geografici
2.1. Poziționarea elementelor geografice pe reprezentări cartografice
2.2. Ordonarea spațială și cronologică a elementelor, fenomenelor și proceselor geografice după
criterii date
3.3.Prezentarea diversității naturale, umane și culturale, realizând corelații interdisciplinare
4.3. Compararea elementelor, fenomenelor și proeselor după caracteristicile geografice

COMPETENȚE DERIVATE:
C1– Recunoașterea și folosirea în contexte noi a termenilor: demografie, natalitate, mortalitate,
bilanț natural, densitatea populaţiei, speranță de viață
C2 -Analizarea evoluţiei numerice a populaţiei Terrei, identificând perioade de creștere alertă și
creștere explozivă
C3 -Identificarea factorilor care determină răspândirea populaţiei globului
C4 –Localizarea pe suporturi cartografice a elementelor de geografie umană
C5 –Stabilirea unor relații de cauzalitate între diferite aspecte demografice

METODE ŞI PROCEDEE -: conversaţia, problematizarea, expunerea, lucrul cu harta,


comparaţia, descrierea.

MIJLOACE DIDACTICE: Harta fizică şi politică a Lumii, Atlas geografic general, Editura
Corint, O.Mândruț, manualul, fișe de lucru

MATERIAL BIBLIOGRAFIC - Manual clasa a 6-a, EDP, București, 2018


- Wikipedia
- N.Ilinca, Didactica geografiei
- Maria Eliza Dulamă, Didactica geografică

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Momentele Activitatea de predare - învătare Strategii Evaluare


enţe. Compet

lectiei Activitatea profesorului Activitatea didactice


Timp

elevilor

1’ Organizarea - verificarea prezenţei Pregătirea Observarea Atentionare


clasei elevilor caietelor şi a Aprecieri
- aranjarea materialului documentelor
necesar lecţiei școlare
10’ Verificarea Solicită elevilor să Completează fişa Apreciere
orală a menționeze câteva orală
cunoştinţelo exemple de suporturi Răspund la Explicația
r din lecţia întrebări
digitale- GPS, Google
anterioară Exercițiul Evaluare
Aplicații Maps, Google Earth. Expunerea orală
practice: Cu ajutorul
Cere elevilor să precizeze informațiilor
“Exerciții de
apreciere a câteva exemple de selectate acasă și
distanțelor și avantaje oferite de efectuarea temei,
suprafețelor suporturile digitale (tema elevii precizează
pe suporturi pentru acasă). câteva avantaje
cartografice ale utilizării
clasice Propune clasei efectuarea suporturilor
și/sau unui exercițiu de calcul digitale.
digitale „ distanței folosind un
suport cartografic clasic.
Unul din elevi va
Se dă o hartă cu scara de efectua calculele
solicitate la
proporție 1:300000.
tablă.
Calculați câți km
reprezintă în realitate
distanța de 3 cm
măsurată pe hartă.

2’ Pregătirea Cere elevilor să enumere Enumeră Conversaţia Observarea


aperceptivă geosferele învăţate în geosferele comportame
anul școlar anterior, precizând că a ntului
profesorul adresează mai rămas elevilor,
întrebări de sprijin pentru antroposfera. stimularea
a obține răspunsurile participarii
solicitate. elevilor la
formularea
raspunsului.
1 Anunţarea - Notează titlul lecţiei pe Îşi notează titlul Conversaţia Anunţarea
lecţiei noi şi tablă şi anunţă oral şi ascultă cu lecţiei noi şi

2
a competențele urmărite: atenţie. a
obiectivelor Populația Terrei- obiectivelor
propuse evoluție numerică, propuse
răspândire geografică
30‘ Dirijarea -Cu ajutorul clasei, Notează în caiete Conversaţia Provoacă
C1 învăţării şi profesorul apreciază că şi formulează euristică participarea
formarea pe Terra există răspunsuri. tuturor
noilor elevilor şi îi
aproximativ 7,5 miliarde
deprinderi Lucrul cu determină să
locuitori. Urmăresc manualul dialogheze,
explicațiile să se
Cum credeți că era
profesorului, autoevaluez
populația Terrei în răspund la e sau să
trecut? Cum a crescut întrebările Problematiza evalueze
numeric populația adresate. rea raspunsul
Terrei? Care sunt dat de alţi
cauzele perioadelor de colegi
scădere numerică a
populației?

Solicită elevii să observe


un grafic cu evoluţia
populaţiei pe o perioadă
de timp şi adresează
întrebări cu privire la
cauzele creşterii
populaţiei.
Precizează factorii Notează în caiete Conversaţia
C2 demografici ce determină Observarea
C4 creşterea numerică a Sunt atenţi la
C3 explicaţiile Problemati-
populaţiei: natalitate,
C5 profesorului. zare
mortalitate,bilanț natural. Aprecierea
orală
Notează pe tablă schița
lecției, explică sensul Privesc cu Lucru cu
termenilor natalitate, atenţie, manualul si
mortalitate, bilanț analizează şi harta
natural, speranță de răspund.
viață.
Notează în caiet
Profesorul solicită clasei schița lecției, Conversația
formularea unei opinii euristică
adresează
referitoare la prognoza
demografică: întrebări
Cum credeți că va evolua profesorului.
numeric populația
Globului? Cunoscând deja
Ce se întâmplă în noțiunea de
regiunile cu bilanț bilanț natural,
natural negativ? elevii vor
formula
3
aprecierea că
populați ava
scădea.
Dar în zonele cu bilanț Elevii vor
natural pozitiv ridicat? răspunde că
populația va
crește în ritmuri
Pe baza răspunsurilor diferite, în
formulate de elevi, funcție de
profesorul explică valoarea
noțiunea de explozie bilanțului
demografică, natural.
menționând exemple
(India, Pakistan, Elevii sunt atenți
Bangladesh, America la explicații,
Latină).
notează schița
Explică fenomenul de
îmbătrânire lecției în caiet.
demografică, menționând
cauzele și efectele sale.

Sunt atenţi la
explicaţiile
profesorului

C4 Utilizând Harta fizică a Privesc cu Observarea


lumii , profesorul atenţie, Comparaţia
evidențiază diversitatea analizează şi
condițiilor naturale ale Conversaţia
răspund. Aprecierea
Terrei, adresând euristică
frontal,întrebarea? orală
Sunt atenţi la
Ținând cont de Problemati-
explicaţiile
diversitate reliefului, a zarea
condițiilor climatice, profesorului.
existența resurselor, cum
credeți că este
răspândită populația Lucru cu
Globului? manualul şi
Precizează că răspândirea harta
populaţiei este inegală
sau neuniformă, existând
regiuni cu populație mai
deasă sau mai
rară.Explică noțiunea de
densitatea populației, o

4
notează pe tablă și o
explică.
Cu ajutorul
Atlasului
geografic general
și al hărții fizice
a lumii, elevii
formuleazză
răspunsuri.

Solicită clasei să dea Notează în caiete


C5 exemple de factori care
influiențează răspândirea Observarea
neuniformă a populației, Comparaţia
adresând întrebări de Răspund la
sprijin. Completează intrebări Conversaţia
schema tablei. euristică Aprecierea
Privesc cu orală
atenţie, Problemati-
analizează şi zarea
răspund.

Lucru cu
manualul şi
harta

4’ Atingerea Profesorul propune clasei Recapitularea Stimularea


feed- backului o aplicație practică: cunoştinţelor participării
şi fixarea Calculați densitatea dobândite despre elevilor,
cunoştinţelor medie a populației populaţia Terrei. Exerciţiul
analiza
Canadei, știind că Notează cerința
suprafața este de pe caiet și răspunsuri-
aproximativ 10.000.000 calculează lor şi
km², iar populația este de densitatea evaluarea
aproximativ 36.000.000 populației. prin note.
locuitori. Consultând
Precizați doi factori schița lecției și
favorabili pentru harta fizică a
densitățile ridicate ale lumii inclusiv
populației din Asia de cunoștințele
Sud, Sud-Est și Est. anterioare, elevii
formulează
răspunsuri.

2’ Tema pentru Sunt notați elevii care s- Ascultă şi Explicația


acasă au remarcat atât la notează .
verificarea cunoștințelor

5
anterioare, cât și pe
parcursul predării.
Precizați câte o cauză
care explică densitățile
reduse ale populației diin
următoarele
regiuni:Insula
Groenlanda, Nordul
Americii de Nord,
Câmpia Amazonului,
Deșertul Sahara, Europa
Nordică, Asia Centrală.

6
Populația Terrei-evoluție numerică, răspândire geografică

-schița lecției-

 Evoluția numerică

- Terra are aprox.7,5 miliarde locuitori; populația Terrei a crescut în ritmuri diferite cu
excepția unor perioade de scădere, provocată de: războaie, epidemii, catastrofe naturale.

- Depinde de: - natalitate- numărul de născuți vii laa mia de locuitori pe an


- mortalitate- numărul de decese la mia de locuitori pe an
Bilanțul natural- diferența dintre natalitate și mortalitate la mia de locuitori pe an.

a) Pozitiv (natalitate mai mare decât mortalitate) -populația crește în ritmuri diferite;
valoarea ridicată duce la explozie deografică-creștere accentuată a populației în timp
scurt. Exemplu: statele subdezvoltate (India)

b) Negativ (natalitate mai mica decât mortalitate)- populația scade numeric, crește
ponderea populației vârstnice, fenomen numit îmbătrânire demografică. Exemplu:
statele dezvoltate din Vestul Europei, Japonia, cu speranță de viață ridicată-durata
medie a vieții.

Răspândire geografică-populația este răspândită neuniform, în funcție de numeroși factori.

Densitatea populației- numărul de locuitori/km².

Factorii care determină răspândirea neuniformă a populației:

 Factorii naturali:condiţiile climatice, relieful, condiţiile de vegetaţie, fertilitatea solului,


prezenţa apelor curgătoare şi subterane, resursele subsolului, deschiderea la mări și
oceane.

Exemplu: cele mai vechi concentrări de populație au apărut în zonele de câmpie, de-a
lungul fluviilor, în zone cu climă favorabilă

 Factorii istorici: migraţiile popoarelor, războaiele, colonnizarea unor spații geografice

Exemplu: colonizarea litoralului atlantic din America de Nord a generat densități


ridicate.

 Factorii politico-economici: existența locurilor de muncă, gradul de dezvoltare


economică

Exemplu:Vestul Europei , puternic dezvoltat economic prezintă densități ridicate

 Factorii demografici: bilanțul natural , bilanțul migratoriu

Exemplu: Statele cu valori mari ale bilanțului natural, cu explozie demografică prezintă
mari conccentrări de populație

7
 Urbanizarea și explozia urbană: creșterea ponderii populației urbane, creșterea
numărului de orașe.

Exemplu: Densități ridicate apar în zonele urbanizate

Observație: Valori ridicate ale densității populației apar ca urmare a unui cumul de factori
favorabili, care acționează complementar ( se completează reciproc).

S-ar putea să vă placă și