Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DE LECŢIE

DATA: 05.06.2019
OBIECTUL: GEOGRAFIE UMANĂ
CLASA a X a D. Profesor –
Unitatea de învaţare : Ansamblurile economice și geopolitice ale lumii
Subiectul lecţiei: Marile ansambluri economice și geopolitice ale lumii contemporane
Tipul lecţiei: -predare-învățare-evaluare

COMPETENŢE SPECIFICE:
1.1. Utilizarea terminologiei științifice și disciplinare specifice (concepte, noțiuni) pentru prezntarea informației;
2.4. Relaționarea spațiaă a elementelor economice și geopolitice;
5.5. Utilizarea reprezentărilor cartografice în analiza dimensiunii geopolitice a lumii;
5.9. Formarea unui comportament constructiv în raport cu problemele lumii contemporane;

COMPETENŢE DERIVATE:
La sfârşitul lecţiei elevii clasei vor avea capacitatea de a :
-utiliza noii termeni în diverse contexte;
-identifica pe hartă trei ansambluri economice și geopolitice (şi câte trei statele membre pentru fiecare) ;
-dezvolta un comportament constructiv în raport cu problemele lumii contemporane;

ACTIVITĂȚI DE ÎNVĂȚARE:
Dezbateri privind ansamblurile economice și geopolitice cunoscute de elevi
Exerciții de elaborare a unor texte folosind noii termeni
Lucu pe fișe cu identificarea pe hărți mute a statelor membre din principalele ansambluri studiate

STRATEGIA DIDACTICĂ: Conversativă, inductivă, demonstrativă, dirijată


ORGANIZAREA ACTIVITAŢII - frontală şi individuală
METODE DIDACTICE: -Demonstrația ,lucrul cu harta, expunerea , dezbaterea , conversația euristică
MATERIAL DIDACTIC: - Harta Politică a Lumii, videopriector, manuale şcolare, tabla, fișe de lucru, hărți tematice .
MATERIAL BIBLIOGRAFIC : Maria Eliza Dulamă „Didactica axată pe competenţe” Editura Presa Universitară Clujeană 2011
Erdeli G., Braghină C., Frăsineanu D., “ Geografie economică mondială” Editura Fundației “ România de
Mâine “ , București 2000
Nicolae Ilinca ,, Didactica Geografiei” Editura Corint Bucureşti 2008
Manuale și atlase școlare
DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Momentele Timp Activitatea Activitatea Strategii Evaluare


lecţiei alocat profesorului elevilor didactice
Organizarea Pregateşte clasa, verifică Pregătesc caietele,
clasei 1’ prezenţa elevilor manualele şi instrumentele Observarea Atenţionare
de lucru
Verificarea Pune întrebari ce vizează
competenţelor 5’ evaluarea competenţelor Ascultă şi formulează Conversaţia Apreciere stimulare
dezvoltate în dezvoltate cu ajutorul răspunsurile şi evaluare
lecţia conţinuturilor din Căile de
anterioară comunicaţie şi transporturile
Prezintă elevilor o imagine cu Ascultă și răspund-
Pregatirea simbolurile marilor ansambluri simboluri ale….. unor mari
aperceptivă 3’ ale lumii fără denumiri ansambluri economice și Conversaţia Aprecieri şi
întrebându-i ce reprezintă geopolitice euristică îndrumări

Anunţarea Se enuntă titlul lecţiei şi-s Îşi notează în caiete titlul


temei lecţiei 2’ prezentate competenţele ce lecţiei:Marile ansambluri Expunerea Stimularea şi
şi urmează a fi dezvoltate de economice și geopolitice ale îndrumarea elevilor
competenţelor elevi lumii contemporane.
urmărite
Porneşte o dezbatere având ca Participă la dezbatere
temă -Marile ansambluri enumerând ansamblurile Analiza şi
economice și geopolitice (fiind cunoscute și rolul acestora. Dezbaterea sintetizarea
enumerate împreună cu elevii) (vor preciza pentru unele Lucrul cu harta răspunsurilor
Dirijarea și relațiile dintre acestea . Cu organizații și statele Demonstraţia Aprecierea şi
învăţării 25’ ajutorul clasei se defines mmbre). Își notează în Expunerea stimularea continuă
ansamblurile și se specifică caiete schema lecției Observarea a elevilor pentru
rolul acestora. Derulează lecția urmărind cu atenție hărțile participarea la
în Power Point. din Power Point activitate.
Atingerea 3’ Formulează întrebari din Ascultă , gândesc şi Conversaţia Aprecieri
feed-back-ului lecţie Ex: Care este principalul răspund la întrebarile euristică Anunţarea unei
rol al O.N.U. pe plan mondial? adresate de profesor evaluări
Împarte fișele de lucru Lucrează pe fișele date şi
Obţinerea elevilor explicându-le la sfârşit elevii care termină Observarea
performanţei 10’ sarcinile ce le revin , modul şi primii și corect exercițiile Lucru pe fișe comportamentului
timpul de lucru. vor dezbate răspunsurile. elevilor.Evaluare

Anunțarea
temei pentru Realizați un studiu de caz Ascultă indicaţiile şi îşi
acasă, 1’ având ca tema – Rolul UE în notează in caiete sarcinile Explicaţia Apreciere şi notare
aprecierea şi dezvoltarea și modernizarea pentru acasă.
notarea României.

O.N.U. UE NATO O.M.S.

NAFTA ASEAN Pactul Andin

CEFTA AELS

S-ar putea să vă placă și