Sunteți pe pagina 1din 2

LICEUL TEORETIC PRO SUCCES

Municipiul Chiinu
Proiect didactic de scurt durat la Geografia fizic a Republicii Moldova
Profesor: Catan Sergiu
Clasa VIII-a
Data _______________________20___
Subiectul Apele particularitile generale. Apele curgtoare
Tipul leciei mixt
Subcompetene i discriptori
Subcompetena 1. Caracterizarea componentelor naturii (relieful, clima, apele, vegetaia, lumea animal,
solurile);
Subcompetena 2. Argumentarea prin exemple concrete a relaiilor cauz efect dintre societate i natur, a
relaiilor reciproce dintre componentele naturii;
S efectueze n scris o descriere geografic coerent, cursiv, lizibil n limba matern.
Obiectivele operaionale/Descriptori: la sfritul leciei elevii vor fi capabili:
O.1. S explice esena a 3 noiuni geografice, n baza studierii unui fragment de text.
O.2. S recunoasc poziia geografic a principalelor ruri, n baza studierii hrii.
O.3. S compare regimul de scurgere a 2 ruri, n baza soluionrii unei situaii-problem.
O.4. S exemplifice dependena apelor de suprafa de 2 factori, n baza studierii unui fragment de text.
O.5.* S elaboreze comunicri despre principalele 2 ruri, n baza studierii surselor de informare suplimentar
Strategia didactic:
a) metode i tehnici:
conversaia euristic, observarea, brainstorming, completarea tabelului, explicaia, studierea unui fragment de
text, soluionarea situaiilor problem, analiza hrii, completarea hrii de contur, portofoliul;
forma de lucru activitate frontal, n perechi.
b) mijloace de instruire:
Manualul, atlasul, calculatorul
c) materiale utilizate:
Harta fizic a Republicii Moldova, Atlasul colar clasele VIII IX , Harta-contur, Imagini cu ruri
Resurse educaionale
1. Odoleanu N., Sochirc V. Manual clasa a VIII-a. Geografia fizic a Republicii Moldova.
Chiinu, tiina 2008
2. Odoleanu N., Sochirc V. Ghidul profesorului. Geografia fizic a Republicii Moldova.
Chiinu, tiina 2008
3. Rmbu N. Manual pentru clasa a VIII-a. Geografia fizic a Republicii Moldova.
Chiinu, Litera 2003
4. Curriculum pentru disciplina Geografie. Treapta de Gimnaziu. Clasele V-IX. Chiinu, 2010.
5. Atlas colar clasele 8 9
6. www. google.ro.
7. www.youtube.com
Tipuri de evaluare
Evaluare curent

Etapele leciei

Obiective
Operaional

Moment
organizatoric

Activitatea profesorului i a elevului

Resurse
materiale

Elevii i pregatesc materialele


necesare leciei. Profesorul verifica
daca toi elevii sunt pregatii de lecie
Profesorul iniiaz o discuie despre
fluviile care au dat natere
civilizaiilor.
Care este rolul Fluviului Nistru n
viaa noastr?
Care sunt cele mai mari ruri ale
Europei ?
Explic esena noiunilor: poluare,
degradare, autoepurare
Compoziia aerului atmosferic ?
Importana aerului atmosferic ?
Sursele de poluare ale aerului ?
Msuri de protecie ?
Anunarea temei noi
Anunarea obiectivelor leciei

Captarea ateniei

Reactualizarea
cunotinelor

Prezentarea temei
noi
O.1.

Ru curs de ap permanent care


curge printr-o vale numit albie i se
vars n mare, ocean sau lac.
Elementele unui ru:
- izvor
- cursul permanent
- aflueni de dreapta
- aflueni de stnga
- gur de vrsare
Apele de suprafa
Ruri

O.2.

Lacuri

Braistorming
Soarele
ideilor

Elevii
rspund tema
pentru acas

Dicionarul
geografic

Povestirea

Schema de
reper

Completarea
schemei de
reper
Analiza

Schema de
reper

Completarea
schemei de
reper

Instruirea
reciproc

Evaluare
oral

Schema de
reper

Completarea
schemei de
reper

Bli Mlatini

Rurile caracteristica general


activitate n perechi
1) Reeaua hidrografic s-a conturat n
perioada cuaternar
2) Dispersarea reelei hidrografice
3) Micrile tectonice au contribuit la
modificarea reelei hidrografice
4) Rurile aparin la 3 bazine fluviale
Bazine fluviale
Dunrea Marea Neagr
Prut
Coglnic
Cahul
Salcia Mare
Ialpug
Ialpugel
Lunga
Lungua
Larga
Srata
Nrnova
Delia
Grla Mare
Racov

Nistru
Nistru
Botna
Bc
Ichel
Rut
Cula
Coglnic
Ciuluc
Camenca
Cinar
Cubolta

Evaluare

Conversaie
de verificare
Harta fizic
a R.M.

analiza

Analiza
Imagini
Scheme

Completarea
schemelor

S-ar putea să vă placă și